s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

iFi Audio Neo iDSD 2

news |
niezdefiniowano - iFi Audio Neo iDSD 2

iFi Audio wprowadza na rynek drugą wersję cieszącego się uznaniem przetwornika C/A z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym - Neo iDSD.

Od momentu powstania w 2012 roku, iFi audio znajduje się w czołówce dostawców technologii DAC do użytku domowego i mobilnego, zapewniając wzorowy dźwięk z cyfrowych źródeł muzyki zarówno online, jak i offline. Kamieniem węgielnym obecnej oferty firmy jest Neo iDSD – stacjonarny przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz słuchawkowy, który w 2020 roku zapoczątkował serię Neo - komponentów średniego segmentu do użytku domowego i szybko zyskał uznanie dzięki swojej wszechstronności i wydajności.

Trzy lata później, druga generacja Neo iDSD firmy iFi jest gotowa do wprowadzenia na rynek, oferując szereg modernizacji udoskonalających jego wielokrotnie nagradzanego poprzednika. Jedną z przyciągających uwagę funkcjonalności jest obsługa aptX Lossless – pierwszego formatu Bluetooth umożliwiającego bezstratne odtwarzanie strumieniowe w jakości CD. Neo iDSD 2 to pierwszy na świecie przetwornik cyfrowo-analogowy, który obsługuje aptX Lossless, jeszcze bardziej zwiększając przewagę wiodącej w swojej klasie technologii Bluetooth firmy iFi poza możliwości urządzeń konkurencyjnych. Oczywiście, podobnie jak jego poprzednik, Neo iDSD 2 oferuje również wejścia USB, optyczne i cyfrowe koaksjalne.

W konstrukcji Neo iDSD 2 wprowadzono wiele innych innowacji, począwszy od nowego kolorowego wyświetlacza i szeregu opcji strojenia dźwięku, po ulepszenia obwodów wewnętrznych, podnoszące jakość dźwięku na jeszcze wyższy poziom. Wśród nich znajduje się przeprojektowany wzmacniacz słuchawkowy, który ze zbalansowanego wyjścia 4.4 mm może teraz dostarczyć ponad 5550 mW przy 32 omach – co czyni go najpotężniejszym wzmacniaczem słuchawkowym tego typu dostępnym na rynku.

Podobnie jak jego poprzednik, Neo iDSD 2 został zaprojektowany tak, aby zapewnić wiodącą w swojej klasie wszechstronność i wydajność w szerokim zakresie zastosowań. Jego niewielkie wymiary (214 x 41 x 158 mm) ułatwiają umieszczenie go na biurku lub półce, z możliwością orientacji w poziomie lub w pionie, umożliwiając dopasowanie do niewielkich przestrzeni. Nowy, dwucalowy, kolorowy wyświetlacz TFT o wysokiej rozdzielczości obraca się automatycznie, dostosowując się do preferowanej orientacji, a płynnie działające wielofunkcyjne pokrętło zapewnia, że Neo iDSD 2 jest wyjątkowo prosty w użyciu, pomimo bogatego wyboru opcji dostępnych dla słuchacza.

Trzy tryby pracy zapewniają, że Neo iDSD 2 sprosta wszystkim wymaganiom. Można go używać jako klasycznego przetwornika cyfrowo-analogowego z wyjściem analogowym o stałym poziomie do podłączenia do oddzielnego wzmacniacza zintegrowanego lub przedwzmacniacza w systemie audio. Może też działać jako przetwornik cyfrowo-analogowy/przedwzmacniacz ze zmiennym wyjściem, idealny do bezpośredniego podłączenia do wzmacniacza mocy lub aktywnych głośników. Oczywiście użytkownicy słuchawek i IEM (monitorów dousznych) mogą wykorzystać jego doskonałą sekcję wzmacniacza do stworzenia systemu "head-fi" klasy referencyjnej.

iFi Audio Neo iDSD 2

Niezależnie od tego, czy jest podłączony do urządzeń źródłowych za pomocą kabla czy przez Bluetooth, nowa generacja cyfrowego silnika Neo iDSD 2 i zbalansowane obwody analogowe PureWave zapewniają w środowisku domowym olśniewający dźwięk z każdego formatu audio – doskonały do muzyki, treści multimedialnych lub w celu uzyskania lepszych wrażeń z gier wideo.

