s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

SVS Ultra Evolution

news |
niezdefiniowano - SVS Ultra Evolution

Ultra Evolution to nowa flagowa seria amerykańskiej firmy SVS obejmująca siedem całkowicie nowych kolumn.

SVS zaprezentował nową flagową serię głośników, SVS Ultra Evolution. Seria składa się z siedmiu nowych modeli, które zapoczątkowują nową erę dźwięku referencyjnej jakości dla marki audio z Ohio, wprowadzając udoskonalenia w projekcie przetworników, architekturze obudowy i materiałach komponentów.

Ultra Evolution to dla SVS kompletna reinterpretacja projektowania głośników. To niespotykane połączenie przełomowych rozwiązań w projektowaniu akustycznym i pasji do doskonałości dźwięku oferuje nową serię wśród najlepszych głośników na świecie.

Na pierwszy rzut oka najbardziej uderzającą cechą projektu jest akustycznie wyważona architektura obudowy. Krzywizna na przedniej ściance obudowy wyważa punkt emisji dźwięku tweetera i przetworników na płaszczyźnie pionowej - sprawiając, że dźwięk z każdego przetwornika dociera do ucha słuchacza dokładnie w tym samym momencie. Pozwala to na maksymalizację spójności fazowej, tworząc bardziej przekonującą i immersyjną scenę dźwiękową o precyzyjnej lokalizacji i obrazowaniu.

SVS Ultra Evolution

W modelach podłogowych przetworniki średniotonowe i głośniki niskotonowe zostały umieszczone nad i pod tweeterem, co umożliwia bezproblemowe łączenie w "punkt-źródło", w którym dźwięk płynie z pojedynczego punktu przed głośnikiem, optymalizując charakterystykę dyspersji.

Zupełnie nowym rozwiązaniem dla SVS jest także aluminiowy przetwornik wysokotonowy o diamentowej powłoce. Wykorzystując nowoczesną technologię, tj. osadzanie parą, na powierzchni kopuły z aluminium tworzona jest warstwa diamentowego węgla, poprawiając sztywność i istotne właściwości akustyczne. To przełomowe rozwiązanie podnosi odpowiedź częstotliwościową znacznie ponad granice ludzkiego słuchu, zapewniając lekkie wysokotonowe brzmienie bez zniekształceń. Ponadto, zapewnia głębsze rozszerzenie niskich częstotliwości głośnika wysokotonowego, co prowadzi do bardziej płynnego łączenia z zakresem tonów średnich.

SVS Ultra Evolution

Podczas projektowania głośników Ultra Evolution każdy detal został dokładnie przemyślany, czego przykładem jest organiczny dyfuzor kopuły tweetera. Mimo że jego głównym celem jest ochrona głośnika wysokotonowego przed uszkodzeniami mechanicznymi, inżynierowie SVS prototypowali dziesiątki wzorów osłony, aby wybrać zapewniającą najlepszą wydajność akustyczną. Poprzez analizę FEA, wybrano pół-losowy wzór oparty na strukturach komórkowych, ze względu na zoptymalizowaną charakterystykę częstotliwościową i właściwości dyspersji.

SVS Ultra Evolution

Dzięki dziedzictwu projektowania subwooferów SVS, w trzech głośnikach podłogowych Ultra Evolution zastosowano nowy sposób wykonania głośnika niskotonowego. Podobnie jak w modelu 3000 Micro Subwoofer, podwójne przeciwstawne aktywne głośniki niskotonowe umieszczone na górze i na dole obudowy w układzie równoważenia sił bez wysiłku generują odpowiedź na niskie częstotliwości, jednocześnie radząc sobie z charakterystyką pomieszczenia.

Osiem głośników niskotonowych w parze głośników, grających zgodnie w różnych kierunkach, pozwala na uzyskanie głębokiego, autorytatywnego basu wypełniającego obszar odsłuchu, niwelując szczyty i zera. Energia mechaniczna z każdego głośnika niskotonowego skierowanego do przodu jest równoważona w obudowie przez głośnik niskotonowy skierowany do tyłu, eliminując tym samym mechaniczną koloryzację dźwięku. Pozwala to na uzyskanie czystych i dokładnych niskich częstotliwości przy dowolnym poziomie odtwarzania.

