hi-fi

NOWY WZMACNIACZ STEREO AUDIO RESEARCH REFERENCE 150

news |

Wzmacniacz mocy REF110 wprowadzony na rynek w czerwcu 2006 roku, był jednym z najbardziej

Wzmacniacz mocy REF110 wprowadzony na rynek w czerwcu 2006 roku, był jednym z najbardziej popularnych i uznanych stereofonicznych wzmacniaczy mocy wyprodukowanych przez Audio Research. Obecnie jest on zastępowany nowym modelem REF150, charakteryzującym się większą mocą wyjściową, większą finezją brzmienia, cichszą pracą oraz uwspółcześnionym wyglądem zewnętrznym.
 
Zachowując te same gabaryty zewnętrzne co REF110, nowy REF150 odznacza się większą ilością podzespołów upakowanych wewnątrz obudowy. Wyrafinowany wygląd panelu czołowego urządzenia odzwierciedla nowoczesny wygląd współcześnie produkowanych modeli; w przypadku srebrnych urządzeń mamy na wyposażeniu srebrne uchwyty czołowe i srebrną płytę górną, zaś urządzenia czarne posiadają do kompletu czarne uchwyty i czarna płytę górną. (Kolory mogą być mieszane, aby dostosować się do starszych modeli urządzeń).
 
Wzmacniacz wyposażono jedynie w wejścia zbalansowane XLR, 20A gniazdo zasilające IEC, terminale głośnikowe o impedancji 4-8-16 omów oraz w 12V gniazda do zdalnego włączania i wyłączania końcówki. Pod górną pokrywą znajduje się pokaźna liczba układów, które przełożyły się na niespotykaną poprawę brzmienia.
 
Po pierwsze, wydajność energetyczna układu zasilania została podwojona, do wartości 1040 dżuli. Całkowicie nowe międzystopniowe kondensatory sprzęgające, wykorzystujące technologię i materiały po raz pierwszy użyte do budowy przedwzmacniacza Anniversary Edition, łączą stopień sterujący ze stopniem mocy, który zasilany jest dwoma sparowanymi kwartetami lamp wyjściowych KT-120, sterowanych przez podwójne triody 6H30. Stabilizacja napięcia jest tranzystorowa i wielostopniowa, tak jak w modelu REF110.
 
Większe, szerokopasmowe transformatory wyjściowe dostarczają bez najmniejszego problemu  większą moc wyjściową. Moc wyjściowa wynosi 150 W na kanał przy obciążeniu głośnikami o impedancji 4, 8 lub 16 omów. Każdy z kanałów jest chłodzony za pomocą bardzo cichych, niskoturbulencyjnych wiatraków o trzech stopniach prędkości obrotowej.
 
Po zastosowaniu wszystkich tych ulepszeń, logika nakazywała by oczekiwać poprawy brzmienia. W rzeczywistości skok jakościowy pomiędzy REF150 a jego poprzednikiem jest po prostu szokujący. Wszyscy, którzy mieli okazję zaznajomić się z przekraczającą wszystkie dotychczasowe wyobrażenia jakością brzmienia przedwzmacniacza Anniversary Edition, dostrzegą ten sam zakres zmian w przypadku REF150.
 
Pierwsze wrażenie to przede wszystkim dużo większa szybkość, moc i kontrola dźwięku w porównaniu do jakiegokolwiek innego wzmacniacza lampowego jaki można przywołać na myśl. Rozciągniecie basu, projekcja składowych harmonicznych oraz kontrola zestawów głośnikowych są lepsze niż z jakiegokolwiek dotychczas wyprodukowanego przez Audio Research wzmacniacza lampowego ? a to chyba coś znaczy. REF 150 nie tyle wysterowuje zestawy głośnikowe co zdominowuje je i pokazuje na co stać każdy rasowy zestaw głośnikowy. W połączeniu z wysokiej klasy źródłem dźwięku i dobrym okablowaniem, rezultaty są po prostu rewelacyjne. Słychać wewnętrzną strukturę harmoniczną i realizm dynamiki, które dotychczas po prostu nie były osiągalne, z otoczką powietrza i detalami przestrzennymi które przemawiają do słuchacza: ?oto jak to naprawdę zostało nagrane?.
 
Reasumując, REF150 wzmacnia większą ilość kluczowej informacji muzycznej z posiadanego przedwzmacniacza i źródła sygnału niż kiedykolwiek słyszeliście. Przygotujcie się na ponowne zaskoczenie.
Cena REF 150 wynosi 49.800 zł.

INFO www.audiofast.pl