s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Gauder Akustik

prezentacja |
niezdefiniowano - Gauder Akustik

Przedstawiamy niemieckiego producenta wyjątkowych kolumn Gauder Akustik

Historia tej firmy jest nierozerwalnie związana z postacią dr. Rolanda Gaudera. Jak sam mówi, jego dzieciństwo wypełnione było muzyką za sprawą rodziny, która była jej wyjątkowo oddana. Chociaż ciepło rodzinnego domu, rozbrzmiewającego raz po raz dźwiękami muzycznych gigantów, było dla młodego Gaudera niezwykle ważne, to w kontekście jego późniejszej kariery kluczowe okazały się studia uniwersyteckie; to tam zetknął się z zaawansowaną fizyką i inżynierią dźwięku, tam również miał zadać sobie pytanie, przytoczone po latach w jednym z wywiadów: "Czy byłoby możliwe stworzenie całkowicie usprawnionych kolumn, gdyby bazować na teorii skupiającej wszystkie podstawowe efekty akustyczne?"

Pytanie to doprowadziło Gaudera do rozpoczęcia działalności w branży audio. Od 1997 do 2012 roku jego wyroby funkcjonowały pod marką Isophon (korzenie tej firmy sięgają roku 1929, a więc złotego okresu... Republiki Weimarskiej!), a od 2013 roku sygnowane są logo Gauder Akustik. Oferta Niemców – trzeba przyznać: bardzo purystyczna, skupiająca się wyłącznie na kolumnach (choć, trzeba zaznaczyć, iż oprócz kolumn Gauder buduje również gramofony dla Thorensa), co w przypadku współczesnego ryku audio nie należy wcale do ścisłej reguły – jest podzielona na trzy serie: Arcona, Ceramic i Berlina. Każda kolejna jest droższa od poprzedniczki, wszystkie jednak łączy filozofia Gaudera. Jednym z jej najważniejszych wykładników jest produkcja, również wbrew rynkowym trendom, na miejscu, w tym wypadku w Niemczech. Sam założyciel firmy odżegnuje się od przenoszenia zakładów na Daleki Wschód: "Nasze kolumny są zbyt skomplikowanymi konstrukcjami, by produkować je gdziekolwiek" – powiedział.

Propozycje Gauder Akustik dzielą się na trzy serie. Podstawową jest linia Arcona, zasilana przez jedne kolumny podstawkowe (Arcona 40), trzy modele podłogowe (Arcona 60, 80 oraz 100), a także głośnik centralny (Arcona FRC). Jak deklaruje sam producent, seria ta stanowi kompromis między ceną a jakością, stanowiąc dobry punkt wejścia do świata audio w wydaniu Gaudera. Jednym z jej najważniejszych elementów jest obudowa, zaprojektowana w taki sposób, by nie wzbudzać żadnych zniekształceń w dźwięku (m.in. dlatego charakteryzuje się opływowym kształtem). Innym istotnym elementem kolumn z rodziny Arcona jest zaawansowany technologicznie przetwornik Air Motion Transformer (A.M.T.) konstrukcji Oskara Heila, a także aluminiowy przetwornik średnio-niskotonowy X-Pulse.

Gauder Akustik

Jednak tym, co ugruntowało pozycję Gauder Akustik na rynku audio, jest konsekwentne stosowanie w dwóch wyższych seriach (Ceramic oraz Berlina) przetworników ceramicznych (produkcji niemieckiego Accutona) oraz diamentowych. Szczególnie interesujące są pierwsze z nich; jak chyba wszystko w audio, mają równie wielu zwolenników co przeciwników, którzy od kilku lat (a więc od wzrostu popularności tego tworzywa w kolumnach) przerzucają się argumentami "za" i "przeciw". Sam Roland Gauder, rzecz jasna, należy do gorących popleczników membran ceramicznych, zwracając uwagę na sztywność i niewielką wagę ceramiki. Umieszczona pośrodku linia Ceramic (nazwa, jak nietrudno się domyślić, jest znacząca) oferuje trzy modele kolumn: dwie podłogówki (Cassiano Mk II i Vescova Mk II) oraz głośnik centralny (FRC Mk II).

Najbardziej spektakularnymi wyrobami Gaudera są jednak kolumny Berlina. Korzystają one z podobnych rozwiązań, które zastosowano w niższych liniach, we wszystkim idą jednak krok dalej. Również one czerpią pełnymi garściami z dobrodziejstw przetworników ceramicznych i diamentowych, a ich potężne obudowy wyróżniają się opływowymi kształtami. Co interesujące, to właśnie flagowce Gaudera stanowią ponad 40 procent oferty firmy. Oprócz jednego modelu podstawkowego (Berlina RC 3) i – ponownie – głośnika centralnego (Berlina FRC) znaleźć można cztery potężne kolumny podłogowe, na czele z przywołanym już wyżej modelem Berlina RC 11.

Podczas targów Audio Video Show 2016 Roland Gauder udzielił nam wywiadu, zapraszamy do jego obejrzenia.

INFO www.gauderakustik.com