s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

FiiO K19

news |
niezdefiniowano - FiiO K19

Flagowy DAC zbudowany na topowym chipsecie ES9039SPRO firmy ESS Technology wyposażono w zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy.

FiiO to producent, który znany jest z urządzeń o doskonałym stosunku jakości do ceny. Właśnie wprowadził na rynek dwa nowe i produkty. Jednym z nich jest K19, przetwornik cyfrowo-analogowy oparty o dwa najnowsze układy ESS9039SPRO oraz zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy wykorzystujący technologię THX AAA 788+. Jest to najbardziej zaawansowany stacjonarny przetwornik C/A, jaki firma do tej pory opracowała.

Najnowszy układ konwerterów

Dla zapewnienia najlepszego, w pełni transparentnego brzmienia producent zdecydował się na zastosowanie dwóch najlepszych układów przetworników cyfrowo-analogowych od ESS Technology. Mowa tutaj o ES9039SPRO, które posiadają czwartą już generację 32-bitowej architektury HyperStream, przez co zapewniają maksymalny poziom transparentności brzmienia, zachowując jego płynność i naturalność. Ponieważ FiiO doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest aplikacja tych układów, specjalnie zaprojektowano wszystkie elementy z nimi współpracujące. Mamy w K19 zatem jedne z najlepszych oscylatorów zegara, czyli ACCUSILICON AS318-B. Są one dodatkowo specjalnie wcześniej selekcjonowane do wykorzystania we tym przetworniku.

FiiO K19

Zaawansowany procesor DSP

Zupełną nowością jest też zastosowanie w K19 bardzo szybkiego procesora z serii SHARC firmy Analog Devices. Użyty został tutaj układ ADSP-21565, który może wykonać aż 6.4 miliarda instrukcji na sekundę. Jest to ponad 10 razy więcej, aniżeli DSP wbudowane chociażby w układy XMOS. Ponadto układ ten dokonuje operacji na danych 64-ro bitowych, dzięki czemu nawet przy manipulacji sygnałem możliwe jest zachowanie doskonałej precyzji. A to z kolei oznacza, że w najnowszym K19 mamy do dyspozycji parametryczny korektor graficzny o wysokiej precyzji. Posiada on 31 pasm korekcji oraz możemy nim sterować z poziomu aplikacji na Windowsa, Maca oraz za pomocą mobilnej aplikacji kontrolnej.

Korektor ten, dzięki ogromnej mocy obliczeniowej procesora DSP, nie musi korzystać z konwersji częstotliwości próbkowania. Inaczej rzecz ujmują, może on dokonywać korekcji bezpośrednio na sygnałach PCM od 44,1 do 192 kHz. A to bezpośrednio przekłada się na niezwykle wysoką transparentność jego działania.

FiiO K19

Co więcej, krzywe korekcji mogą być współdzielone między użytkownikami. Oznacza to, że jeżeli ktoś stworzy krzywą korekcji dla danego modelu słuchawek – to skorzystać z niej mogą także inni posiadacze danych nauszników!

Zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy

Tak doświadczony producent, jak FiiO doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla użytkowników jest wysoka jakość brzmienia na słuchawkach. Dlatego też w K19 zastosowano niezwykle mocną i zaawansowaną zarazem amplifikację słuchawkową. Posiada ona architekturę opartą o 8-kanałowy wzmacniacz THX AAA 788+ pracujący równolegle i czerpiący energię z zasilacza dającego wysokie napięcie. Układy THX są połączone równolegle w grupach 2x2 tworząc w pełni zbalansowany, czterokanałowy system wzmocnienia. Daje to doskonałą odpowiedź na impulsy i zapewnia też ogromną moc – bo aż 2 raz po 8000mW przy obciążeniu 32 omów. A to sprawia, że FiiO K19 wysteruje każde słuchawki na rynku, i to z dużym zapasem.

FiiO K19

Separacja sekcji analogowej i cyfrowej

Obudowa FiiO K19 została starannie zaprojektowana z myślą o najwyższej klasy przetworniku audio. Dlatego też zdecydowano się na najlepsze znane rozwiązanie i całkowicie oddzielono sekcję analogową od cyfrowej. Zostały one umieszczone na oddzielnych płytkach drukowanych i przedzielone ekranującymi elementami. Mamy zatem w K19 osobną część da płytki DSP, dla płytki z DACiem oraz tą przeznaczoną dla wzmacniacza słuchawkowego. Każda z tych sekcji jest osobno ekranowana i pracuje w optymalnych dla siebie warunkach. Jednocześnie zewnętrzna obudowa z aluminium o strukturze plastra miodu zapewnia skuteczną ochronę od szkodliwych interferencji z zewnątrz.

FiiO K19

Możliwość użycia zewnętrznego zasilacza

Najnowszy flagowy przetwornik FiiO może pracować w jednym z aż 6 trybów: USB, Bluetooth, wejście optyczne, koaksjalne, HDMI oraz HDMI ARC. Dodatkowo producent umożliwił zastosowanie zewnętrznego zasilacza dla wszystkich tych, którzy lubią dodatkowo ulepszać swój system.

FiiO K19 jest już dostępny w sieci sklepów HiFiPRO i MP3Store, a jego sugerowana cena detaliczna wynosi 6.995 złotych.

Źródło: informacja prasowa MIP