hi-fi

NAGRODY EISA 2011-2012

news |

Od wielu lat EISA (European Imaging and Sound Association; Europejskie stowarzyszenie dziennikarzy audio-wideo) przyznaje nagrody producentom za

Od wielu lat EISA (European Imaging and Sound Association; Europejskie stowarzyszenie dziennikarzy audio-wideo) przyznaje nagrody producentom za najlepsze rozwiązania technologiczne wprowadzone do sprzedaży. W tym roku rywalizowano w sześciu głównych kategoriach: Audio & Home Theater, In-Car Electronics, Photo, Video, Mobile Devices i Green. Poniżej prezentujemy wybrane urządzenia nagrodzone przez ekspertów z 50 tytułów prasowych z całego świata w kategoriach Audio & Home Theater, Video oraz Green.

Głośniki komputerowe: Bowers & Wilkins MM-1
MM-1 firmy Bowers & Wilkins to luksusowe głośniki aktywne zaprojektowane z myślą o współpracy z komputerami. 17cm wysokości obudowy zaprojektowano wedle najlepszych wzorców, a precyzja wykończenia oraz estetyka wzbudzają szczery podziw. Czarna maskownica z elementami z aluminium skrywa wysokiej klasy układ dwudrożny. Przetwornik nisko-średniotonowy jest sterowany przez DSP, a głośnik wysokotonowy ma nautilusową tubkę. Wewnątrz wbudowano też przetwornik C/A. Wyposażenie obejmuje wejścia USB i minijack, a także stylowe zdalne sterowanie. Zabawka nie jest tania, ale jakość dźwięku całkowicie usprawiedliwia cenę.

Dźwiękowa stacja dokująca do iPoda: Bowers & Wilkins Zeppelin Air
Nowa wersja Zeppelina firmy Bowers & Wilkins, Air, zapewnia lepszą jakość dźwięku i większą funkcjonalność. Wewnątrz niezwykłej obudowy umieszczono pięć przetworników - jeden niskotonowy, dwa średniotonowe i dwa wysokotonowe - każdy sterowany własnym, kontrolowanym przez DSP wzmacniaczem w klasie D. Jak można odgadnąć z nazwy, nowy Zeppelin zawiera bezprzewodową technologię Apple AirPlay, która pozwala odtwarzać muzykę bezpośrednio z biblioteki iTunes, bez dokowania odtwarzacza. Centralny port dokujący zapewnia cyfrowe połączenie z iPhone'em, iPodem i iPadem.

Odtwarzacz uniwersalny: Cambridge Audio Azur 751BD
751 BD to uniwersalny odtwarzacz, który czyta płyty CD, DVD, SACD, DVD-A, Blu-ray, w tym 3D. Jego procesor obsługuje wszystkie formaty Dolby i DTS HD, podczas gdy niezależny skaler Marvell QDEO gwarantuje nadzwyczajną jakość obrazu dostarczonego do wyjść HDMI. Szereg opcji podłączeniowych pozwala na wykorzystanie 751 BD w różnych systemach i sytuacjach, m.in. bezprzewodowe Wi-Fi i gniazdo Ethernet do interaktywnej obsługi serwisów internetowych, a także łącze eSata do odtwarzania plików audio i wideo wysokiej rozdzielczości, w tym FLAC i MKV, z zewnętrznych dysków. Zaawansowane obwody wyjściowe audio w formacie 7.1, będące rozwinięciem układów sprawdzonych w odtwarzaczach CD Cambridge serii 6, dostosowują świetny dźwięk do wspaniałego obrazu.

Stylowy projekt audio: DALI FAZON F5
FAZON F5, wykonane z niekonwencjonalnych materiałów, z aluminiową obudową, zaskakują nowoczesnym i eleganckim, opływowym kształtem - przyjemnym nie tylko dla oka, ale też doskonałym akustycznie, minimalizującym wewnętrzne odbicia oraz gwarantującym nadzwyczajną sztywność. FAZON F5 wykorzystują wypróbowane przez duńskiego specjalistę głośniki z membranami z włóknem drzewnym i bardzo lekką jedwabną kopułkę wysokotonową. Dostępne w kolorze czerwonym, czarnym i białym, na wysoki połysk, perfekcyjne w każdym detalu, 86cm głośnikowe rzeźby stoją na specjalnych cokołach, w których można całkowicie schować podłączone kable.Kolumny: JBL Studio 190
Uderzający projekt plastyczny "Weave" powoduje, że wolnostojące kolumny Studio 190 firmy JBL wyróżniają się z tłumu. Te trójdrożne zespoły głośnikowe, zawierające po dwa 16,5cm przetworniki niskotonowe, dostarczają brzmienie o dużej sile, dynamiczne i detaliczne, zapewniając dobry przekaz każdego rodzaju muzyki, a także ścieżek dźwiękowych w kinie domowym. Co ważne, mimo że Studio 190 wyglądają egzotycznie, to dzięki przyjaznej, wysokiej impedancji i dobrej efektywności są bardzo łatwe do sterowania, dzięki czemu mogą być idealnym partnerem dla większości niskobudżetowych wzmacniaczy i amplitunerów AV.

