s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Alluxity

prezentacja |
niezdefiniowano - Alluxity

Lifestyle z hi-endowym charakterem, taka jest recepta na sukces Alexandra Vitusa Mogensena, założyciela firmy Alluxity.

Marka Alluxity jest stosunkowo młoda na rynku audio, gdyż powstała w roku 2013. Jednak jej założyciel nie jest wcale "żółtodziobem", można wręcz powiedzieć, że "starym wyjadaczem". Jak sam przyznał: "Jestem w tym biznesie odkąd pamiętam, można tak powiedzieć. Dorastałem bowiem w rodzinie audiofilskiej...". W tym miejscu warto przypomnieć, że Alexander jest synem Hansa Ole Vitusa – właściciela firmy Vitus Audio, którą miłośnicy high-endu powinni znać, gdyż produkty tej marki są od dawna dostępne na polskim rynku i zasłużenie cieszą się bardzo dobrą opinią.

"Mam wykształcenie techniczne – powiedział Alexander Vitus Mogensen podczas wywiadu, który przeprowadziliśmy z nim podczas Audio Video Show 2017, a który to wywiad możecie Państwo obejrzeć na naszym kanale YouTube – po ukończeniu studiów nie wiedziałem, w jakim kierunku iść dalej, więc zostałem niejako popchnięty, w przyjazny sposób, przez mojego ojca, żeby założyć własną firmę". Tak też się stało i w 2010 roku młody (zaledwie 18-letni) Alexander założył firmę, aczkolwiek pierwsze produkty sygnowane logo Alluxity zostały pokazane światu w styczniu 2013 roku na CES w Las Vegas, zaś cztery miesiące później zadebiutowały na największej europejskiej wystawie High-End w Monachium. I to właśnie rok 2013 przyjmuje się za właściwy start firmy Alluxity. Przypomnijmy, że Vius Audio, podobnie jak Alluxity to firmy duńskie, a kraj ten ma duże zasługi w rozwoju światowego audio – warto wymienić chociażby znane duńskie marki: Dali, Audiovector czy Gato Audio.

Alluxity

Rzecz jasna młody Alexander Vitus obrał nieco inną drogę niż jego ojciec i postawił na nowoczesny, lifestyle'owy design, ale absolutnie nie zerwał z rodzinną tradycją i nie odżegnał się od high-endowego brzmienia. Wręcz przeciwnie, wiele sprawdzonych rozwiązań "zapożyczył" z urządzeń Vitus Audio. Tym samym jego recepta na najlepsze urządzenia audio to mariaż tradycji z nowoczesnością. Jego urządzenia są starannie zaprojektowane, ze znajomością rzeczy, perfekcyjnie wykonane i do tego jeszcze świetnie się prezentują, co przekłada się na wysoki współczynnik akceptacji u płci pięknej.

W numerze 2/14 HFC&HC zamieściliśmy nasze wrażenia z testów zestawu marki Alluxity składającego się z przedwzmacniacza i końcówki mocy Pre-amp One i Power-amp One, a konkluzja była następująca: "nowoczesny, a zarazem nieabsorbujący design połączony z iście high-endowym dźwiękiem i wysoką ergonomią użytkowania. Dzięki swojej wysokiej mocy może napędzić większość kolumn dostępnych na rynku i zapewnić jakość dźwięku zdolną zestresować niejedną legendę high-endu".

Alluxity

Katalog produktów Alluxity nie jest zbyt pokaźny, ale, jak powiedział konstruktor, to dopiero początek. Dopisek "One" przy wymienionych urządzeniach: Pre-ampie i Power-ampie świadczą o tym, że to pierwsze modele, więc niebawem możemy spodziewać się kolejnych wersji oznaczonych zapewne "Two", "Three" itd. Nie wybiegając jednak w przyszłość, w przypadku Pre i Power-ampów One widać wyraźnie wpływ doświadczenia zdobytego w firmie Vitus Audio, co uwidacznia się w sposobie projektowania. Bardzo dużo uwagi poświęcono bowiem sekcji zasilającej i kwestiom mechanicznym. Ponadto obudowy wykonano z litego bloku precyzyjnie wyfrezowanego aluminium. Mimo że według Alexandra Vitusa są to urządzenia lifestyle'owe, powinniśmy patrzeć na to z pewnym przymrużeniem oka, gdyż w żaden sposób nie można ich porównywać z popularnymi "grajkami" zapełniającymi markety z elektroniką. W przypadku Alluxity mamy do czynienia z hi-endem wysokiej próby, aczkolwiek wyglądem i funkcjonalnością faktycznie nawiązującym do niektórych urządzeń lifestyle'owych. Najlepszym przykładem jest serwer muzyczny Media One o pamięci wewnętrznej 2TB, który może strumieniować pliki muzyczne z serwera NAS, a dla innych urządzeń może pełnić funkcję NAS-a. Sterować tym urządzeniem możemy za pomocą smartfona lub tabletu. W katalogu Alluxity oprócz wymienionych wcześniej urządzeń jest jeszcze wzmacniacz zintegrowany Int One, konstrukcyjnie zbliżony do jednostki dzielonej Pre/Power One, oraz Mono One – nowość w ofercie.

Podczas wystawy Audio Video Show 2017 w hotelu Golden Tulip w sali zajmowanej przez polskiego dystrybutora m.in. urządzeń marki Alluxity – firmę RCM z Katowic – można było podziwiać konstrukcje Alexandra Vitusa, jak również z nim porozmawiać, z czego oczywiście skorzystaliśmy.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Alexandrem Vitusem Mogensenem, założycielem firmy Alluxity.