s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Kuzma Ltd.

prezentacja |
niezdefiniowano - Kuzma Ltd.

Niekwestionowany specjalista od analogu, który od ponad 35 lat zaskakuje audiofilski świat niekonwencjonalnymi konstrukcjami.

Firma Kuzma Ltd. specjalizująca się w produkcji wysokiej klasy gramofonów, ramion i wkładek, powstała w 1982 roku. Bezpośrednim impulsem jej założenia przez Słoweńca Franca Kuzmę, była jak w przypadku większość wybitnych konstruktorów urządzeń audio, miłość do muzyki i potrzeba słuchania jej w możliwie najwyższej jakości. Kuzma dysponując rozległą wiedzą z zakresu inżynierii mechanicznej popartej doświadczeniem w pracy nad przetwornikami akustycznymi wykonał wówczas swój pierwszy wysokiej jakości gramofon z klasycznym napędem pasowym. Nazwał go STABI z uwagi na jedną z jego największych zalet, a mianowicie stabilizację. Ten gramofon został wkrótce zastąpiony przez nowszy model Stabi 2, ale mimo to poza granicami rodzimego kraju funkcjonował pod nazwą Stabi, bez "2". Wkrótce do sprzedaży weszło pierwsze ramię tego producenta nazwane STOGI – ze słoweńskiego oznacza to brak sztywności. Oba produkty odniosły sukces na rodzimym rynku, a chwilę później trafiły do sprzedaży w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie zostały bardzo pozytywnie ocenione w prasie branżowej. Od tego czasu produkty marki Kuzma ewoluowały dzięki ulepszanym łożyskom ramienia, zmodyfikowanym łożyskom silnika, ulepszanym częściom, lepszemu tłumieniu, okablowaniu itp.

W 1990 roku firma Kuzma wprowadziła na rynek gramofon Stabi Reference, który znacznie różnił się od swojego poprzednika. Jego warstwowa konstrukcja z aluminium i akrylu unikalny system tłumienia, łatwa regulacja zawieszenia, dwa silniki i referencyjne ramię Stogi, spowodowały, że wkrótce Stabi Reference uznano za jeden z najdoskonalszych systemów odtwarzania płyt winylowych. Do dziś Stabi Reference uznawany jest za szczytowe osiągnięcie Kuzma Ltd., a w sprzedaży jest model Stabi Reference 2 – to miękko zawieszony gramofon z chassis typu sandwich wykonanym z akrylu i aluminium. Składa się on z dwóch płyt – w dolnej zamontowane są dwa silniki, oraz kolumny zawieszenia, natomiast w górnej jest łożysko oraz elementy zawieszenia w tym baza do montażu ramienia. Elementem amortyzującym są sprężyny, a do tłumienia wykorzystano gęsty olej silikonowy. Napęd z silników przenoszony jest paskiem na subtalerz typu sandwich wykonany również z aluminium i akrylu. Za stabilność obrotów odpowiada zewnętrzny zasilacz ze stabilizacją kwarcową.

Wszystkie produkty Kuzma mają tę samą, bezkompromisową filozofię projektowania, aby powstawały produkty proste w użyciu, niezawodne i zdolne do odtwarzania dźwięku analogowego o najwyższej jakości

W roku 1997 rozpoczęto prace nad kolejnym modelem gramofonu, ale tym razem miała to być uproszczona konstrukcja charakteryzująca się funkcjonalnością zarówno w kwestii obsługi, jak i designu. Model ten trafił na rynek w roku 1998 pod nazwą Stabi, ale niebawem do sprzedaży trafiła bardziej zaawansowana wersja Stabi SD.

Na rok 1999 przypada premiera nowego gramofonu Stabi XL, który ze względu na oryginalny wygląd, łatwość użytkowania i przede wszystkim znakomity dźwięk zrobił furorę na londyńskim Hi Fi Show, gdzie po raz pierwszy został pokazany szerszej publiczności.

Kolejne lata przyniosły inne przełomowe konstrukcje takie, jak linowe ramię oparte na łożysku powietrznym Air Line (2004), w którym "luz" na łożysku ma zaledwie 5 mikronów, oraz ramię 4Point (2008) podparte w czterech punktach, w którym zastosowano tłumienie olejowe w dwóch płaszczyznach – pionowej i poziomej. Ramiona te osiągnęły status kultowych.

Kuzma Ltd.

W roku 2012 na rynek trafił kolejny model gramofonu o nazwie Stabi M.

Wszystkie produkty Kuzma mają tę samą, bezkompromisową filozofię projektowania, aby powstawały produkty proste w użyciu, niezawodne i zdolne do odtwarzania dźwięku analogowego o najwyższej jakości. W ramach tej filozofii produkty Kuzma Ltd. wykonywane są z materiałów najwyższej jakości i w oparciu o wiedzę i doświadczenie zdobywane przez ponad 35 lat. Wszyscy, którzy interesują się analogiem powinni koniecznie zapoznać się z ofertą Kuzma Ltd., gdyż oprócz różnorodnych konstrukcji gramofonów oferuje także mnóstwo ramion, wkładek i akcesoriów pozwalających niemal w nieskończoność dopieszczać swój system audio oparty na gramofonowym źródle. Produkty marki Kuzma dystrybuuje w naszym kraju katowicki RCM.

Podczas ostatniej wystawy Audio Video Show mieliśmy okazję spotkać Franca Kuzmę i porozmawiać z nim o jego firmie i najważniejszych produktach. Wywiad wideo z tego spotkania możecie Państwo obejrzeć na naszym kanale YouTube.