Projektor: JVC DLA-X7
Do całkowitego zatopienia się w świecie 3D konieczny jest obraz o dużych rozmiarach - jaki zapewnia projektor DLA-X7 firmy JVC. Urządzenie wyposażone w układ D-ILA - jeden z pierwszych, jaki uzyskał certyfikat THX 3D - charakteryzuje się wysokim kontrastem 70000:1 i jasnością 1300 ANSI lumenów. Projektor współpracuje z aktywnymi okularami, co umożliwia wykorzystanie szeregu ekranów. Wykorzystywane w DLA-X7 kluczowe technologie umożliwiają regulację krzywej gamma, gwarantują precyzję kalibracji dzięki 7-wymiarowemu systemowi zarządzania kolorami oraz płynny rendering wszystkich formatów wideo realizowany przez procesor obrazu HQV Reon-VX. Jednak przede wszystkim projektor dostarcza znakomity obraz 2D/3D.

Głośniki 5.1 do kina domowego: KEF T205
Jednym z liderów wyścigu w projektowaniu jak najbardziej płaskich głośników do kina domowego jest KEF, którego czarne satelity serii T mają głębokość zaledwie 3,7cm. Nie są to niskiej jakości, płaskie przetworniki w technologii, która nie zapewniałaby dobrego brzmienia - to opracowane przez KEF-a specjalne konstrukcje, zasadniczo konwencjonalnych, sprawdzonych przetworników dynamicznych. Satelity zaprojektowano tak, aby zapewniały optymalną charakterystykę, zarówno wisząc na ścianie, jak i stojąc na firmowych statywach (w których ukryto specjalny filtr korygujący). T205 bezproblemowo integrują się z dedykowanym subem, tworząc zgrany system niemal natychmiast po podłączeniu, bez konieczności przeprowadzenia skomplikowanych regulacji. Subwoofer zawiera 250W wzmacniacz w klasie D i 25cm przetwornik, a jego kształt przygotowano z myślą o ustawieniu blisko ściany. Dynamiczne, pełnozakresowe brzmienie pokazuje, że choć system T205 jest fizycznie płaski, to akustycznie ? wielki!System kina domowego 3D: LG 55LW650S + HLX56S
W tym roku firma LG dobrała dwa urządzenia, które uzupełniają się wzajemnie, tworząc znakomity system kina domowego. Telewizor LCD 55LW650S wykorzystuje pasywną technologię 3D. Dzięki temu uzyskano natychmiastową korzyść w porównaniu z technologią aktywną - zastosowano lekkie okulary, stosunkowo tanie, niewymagające stosowania baterii - najlepszy sposób, aby wspólnie oglądać filmy lub transmisje sportowe 3D w dużej grupie przyjaciół. Obrazy 3D prezentowane są w sposób naturalny, z pomijalnymi zniekształceniami, bez powodowania zmęczenia oczu, a obraz telewizyjny lub pochodzący z odtwarzacza Blu-ray cechuje bardzo wysoka jakość. Niezwykle proste połączenie telewizora z firmowym soundbarem HLX56S zintegrowanym z odtwarzaczem Blu-ray i bezprzewodowym subwooferem dostarcza potężny wielokanałowy dźwięk. Szerokie możliwości połączeń, a także wyposażenie w system Smart TV firmy LG uzasadniają przyznanie zestawowi LG tegorocznej nagrody.
System kina domowego 5.1: LG HX966TZ/TZW
Oto ciekawy i elegancki system kina domowego, który nie zrujnuje domowego budżetu. LG HX966TZ obejmuje odtwarzacz Blu-ray 3D, zestaw audio w formacie 5.1, jest łatwy do podłączenia, a tylne (efektowe) głośniki mogą być w opcji TZW zasilane bezprzewodowo - co dla wielu użytkowników będzie dużą zaletą. Jednostka centralna ma funkcję Smart TV, pozwalającą oglądać zawartość z sieci, ładować aplikacje, pozostawać w kontakcie z przyjaciółmi, grać i sprawdzać prognozę pogody. Zawiera również system Wi-Fi Direct dla połączeń bezprzewodowych, wejście USB wspierające pamięci NTFS i stację dokującą iPhone?a/iPoda.
Odtwarzacz sieciowy: Musical Fidelity M1 CLiC
To zaawansowane urządzenie odbiera radio internetowe oraz pliki muzyczne z wielu źródeł, z sieci przewodowych i bezprzewodowych, z pamięci USB, odtwarzaczy CD, a także ze źródeł całkowicie analogowych. CLiC ma w sumie aż siedem wejść cyfrowych (iPod/iPhone/iPad, sieciowe, przednie i tylne USB, dwa koaksjalne elektryczne i jedno optyczne). Nawigowanie ułatwia duży kolorowy wyświetlacz. Sercem konstrukcji jest firmowy przetwornik C/A M1 (24-bity/192kHz), dzięki któremu brzmienie jest cudownie otwarte i dynamiczne, żywe i komunikatywne.