Silnik cyfrowy nowej generacji

Sekcja DAC Neo iDSD 2 wykorzystuje chip Burr-Brown, często stosowany iFi, wybrany ze względu na jego naturalnie brzmiącą muzykalność i architekturę True Native. Doświadczenie iFi z tym układem scalonym oznacza, że wiemy, jak najlepiej go wykorzystać; ale choć jest to nieodłączny element dla uzyskania dźwięku, stworzenie wzorowej sekcji cyfrowej wymaga znacznie więcej niż tylko wyboru konkretnego układu DAC.

Jednym z takich krytycznych podzespołów jest układ XMOS, którego iFi używa do przetwarzania danych audio odbieranych przez wejścia cyfrowe. Neo iDSD 2 zawiera 32 bitowy, 16 rdzeniowy mikrokontroler XMOS Cortex, którego moc obliczeniowa jest wykorzystywana przez iFi w celu optymalizacji jakości dźwięku i odblokowania pełnego potencjału układu DAC Burr-Brown. Zastosowano również rozbudowane technologie eliminacji jittera, w tym najnowszą wersję zegara GMT (Global Master Timing) iFi o femtosekundowej precyzji oraz inteligentną pamięć podręczną. Ta kombinacja technologii tworzy podstawę naszego cyfrowego silnika, który stanowi autorską konstrukcję iFi.

Każdy format w najwyższej jakości

Zaawansowana obsługa dźwięku w wysokiej rozdzielczości zapewnia kompatybilność z formatami PCM do rozdzielczości 32 bit/768 kHz i wszystkie wersje DSD do częstotliwości 22.5792 MHz (DSD512). Dzięki czterokanałowej konstrukcji True Native układu Burr-Brown DAC, sygnały PCM i DSD podążają oddzielnymi ścieżkami – umożliwia to zachowanie bitowej perfekcji w ich natywnej formie, aż do konwersji analogowej.

MQA - technologia streamingu w wysokiej rozdzielczości, używana przez Tidal "HiFi Plus" - jest kompleksowo obsługiwana, z pełnym dekodowaniem / upsamplingiem plików MQA aż do najwyższej specyfikacji formatu 384 kHz. Oznacza to, że pełny proces dekodowania "trzech rozwinięć" jest wykonywany wewnętrznie, w przeciwieństwie do końcowego rozwinięcia w sposobie renderowania MQA.

Bluetooth, jakiego jeszcze nie słyszałeś

iFi zyskało w ostatnich latach niezrównaną reputację dzięki swojej technologii Bluetooth, umożliwiającej wszechstronną obsługę formatów i wykorzystującą sprytną inżynierię zapewniającą wygodę bezprzewodowej transmisji sygnału audio między urządzeniami przy znacznie mniejszych kompromisach dźwiękowych niż jest to powszechnie kojarzone z Bluetooth. Teraz firma przeprojektowała swój moduł Bluetooth, aby jeszcze bardziej podnieść jego wydajność, a Neo iDSD 2 jest pierwszym urządzeniem, w którym został on zaimplementowany.

Najważniejszym dodatkiem do nowej generacji modułu iFi jest aptX Lossless – pierwszy bezstratny format audio Bluetooth. Chociaż inne formaty Bluetooth określane jako "hi-res" już istnieją – na przykład aptX Adaptive może obsługiwać dźwięk do 24 bit/96 kHz, a specyfikacja LDAC rozciąga się do 32 bit/96 kHz – są to formaty stratne. Oznacza to, że kompresują plik, usuwając dane audio, które są uważane za mniej ważne dla wyniku końcowego. Te formaty Bluetooth "hi-res" stosują kompresję, która jest bardziej wydajna i mniej szkodliwa dla dźwięku niż starsze kodeki, ale jakość dźwięku jest nadal obniżona.

aptX Lossless to pierwszy format audio Bluetooth umożliwiający bezstratne przesyłanie strumieniowe dźwięku o jakości CD (16 bit/44.1 kHz) (chociaż technicznie rzecz biorąc nadal stosuje się pewną kompresję). Osiąga przepływność do 1.2 Mb/s przy jakości CD – to ponad dwukrotnie więcej niż maksymalna przepływność w przypadku aptX Adaptive i aptX HD i około 20 procent więcej niż maksymalna wartość LDAC. Potencjał tego formatu w zakresie dalszego podnoszenia jakości dźwięku, który można uzyskać za pośrednictwem Bluetooth, jest w rzeczywistości bardzo znaczący.

