s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Unitra - powrót do przyszłości

news |
niezdefiniowano - Unitra - powrót do przyszłości

Historia kołem się toczy... Unitra jest dziś marką kultową, ale czy sentyment wystarczy, żeby po latach odnieść sukces rynkowy?

W PRL-u, a więc czasach powszechnego niedoboru wszystkiego, urządzenia pod szyldem Unitra były marzeniem wielu Polaków, często nieosiągalnym, gdyż nie łatwo było je kupić. Ale Unitra to nie jeden producent, a zrzeszenie wielu polskich wytwórców elektroniki jak np: Diora, Eltra, Fonica, Zakłady Radiowe im. Kasprzaka, Unitra-Lubartów, czy Tonsil - stąd na radioodbiornikach, gramofonach, kolumnach głośnikowych itp. pojawiało się dwuczłonowe loga np: Unitra-Diora, ZRK Unitra, Unitra-Tonsil.

Wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce, pod koniec lat 80 XX w., większość z tych przedsiębiorstw padła, lub zostało sprywatyzowanych próbujących potem samodzielnie znaleźć się w nowych realiach rynkowych. Ciekawostką jest fakt, że Unitra jako firma, i zarazem prawowity właściciel znaków towarowych, przetrwała do czasów współczesnych, choć działała już w zupełnie innych segmentach rynku.

Unitra - gmach

W 2014 roku o Unitrze znów zrobiło się głośno, gdyż na fali sentymentu do starych rodzimych marek, jedna z firm postanowiła wprowadzić na rynek kilka modeli słuchawek wzorowanych na starych modelach z czasów PRL. Oprócz tego zaplanowano także nowe modele, a wszystkie one dumnie nosiłyby logo Unitra (na zasadach licencji), a produkowane miały być w Chinach, co gwarantowało ich niskie ceny. I tak też się stało, ale rynek szybko zweryfikował ten pomysł i projekt zakończył się fiaskiem.

Znalazła się grupka zapaleńców, która postanowiła przywrócić świetność marki Unitra i na poważnie rozpocząć w Polsce produkcję sprzętu audio wyższej klasy, dla wymagających melomanów.

Kilka lat później znalazła się jednak grupka zapaleńców, która postanowiła przywrócić świetność marki Unitra i na poważnie rozpocząć w Polsce produkcję sprzętu audio wyższej klasy, dla wymagających melomanów. Początkowo wydawało się, że to "mission impossible", ale upór i determinacja tej grupki zapaleńców sprawiły, że ten z pozoru szalony projekt, szybko zaczął nabierać realnych kształtów. Przede wszystkim zadbano o pozyskanie inwestora strategicznego i przekonanie go do swojej idei, co się udało. Został nim Michał Kiciński, współtwórca CD Projektu. Równolegle uzyskano prawa do nazwy Unitra i stworzono zespół projektowy, którego zadaniem było zaprojektowanie od podstaw gramofonu, wzmacniacza, kolumn głośnikowych i odtwarzacza CD.

Unitra - gmach

Owocem kliku lat wytężonej pracy reaktywowanej firmy Unitra była premiera kilku nowych produktów tej marki, która miała miejsce 30 października 2023 r. Mniej więcej w tym samym czasie w Warszawie odbywała się druga co do wielkości w Europie wystawa Audio Video Show, gdzie szerokiej publiczności zademonstrowano te nowe produkty z logo Unitra.

Największe zainteresowanie wzbudzał wzmacniacz Unitra WSH-805 inspirowany jednym z najlepszych w historii firmy modelem WSH-205, który ponad 40 lat temu był niezwykle trudno dostępny w sklepach, gdyż większość produkcji kierowana była na eksport - za granicą był jednak sprzedawany pod inną nazwą. Ten wzmacniacz, jak i pozostałe urządzenia z nowej oferty Unitry, cechuje się ponadczasowym wyglądem nawiązującym do stylu lat 80. XX wieku. To niezwykle solidna, chciałoby się powiedzieć "pancerna" konstrukcja, wykonana z zastosowaniem wysokiej jakości komponentów pochodzących od renomowanych, światowych dostawców.

Unitra - gmach

Oprócz wspomnianego wzmacniacza, do sprzedaży trafiły także: odtwarzacz płyt CD CSH-801, kolumny głośnikowe ZGZ-801, gramofony GSH-630 Fryderyk i GSH-801 Edmund, a także kable głośnikowe. Z założenia nie są to produkty masowe, które można kupić w marketach elektronicznych. Wszystkie adresowane są do bardziej wymagających melomanów, a w ślad za wysoką jakością wykonania i dźwięku, idzie ich cena. Dlatego zdecydowano się na sprzedaż wszystkich nowych produktów Unitry w specjalistycznych salonach audio-video, gdzie potencjalni nabywcy mogliby docenić ich prawdziwą wartość i przede wszystkim porównać z konkurencyjnymi produktami zagranicznych potentatów.

Takiej konfrontacji obecna Unitra nie musi się obawiać, gdyż jej obecne produkty trzymają światowy poziom. Potwierdzają to pierwsze testy w mediach branżowych, jak i opinie posiadaczy tych urządzeń. W najbliższym czasie również na naszych łamach opublikujemy testy redakcyjne poszczególnych modeli, jak również zadbamy o opinie i komentarze nowych użytkowników przywróconej z niebytu legendarnej marki Unitra.

Unitra - gramofon

Wiemy już, że trwają prace nad kolejnymi konstrukcjami, więc trzymamy rękę na pulsie i o wszystkich nowościach będziemy Państwa informowali. Planowana jest także ekspansja Unitry na rynki zagraniczne - mamy nadzieję, że udana!