Urządzenie hi-end: Nagra 300i
Obchodząc 60. rocznicę powstania, szwajcarska firma Nagra - słynąca z najwyższej precyzji wykonania urządzeń audio - przedstawiła hybrydowy wzmacniacz, który tchnął nowe życie w klasyczne lampy 300B. Wraz z tranzystorowym stopniem wejściowym, regulacją biasu i dwoma parami równolegle łączonych, bezpośrednio żarzonych triod 300B wzmacniacz 300i dostarcza 2x20W mocy wyjściowej - akurat dla kolumn o wysokiej efektywności. Nowoczesno-klasyczna konstrukcja zawiera najlepsze transformatory dopasowane do obciążeń 4-16 omów. Zwarty projekt wzmacniacza i wiele charakterystycznych elementów pozwalają natychmiast rozpoznać to urządzenie jako jedno z hi-endowych dzieł Nagry - piękne i smakowite.

System kompaktowy: Philips MCi8080 + NP3700
Na kolejnym etapie ewolucji serii Streamium Philips dodał operacje na ekranie dotykowym i parę nowych, wysokiej klasy zespołów głośnikowych, kreując wielostrefowy system muzyczny z bazowego zestawu MCi8080 i stacji NP3700. Odtwarzacz DVD może pracować w głównym pomieszczeniu, podczas gdy w maksymalnie pięciu innych strefach może pojawić się sygnał audio pochodzący z różnych źródeł, w tym z radia internetowego/FM i strumienia DLNA z sieci domowej. W zestawie jest pamięć 160GB, podłączana do USB, przeznaczona do przechowywania muzyki i zdjęć. Za gładki i nadzwyczaj plastyczny dźwięk odpowiada wzmacniacz w klasie D o mocy 2x50W do spółki z zespołami głośnikowymi, w których przetwornik wysokotonowy zamontowano ponad obudową przetwornika nisko-średniotonowego. Wisienką na torcie Philipsa jest opcja sterowania systemem poprzez aplikacje Androida i iPhone'a.

Kompaktowy system kina domowego: Philips SoundHub HTS9221
Rzadko można spotkać taką kombinację w jednym systemie - świetny, awangardowy design, inteligentne odpowiedzi na różne potrzeby użytkowników, dobrą jakość dźwięku i obrazu. Philips SoundHub HTS9221 jest zintegrowanym systemem w formacie 2.1, zawierającym odtwarzacz Blu-ray 3D, stację dokującą iPoda, port USB i slot na karty SD, radio internetowe, a poza tym zapewnia pełną kompatybilność z siecią DLNA. Tak świetnie wyposażonej jednostce centralnej towarzyszy para eleganckich, "stołowych" zespołów głośnikowych, z intrygującym tytanowym przetwornikiem wysokotonowym w centrum symetrycznego układu akustycznego, i aktywny subwoofer ze wzmacniaczem o mocy 230W. System uzupełniają darmowe aplikacje dla iPada i iPhone'a, zwiększające możliwości zdalnego sterowania. Ten nowoczesny system jest pod każdym względem inspirujący.