aptX Lossless jest elementem platformy Snapdragon Sound firmy Qualcomm. Aby skorzystać z formatu, zarówno urządzenie źródłowe (być może smartfon z Androidem), jak i urządzenie odbiorcze (słuchawki lub słuchawki Bluetooth, przetwornik cyfrowo-analogowy lub system audio) muszą posiadać kompatybilny chipset Snapdragon. Neo iDSD 2 to pierwszy na świecie przetwornik cyfrowo-analogowy – w istocie pierwszy komponent audio – obsługujący dekodowanie aptX Lossless, a iFi ściśle współpracowało z Qualcomm, aby zapewnić maksymalizację korzyści płynących z tego rozwiązania.

Oprócz aptX Lossless obsługiwany jest pełny zestaw formatów Bluetooth, w tym aptX Adaptive (wstecznie kompatybilny z aptX i aptX HD), LDAC, HWA/LHDC, AAC i SBC. Oznacza to, że każde urządzenie źródłowe jest obsługiwane w najwyższej rozdzielczości, na jaką pozwala specyfikacja Bluetooth. Moduł Bluetooth iFi można również aktualizować drogą bezprzewodową, więc istnieje możliwość dodawania kolejnych kodeków w przyszłości.

Neo iDSD 2 jest nie tylko pierwszym przetwornikiem cyfrowo-analogowym obsługującym aptX Lossless, ale także pierwszym, który obsługuje Bluetooth w wersji 5.4 – najnowszym standardzie Bluetooth, wprowadzonym na początku tego roku. Zapewnia to największy zasięg i stabilność sieci bezprzewodowej, najwyższą prędkość i najniższe opóźnienia między urządzeniem źródłowym a przetwornikiem DAC. Neo iDSD 2 przechowuje w swojej pamięci do ośmiu sparowanych urządzeń źródłowych Bluetooth, co ułatwia przełączanie między nimi.

PureWave - wzorcowa konstrukcja, najczystszy dźwięk

Sekcja cyfrowa to tylko połowa sukcesu w każdym przetworniku DAC/wzmacniaczu słuchawkowym; jeśli chodzi o kluczowe obwody analogowe, wiele takich urządzeń nie spełnia oczekiwań. Zbalansowana, różnicowa konstrukcja obwodów analogowych jest od dawna ceniona ze względu na zdolność do redukcji szumów i przesłuchów w ścieżce sygnału, ale dodatkowy koszt i złożoność oznaczają, że tradycyjnie pozostają one domeną wysokiej klasy komponentów hi-fi.

iFi Audio Neo iDSD 2

Od czasu wprowadzenia na rynek wzmacniacza słuchawkowego Pro iCAN w 2016 roku, firma iFi stopniowo wdrażała w swojej ofercie konstrukcje obwodów zbalansowanych o różnym stopniu zaawansowania. Oryginalny Neo iDSD charakteryzował się nową topologią twin-mono, w pełni zbalansowaną od wejścia do wyjścia – iFi nazywa ten rodzaj projektowania obwodów PureWave, odnosząc się do czystości dźwięku, jaką osiąga dzięki wyjątkowej liniowości i niewiarygodnie niskim poziomom szumów i zniekształceń.

Obwody PureWave są bardzo wyrafinowane pod względem konstrukcji i implementacji, zawierają podzespoły najwyższej jakości i dlatego są zarezerwowane dla przetworników DAC i wzmacniaczy iFi wyższej klasy. Neo iDSD 2 wykorzystuje najnowszą generację konstrukcji PureWave firmy iFi, udoskonaloną w celu podniesienia jakości dźwięku i mocy wzmacniacza słuchawkowego.

W całym układzie zastosowano wysokiej jakości elementy, w tym wykonane na zamówienie wzmacniacze operacyjne o bardzo niskim poziomie zniekształceń, wielowarstwowe ceramiczne kondensatory TDK C0G, cienkowarstwowe rezystory MELF i cewki indukcyjne firm Murata i Taiyo Yuden. Są one droższe niż konwencjonalne odpowiedniki, ale wiodące w swojej klasie cechy, takie jak niski ESR (równoważna rezystancja szeregowa), wysoka liniowość i niski poziom szumów, przynoszą ogromne korzyści pod względem jakości dźwięku.