SVS Ultra Evolution

Przetworniki średniotonowe i głośniki niskotonowe we wszystkich modelach posiadają stożki z kompozytu włókna szklanego, wybrane ze względu na doskonały stosunek sztywności do masy oraz zdolność do przekazywania niezwykłej dynamiki i precyzyjnej dokładności tonalnej. Oddzielne, akustycznie dostrojone wewnętrzne komory dla głośników niskotonowych i średniotonowych wzmacniają separację i eliminują potencjalne rezonanse obudowy, co przekłada się na nieskazitelne brzmienie w całym spektrum częstotliwości. Precyzyjnie odlane ze stopu aluminium kosze zapewniają precyzyjne ustawienie kluczowych komponentów i maksymalne rozproszenie ciepła.

Godne uwagi są także ścięte przednie przegrody, które minimalizują dyfrakcję krawędziową i zapewniają optymalną charakterystykę częstotliwościową poza osią. Zwrotnice wyposażone są w najwyższej klasy kondensatory, cewki indukcyjne, rezystory i płytkę drukowaną o dużej zawartości śladów.

SVS Ultra Evolution

Brzmienie nowych głośników Ultra Evolution jest dostosowane do barwy wszystkich pozostałych modeli SVS Prime i oryginalnych modeli Ultra, dzięki czemu można łączyć te trzy serie w jeden system. Wszystkie głośniki są wyposażone w zdejmowane magnetyczne neodymowe maskownice. Do modeli podłogowych dostępne są stopki z elastomeru i metalowe stopki z kolcami.

Składająca się z trzech nowych kolumn podłogowych oraz dwóch nowych kolumn podstawkowych, Ultra Evolution to rodzina głośników o tych samych cechach projektowych i formie, ale o zróżnicowanych rozmiarach przetworników i obudów. Linia została uzupełniona o dedykowany trójdrożny głośnik centralny oraz wszechstronny głośnik dźwięku przestrzennego/Dolby Atmos.

SVS Ultra Evolution

Głośnik Ultra Elevation to długo oczekiwana aktualizacja popularnego głośnika Prime Elevation firmy SVS do zastosowań w systemach dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i dźwięku surround. Głośnik Ultra Elevation został wyposażony w pochyłą przednią ściankę oraz wielokątny uchwyt, który umożliwia łatwe montowanie na suficie lub ścianie, oferuje niezrównaną wierność brzmienia i elastyczność montażu, pozwalając użytkownikom cieszyć się immersyjnym dźwiękiem w dowolnym pomieszczeniu.

Ceny poszczególnych modeli:

  • Ultra Evolution Pinnacle: 3-drożny głośnik podłogowy – 13.499 PLN/szt.
  • Ultra Evolution Titan: 3-drożny głośnik podłogowy – 10.999 PLN/szt.
  • Ultra Evolution Tower: 3-drożny głośnik podłogowy – 7.999 PLN/szt.
  • Ultra Evolution Bookshelf: 2-drożny głośnik podstawkowy – 6.699 PLN/para
  • Ultra Evolution Nano: Kompaktowy 2-drożny głośnik podstawkowy – 4.899 PLN/para
  • Ultra Evolution Center: 3-drożny głośnik centralny – 4.399 PLN/szt.
  • Ultra Elevation: Wszechstronny głośnik do kina domowego z wielokątnym uchwytem do montażu na ścianie/suficie – 4.899 PLN/para

Modele Ultra Evolution Nano i Ultra Evolution Tower będą dostępne pod koniec drugiego kwartału. Przy premierze dostępne opcje wykończenia będą ograniczone. Później będą dostępne wszystki, tj. w wersjach Piano Gloss Black, Piano Gloss White oraz Premium Black Oak Wood Veneer.

Źródło: informacja prasowa Konsbud Hi-Fi