Amplituner: Pioneer VSX-921
W środowisku nowoczesnego kina domowego najnowsze funkcje i możliwości połączeń są równie ważne jak jakość dźwięku i obrazu. Pioneer VSX-921 wykazuje się umiejętnościami we wszystkich dziedzinach. Ma cztery obsługujące sygnał 3D wejścia HDMI i ściąga pliki HD audio z sieci kablowej, radia internetowego i dzięki bezprzewodowej funkcji AirPlay. Zaawansowany firmowy system korekcji akustyki pomieszczenia MCACC może zostać uzupełniony dostępną w sieci, poprzez PC, opcją precyzyjnego dostrojenia. Nowa aplikacja AirJam dla iPada otwiera wszystkim przyjaciołom na imprezie interaktywny sposób sterowania muzyką, a siedem tranzystorowych końcówek ma moc wystarczającą dla większości systemów wielokanałowych.System stereo: Primare CD32/I32
Zaprojektowane, aby tworzyć perfekcyjną parkę - odtwarzacz CD i wzmacniacz serii 32 - współtworzą wyrafinowane, czyste brzmienie, pełne życia i angażujących detali. Wysmakowany, prosty i elegancki wygląd uzupełnia ich główny atut - wszechstronność. Wiele funkcji, w tym regulacja głośności i jasności wyświetlacza, są zdalnie sterowane. Wszyscy skorzystają z wejścia USB, podczas gdy audiofile ucieszą się z wyjść zbalansowanych odtwarzacza i takich wejść wzmacniacza, który - pracując w wydajnej klasie D - ma oficjalnie dostarczać 2x125W przy 8ohm, ale w praktyce, przy niższych impedancjach, dysponuje dużym zapasem i jest w stanie napędzić nawet bardzo trudne obciążenia. Obok tradycyjnych wejść analogowych znajdują się wejścia cyfrowe; możliwe jest podłączenie iPoda oraz zastosowanie łączy Wi-Fi i Ethernet do przesyłania plików.Odtwarzacz Blu-ray: Sony BDP-S780
Pierwszy odtwarzacz Blu-ray firmy Sony wyposażony we własne układy scalone, z sukcesem oferujący nowy poziom reprodukcji obrazu i dźwięku przy zachowaniu ceny popularnego produktu. Znakomity obraz uzyskano za pomocą firmowego procesora obrazu, a dostęp on-line do bogatego materiału filmowego zapewnia przeglądarka Entertainment Database Browser. Odtwarzacz umożliwia konwersję materiału 2D do 3D, realizuje przesyłanie obrazu przewodową i bezprzewodową siecią DLNA. Urządzenie, zapewniające szybki start płyt BD oraz odtwarzanie płyt CD i SACD, jest przygotowane do obsługi komunikatora Skype, ma wbudowaną przeglądarkę internetową, która otwiera drzwi do nowego świata domowej rozrywki.Subwoofer: Sunfire SDS-12
Zarówno w systemach wielokanałowych kina domowego, jak i w klasycznym stereo, SDS-12, przygotowany przez subwooferowych specjalistów z amerykańskiej firmy Sunfire, wykazuje się kompletnym wyposażeniem, kompaktową wielkością i przystępną ceną. Urządzenie integruje wydajny wzmacniacz w klasie D o mocy 300W z procesorem DSP oraz układem akustycznym składającym się z 30cm przetwornika i tej samej wielkości membrany biernej. W rezultacie otrzymujemy bardzo niski bas z konstrukcji o umiarkowanych wymiarach (42x37x39cm). To mały sub wywołujący duże dreszcze.

Telewizor internetowy: Loewe Individual 46 Compose 3D
Zestaw Individual 46 Compose 3D firmy Loewe prezentuje znakomity obraz i dźwięk, oferując szereg możliwych do realizacji połączeń. Wewnętrzny dysk twardy DR+ o pojemności 500GB umożliwia zapis, archiwizację i przesyłanie wszystkich zarejestrowanych audycji do każdego pokoju w naszym domu, nawet wtedy, gdy jest to audycja 3D. Każdy zarejestrowany materiał filmowy może być przesłany przez łącze LAN, WLAN lub Powerline i oglądany na innych ekranach Loewe wyposażonych w funkcję "Follow-me". Można rozpocząć oglądanie programu TV w salonie, zrobić pauzę w oglądaniu w każdej chwili i kontynuować oglądanie w sypialni po naciśnięciu jednego przycisku na pilocie. Individual 46 Compose 3D firmy Loewe w najprostszy i elastyczny sposób umożliwia odtwarzanie materiału multimedialnego w całym domu. Jest także eleganckim i stylowym, doskonale zaprojektowanym urządzeniem.

