s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Martin Logan/Paradigm/Anthem

prezentacja |
niezdefiniowano - Martin Logan/Paradigm/Anthem

Trzy marki mające własną historię i osiągnięcia od pewnego czasu działają wspólnie, wykorzystując siłę synergii do tworzenia jeszcze lepszych urządzeń audio-wideo.

Wszystkie trzy firmy – Martin Logan, Paradigm i Anthem – powstały na kontynencie amerykańskim, ale ich produkty dostępne są na całym świecie. Każda z nich ma wspaniałą tradycję, a w swoim dorobku urządzenia, które zyskały status kultowych. Jednak konsolidacja wśród producentów A/V nie jest niczym nowym i to zjawisko obserwujemy od wielu lat nie tylko w Ameryce, ale także w Europie – przykładowo opisywany na sąsiednich stronach Monitor Audio i Roksan lub w poprzednim wydaniu Focal i Naim.

W Polsce produkty Martina Logana, Paradigma i Anthema dystrybuowane są przez jednego silnego dystrybutora, a mianowicie firmę Polpak Poland. To właśnie za jej sprawą mogliśmy podziwiać ofertę produktów tych marek podczas ostatniego Audio Video Show, a do Warszawy przyjechał ich przedstawiciel w Europie, Manuel Pinke, który przybliżył nam produkty wszystkich tych firm. Największy nacisk położono na Martina Logana ze względu na fakt, iż głośniki, które produkuje, są inne niż wszystkie. Ponadto, jak powiedział nam Manuel, jest on wielkim fanem tego brandu od lat 2000. Zanim jednak obejrzycie Państwo wywiad wideo, do czego oczywiście serdecznie zapraszamy, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami dotyczącymi każdej z tych trzech marek.

Martin Logan

Od 1983 roku Martin Logan produkuje wysokiej jakości głośniki elektrostatyczne. Ich wielokrotnie nagradzane projekty i zaawansowane technologie sprawiły, że marka Martin Logan stała się synonimem niezrównanej jakości dźwięku dla wielu melomanów i audiofilów na całym świecie.

Wszystkie trzy firmy – Martin Logan, Paradigm i Anthem – powstały na kontynencie amerykańskim, ale ich produkty dostępne są na całym świecie

Założycielami firmy byli Gayle Martin Sanders i Ron Logan Sutherland – to z połączenia ich drugich imion, Martin i Logan, wzięła się nazwa firmy. To chyba nie był przypadek, że ci dwaj pasjonaci muzyki spotkali się w salonie ze sprzętem hi-fi we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku. Było to w miasteczku Lawrence w stanie Kansas, a wówczas owym salonem zarządzał G. Martin Sanders, który wcześniej zawodowo zajmował się różnymi sprawami, m.in. architekturą i reklamą. Z kolei R. Logan Sutherland zajmował się inżynierią elektryczną, a to pamiętne spotkanie zaowocowało przyjaźnią i założeniem wspólnej firmy produkującej oryginalne i jedne z najznakomitszych pod względem jakości dźwięku głośniki elektrostatyczne, zwane popularnie elektrostatami. Dla mniej wtajemniczonych wyjaśniamy, że nietypowość tych konstrukcji polegała na tym, że nie miały one typowej obudowy, jak we wszystkich "normalnych" kolumnach. Jednak mimo niewątpliwych zalet, jak idealna czystość dźwięku, głównie w wyższym i średnim zakresie pasma akustycznego, takie rozwiązania konstrukcyjne miały też wiele wad, np. słaby bas, niewielki "sweet spot", poza którym dźwięk tracił na jakości. A ponadto projektowanie i budowa takich zestawów elektrostatycznych, które osiągają poziom dźwięku i moc basu, jakich oczekuje się od najwyższej klasy kolumn głośnikowych, jest bardzo dużym wyzwaniem dla producenta. Również dlatego konstrukcje tego typu są droższe niż tradycyjne kolumny głośnikowe. Mimo to Martin Logan konsekwentnie realizował swoją misję tworzenia możliwie najlepszych brzmieniowo kolumn i w swojej historii miał kilka konstrukcji wybitnych, np. KLH Model 9 i Quad ESL, które stały się legendami wśród entuzjastów audio.W roku 2005 Martin Logan wprowadził na rynek model Summit, który stanowił przełom w dotychczasowych konstrukcjach firmy. Novum polegało na dodaniu modułu basowego, mającego za zadanie uzupełnienie niedostatków w najniższych składowych pasma, co było piętą achillesową konstrukcji elektrostatycznych.

Summit jest więc hybrydą będącą połączeniem dwóch niezależnych subwooferów aktywnych oraz najbardziej zaawansowanego w historii firmy przetwornika elektrostatycznego – Xstat. Od tego momentu nastąpiła nowa era w historii firmy, która przyniosła wiele nowych konstrukcji spełniających najwyższe standardy w zakresie jakości dźwięku.

Martin Logan/Paradigm/Anthem

Paradigm

Ta kanadyjska firma, założona w 1982 roku, jest jednym z największych niezależnych producentów kolumn głośnikowych na świecie. Produkty Paradigma są cenione przede wszystkim za naturalne i bezkompromisowe brzmienie oferowane w bardzo korzystnych cenach. Ciekawostką jest, że przez 14 lat z rzędu kolumny marki Paradigm zwyciężały w kategorii stosunek wartości do ceny w badaniach przeprowadzanych wśród dealerów audio przez wpływowy amerykański "Inside Track". Ponadto produkty tej marki otrzymywały najwyższe noty w mediach branżowych na całym świecie zajmujących się hi-fi i kinem domowym – łącznie ponad 250 nagród i wyróżnień przyznanych Paradigmowi od 1990 roku robi wrażenie! Jeśli nie znacie Państwo tej marki, to najwyższy czas, aby to zmienić.

Anthem

Anthem to kanadyjski producent z wieloletnią tradycją, zajmujący się produkcją komponentów audio-wideo klasy hi-end. Firma powstała w oparciu o rozwiązania technologiczne i dźwiękowe topowej marki Sonic Frontiers. Urządzenia z logo Anthem są używane na całym świecie zarówno w prywatnych domostwach, jak i profesjonalnych studiach nagraniowych. Produkty tej firmy można też spotkać w stacjach radiowych i telewizyjnych. Żeby nie być gołosłownym: francuska stacja radiowa "Europe 1" w swojej rozgłośni na szczycie wieży Eiffla używa trzech dekoderów cyfrowo-analogowych Sonic Frontiers, zaś NASA używa wzmacniacza Sonic Frontiers w ośrodku testowania promów kosmicznych w Key Largo na Florydzie.

W przypadku marki Anthem bardzo dobrą opinią cieszą się rewelacyjne amplitunery kina domowego – opisywaliśmy je wielokrotnie na naszych łamach i przeważnie otrzymywały najwyższe noty.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Manuelem Pinke, przedstawicielem na Europę marek Martin Logan, Paradigm i Anthem.