Sekcja wzmacniacza słuchawkowego utrzymuje stabilną równowagę pomiędzy mocą dźwięku i kontrolą, niezależnie od tego, co ma obsługiwać – od monitorów dousznych o wysokiej czułości po wymagające prądowo słuchawki planarne. Wzmacniacz może dostarczyć 5551 mW/13.3 V przy 32 omach i 650 mW/19.5 V przy 600 omach dzięki zbalansowanemu wyjściu 4.4 mm – to nawet dziesięciokrotnie większa moc niż oryginalny Neo iDSD. W rzeczywistości jest to więcej mocy zdolnej do obsługi najtrudniejszych do wysterowania słuchawek niż jakikolwiek inny przetwornik DAC/wzmacniacz słuchawkowy oferuje w tym przedziale cenowym. Aby zachować maksymalną rozdzielczość, głośność jest regulowana w domenie analogowej za pomocą drabinki rezystorowej, pod precyzyjną kontrolą mikroprocesora.

Niskoszumowy, szerokopasmowy obwód zasilania w Neo iDSD 2 zapewnia liniową regulację i doskonałą wydajność PSRR (Power Supply Rejection Ratio). Technologia półprzewodników BiCMOS wykorzystująca układ PMOS zapewnia bardzo niskie zniekształcenia i doskonałą odpowiedź przejściową. Całość uzupełnia zasilacz iFi iPower 2 AC/DC, który generuje znacznie mniej szumów niż inne podobne urządzenia dzięki aktywnej redukcji hałasu i jest dołączony do Neo iDSD 2 (349 zł przy sprzedaży osobno).

Kolorowy wyświetlacz, który wskazuje format audio, częstotliwość próbkowania, poziom głośności, tryb wejścia i ustawienia, oferuje regulowaną przez użytkownika jasność i konstrukcję SilentLine, która gwarantuje, że nie generuje on żadnych zakłóceń elektrycznych wpływających na sygnał audio. Nawet sposób, w jaki Neo iDSD 2 przełącza się pomiędzy ustawieniami, został zaprojektowany tak, aby zapewnić transparentności dźwięku – przełączanie oparte na FET jest obsługiwane przez mikrokontroler, który aktywuje się tylko wtedy, gdy użytkownik zmienia ustawienie, eliminując w ten sposób wszelkie szkodliwe dla dźwięku zakłócenia.

Jeśli chodzi o parametry wydajności, cała ta żmudna dbałość o szczegóły skutkuje THD (całkowite zniekształcenia harmoniczne) na poziomie <0,0015% i SNR (stosunkiem sygnału do szumu) >120 dB – co jest bardzo imponujące w każdym przedziale cenowym. Dla ucha oznacza to większą klarowność i teksturę oraz bardziej dynamiczną i wciągającą reprodukcję – po prostu słyszysz więcej muzyki, tak jak zamierzał artysta.

Dostosuj dźwięk do swoich upodobań

Neo iDSD 2 dodaje szereg opcji strojenia dźwięku do oryginalnej specyfikacji Neo iDSD, umożliwiając słuchaczowi dostosowanie brzmienia zgodnie z własnymi preferencjami. Wszechstronność, jaką zapewniają te ustawienia, jest cenna, biorąc pod uwagę różnorodność sposobów wykorzystania przetworników DAC/wzmacniaczy słuchawkowych – odmienne właściwości różnych źródeł cyfrowego dźwięku i kontrast techniczny między różnymi typami słuchawek, nie wspominając o różnicach w osobistych upodobaniach.

Sekcja DAC oferuje użytkownikowi cztery wybierane filtry rekonstrukcji cyfrowej – Standard, Bit Perfect, Minimum Phase i GTO (Gibbs Transient Optimised). Zapewniają one subtelne, ale zauważalne modyfikacje dźwięku, które można wybierać w locie za pośrednictwem menu Neo iDSD 2. Przełączaj się między filtrami, jeśli stwierdzisz, że różne ustawienia pasują do różnych źródeł, lub wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba i nie wyłączaj go – wybór należy do Ciebie.

Wzmacniacz słuchawkowy oferuje cztery ustawienia wzmocnienia, co pozwala dostosować jego moc wyjściową do podłączonych słuchawek lub IEM-ów. Tryb domyślny to Normalny (0dB); stamtąd możesz przejść na Turbo (+8dB) lub Nitro (+16dB). Dostępny jest również tryb tłumienia IEMatch (-12 dB) – jest to szczególnie przydatne w przypadku superczułych IEM, usuwając potencjalny szum tła i zwiększając użyteczny zakres głośności.