Telewizor plazmowy: Panasonic VIERA TX-P50VT30
Ten najwyższej klasy telewizor plazmowy wyposażono w szereg technologii zapewniających zdumiewającą jakość obrazu 2D i 3D. Użytkownicy odkryją uderzający kontrast i realistyczne kolory. Szybki ruch jest odtwarzany płynnie i jednocześnie ostro. System VIERA Connect umożliwia dostęp do pełnego zestawu najnowszych usług sieciowych. Wbudowany subwoofer sprawia, że dźwięk jest bogaty i przekonujący. Cyfrowy program telewizyjny może zostać zarejestrowany na karcie SD i dysku twardym, a różnorodnie kodowany materiał multimedialny odtwarzany poprzez port USB. Telewizor VIERA TX-P50VT30E zapewnia odtwarzanie najlepszego obrazu telewizyjnego i filmowego.Telewizor 3D: Philips 46PFL9706
Firma Philips dokonała ogromnego kroku naprzód, wprowadzając na rynek elegancki telewizor 46PFL9706 promowany jako najlepszy telewizor 3D. Nakładanie się prawego i lewego obrazu, denerwującą cechę telewizorów 3D z aktywnymi okularami, zredukowano do poziomu ledwie zauważalnego, a użytkownik ma możliwość precyzyjnej regulacji głębokości efektu 3D. Jakość obrazu została poprawiona do najwyższego możliwego poziomu bez utraty naturalności, dodatkowo mamy możliwość przeprowadzenia kalibracji ISF. Uciążliwe odbicia światła od ekranu zredukowano dzięki efektywnemu filtrowi typu "oko ćmy". Czerń jest naturalna, bez utraty detali. Kompensacja ruchu, jak zwykle w odbiornikach firmy Philips, jest najlepsza w swojej klasie.

Telewizor o najlepszym stosunku jakości do ceny: Samsung UE40D6500
Samsung UE40D6500 prezentuje najlepsze w swojej klasie cechy przy zachowaniu zadziwiająco niskiej ceny. Telewizor z podświetlaniem krawędziowym LED, wyposażony w systemy 3D i DLNA, jest przygotowany do współpracy z siecią WLAN. Inteligentne funkcje umożliwiają dostęp "on line" do całego nowego świata rozrywki i użytecznych aplikacji, jak Skype i serwisy społecznościowe. Jakość obrazu 2D i 3D, jak na tę klasę urządzeń, jest bardzo dobra. Technologia LED sprawia, że telewizor nie tylko ma bardzo małą grubość, ale również zużywa absolutne minimum energii - co jest niezwykle ważne dla użytkowników zwracających uwagę na ekologię. Dodatkową radością i wygodą jest możliwość sterowania telewizorem za pomocą urządzeń Apple oraz urządzeń wyposażonych w system Android. Wbudowane w UE40D6500 tunery DVB-T, DVB-C i DVB-S sprawiają, że dodatkowy set top box staje się zbędny.

Telewizor LCD: Sony BRAVIA KDL-55HX920
Ten przepiękny "mebel" wygląda wspaniale nawet wtedy, gdy nie jest używany, bowiem zaprojektowano go w taki sposób, aby pasował do nowoczesnego wnętrza. Najlepszy kąt widzenia można łatwo osiągnąć, obracając płaszczyznę ekranu. Głęboki poziom czerni, umożliwiający rozróżnienie detali w ciemnych partiach obrazu, pozwala cieszyć się pełną skalą gradacji szarości. Dobrze skalibrowane kolory są nienaganne. W sprawiającym wrażenie zestawie funkcji znajdziemy starego znajomego - system zwiększenia rozdzielczości SBM wprowadzony przez firmę Sony w celu polepszenia jakości 16-bitowego standardu CD. Dzięki zastosowanemu zwiększeniu rozdzielczości sygnału wideo SBMV standardowy 8-bitowy sygnał wideo przetwarzany jest z rozdzielczością 14-bitową, poprawiając gradację kolorów. Dodatkowo mamy także możliwość odtwarzania obrazów 3D.Telewizor ekologiczny: Philips 46PFL6806
Philips 46PFL6806 osiąga pobór mocy na poziomie zaledwie 56W w trybie standardowym, dzięki czemu wyprzedza bezpośrednią konkurencję. Analizy chemiczne obwodów drukowanych wykonane przez SIMS Mirec Recycling Solutions, największą na świecie firmę zajmującą się odzyskiem i recyklingiem odpadów elektrycznych i elektronicznych, udowodniły, że Philips 46PFL6806 jest mniej uciążliwy dla środowiska niż inne telewizory.