s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Norma Audio

prezentacja |
niezdefiniowano - Norma Audio

Norma Audio to włoska firma mająca swoją siedzibę w Cremonie, a więc miejscu, gdzie muzyka od wieków odgrywała niezwykle ważną rolę.

Norma Audio powstała w 1987 roku, ale obecnie należy do firmy Opal Electronics, która projektuje i wykonuje zaawansowane przyrządy pomiarowe. Dzięki połączeniu technologicznej wiedzy Opal Electronics z pasją do muzyki i doświadczeniem w konstruowaniu wysokiej klasy urządzeń audio przez Norma Audio powstała nowa generacja urządzeń charakteryzujących się unikalnym brzmieniem.

Norma ma swoją siedzibę w Cremonie, a więc miejscu, z którego wywodzą się najsłynniejsi lutnicy świata – rodzina Amatich: Andrea, Antonio, Girolamo, Nicola, Hieronymus II, którzy działali w XVI i XVII wieku i oprócz skrzypiec tworzyli także altówki i wiolonczele. W sztuce budowy instrumentów przewyższył ich Antonio Stradivardi. Ponadto w Cremonie żyli i tworzyli tacy artyści, jak Claudio Monteverdi i Amilcare Ponchielli, bardzo często bywał tu także Giuseppe Verdi. Po czasy nam współczesne muzyka mocno wrosła w kulturalne tło tego miasta, gdyż odbywa się tam wiele koncertów i imprez związanych z muzyką. Takie umiejscowienie firmy bez wątpienia zobowiązuje.

Pozwala to domniemywać, że z jednej strony inżynierowie projektujący kolejne urządzenia dla Normy mogą korzystać z potężnego zaplecza technicznego firmy-matki, a z drugiej strony, że pewnie czują presję historii i robią, co mogą, by dorównać wielkim mistrzom, jak Amati czy Stradivardi.

Firmie Norma Audio szefuje Enrico Rossi, inżynier z krwi i kości, który jednakże podkreśla na każdym kroku, że najważniejszym celem stawianym przed każdym modelem włoskiej marki nie jest osiągnięcie jakichś konkretnych parametrów. Podstawowym kryterium oceny każdego produktu Norma Audio jest umiejętność prawidłowej prezentacji wokali. Trzeba pamiętać, że to właśnie w zakresie średnicy, obejmującej również wokale, nasze uszy są najczulsze, a dodatkowo na głosy ludzkie jesteśmy szczególnie wyczuleni, bo przecież słuchamy ich mnóstwo w codziennym życiu (nawet jeśli niekoniecznie śpiewających). Dlatego właśnie każde urządzenie tej włoskiej firmy jest dopieszczane do czasu, aż nie tylko osiąga odpowiednie wyniki pomiarów, ale właśnie wokale zabrzmią satysfakcjonująco. Nie oznacza to oczywiście, że tylko wokale mają brzmieć bardzo dobrze. Dźwięk produktów Norma jest unikalny, stanowi syntezę często sprzecznych z sobą parametrów. Dynamika, szybkość i absolutna przezroczystość w połączeniu z niezwykłą muzykalnością i brakiem zmęczenia nawet podczas długich sesji odsłuchowych – to wielkie atuty urządzeń z logo Norma Audio.

Norma Audio

Pierwszym urządzeniem wprowadzonym na rynek przez Normę był wzmacniacz NS 123. W 1991 roku firma została przejęta przez Opal Electronics. Na pojawienie się nowych produktów marki trzeba było jednak czekać siedem długich lat, tyle bowiem trwały prace badawczo-rozwojowe. Odnowiona gama produktów Norma została zaprezentowana szerokiej publiczności podczas wystawy Top Audio w Mediolanie w roku 1997 roku. Oprócz unikalnego brzmienia charakteryzowały się również oryginalnym wzornictwem. Od tamtej pory produkty są stale aktualizowane, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Warto wiedzieć, że urządzenia Norma Audio pozostają w katalogu przez wiele lat, co bardzo cenią sobie ich nabywcy. Nie tracą one bowiem na wartości, a na klientach nie jest wywierana presja związana z wymianą starszego modelu na nowszy.

Początkowo najważniejszą serią dla Norma Audio była IPA, ale z czasem jej miejsce zajęła linia Revo. Oferta urządzeń tej marki nie oszałamia, jeśli chodzi o ilość modeli, ale przecież nie ilość się liczy, a jakość. W katalogu można znaleźć wzmacniacze mocy, integry, preampy, źródła, przetworniki C/A.

Dystrybutorem w Polsce urządzeń Norma Audio jest firma Audio Atelier.

Podczas Audio Video Show 2017 mieliśmy okazję podziwiać produkty tego włoskiego producenta i porozmawiać z Enrikiem Rossim, właścicielem Norma Audio. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu wideo.