Dalsze strojenie dźwięku zapewniają tryby przetwarzania analogowego iFi. XBass to unikalny obwód, który można wykorzystać w celu wzmocnienia niskich częstotliwości, a jego wyrafinowanie pozwala na to przy zachowaniu definicji basu i bez zakłócania środka pasma. Jest to przydatne na przykład w przypadku niektórych słuchawek z otwartym tyłem, które brzmią lekko i niskotonowo; koryguje bas, dzięki czemu słuchacz słyszy niskie częstotliwości zgodnie z zamierzeniami artysty. Neo iDSD 2 został wyposażony w rozszerzoną wersję o nazwie XBass II, oferującą trzy oddzielne opcje korekcji dźwięku w słuchawkach: "Bass" (która skupia się na niskich częstotliwościach), "Presence" (koncentruje się na wyższej średnicy) i "Bass + Presence" (która implementuje oba tryby razem).

XSspace to kolejny tryb przetwarzania analogowego, zaprojektowany w celu kompensacji efektu "lokalizacji w głowie", który może wystąpić podczas używania słuchawek do słuchania muzyki zmiksowanej przy użyciu pary głośników. Po włączeniu XSspace poszerza scenę dźwiękową słuchawek, zapewniając bardziej przestrzenne wrażenia przypominające te z głośników. Zarówno XBass II, jak i XSspace działają całkowicie w domenie analogowej, zamiast ingerować w sygnał cyfrowy za pośrednictwem DSP, i mogą być włączane lub wyłączane ze ścieżki sygnału.

Kontroluj sytuację

Neo iDSD 2 jest dostarczany z nowym, aluminiowym pilotem, który zastąpił prostego pilota w stylu karty kredytowej dostarczanego z oryginalnym Neo iDSD. Ale to nie jedyny sposób na zdalne sterowanie Neo iDSD 2 – właściciele mogą również skorzystać z aplikacji Nexis firmy iFi, dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS.

Podążając za nowym, topowym wzmacniaczem słuchawkowym iCAN Phantom firmy iFi, Neo iDSD 2 jest drugim urządzeniem wyposażonym w moduł Nexis, który w połączeniu z bezpłatną aplikacją Nexis zapewnia kompleksowy system sterowania poprzez sieć bezprzewodową. Można go używać do konfiguracji Neo iDSD 2 i zarządzania jego funkcjami, jako alternatywa dla zdalnego pilota i elementów sterujących zamontowanych na urządzeniu, a także do dostarczania aktualizacji oprogramowania systemowego za pośrednictwem sieci Wi-Fi użytkownika.

iFi Audio Neo iDSD 2

Z czasem Nexis będzie implementowany do większej liczby urządzeń iFi. Wraz ze wzrostem liczby urządzeń iFi wyposażonych Nexis i rozszerzaniem się funkcjonalności aplikacji, będzie się rozwijać cały ekosystem iFi – jedna aplikacja spełniająca wszystkie Twoje wymagania, jak usługa concierge dla klientów iFi. Umożliwi dostarczanie i udostępnianie dodatkowych funkcji opartych na oprogramowaniu na istniejących urządzeniach iFi, a także zapewni bezpośrednią pomoc techniczną, a nawet potencjalnie da dostęp do sklepu internetowego w aplikacji.

Nawiązywanie połączeń

Oprócz Bluetooth, Neo iDSD 2 oferuje asynchroniczne wejścia USB-B, optyczne i koaksjalne wejścia cyfrowe oraz wejście analogowe 3.5 mm, które zostało dodane do specyfikacji. W ten sposób można podłączyć jednocześnie maksymalnie cztery urządzenia – trzy wysyłające cyfrowe dane audio, jedno dostarczające sygnał analogowy – plus piąte przez Bluetooth, z możliwością automatycznego wykrywania wejścia lub ręcznego wyboru za pomocą wielofunkcyjnego pokrętła, pilota zdalnego sterowania lub aplikacji sterującej iFi Nexis.

Dostępne są również zbalansowane wyjścia analogowe, co pozwala w pełni wykorzystać całkowicie zbalansowane obwody Neo iDSD 2. Z przodu, obok standardowego, gniazda słuchawkowego single-ended 6.3 mm, znajduje się wyjście słuchawkowe 4.4 mm zapewniające zbalansowane połączenie. Coraz większa liczba wysokiej jakości słuchawek i IEM-ów jest tak wyposażona lub oferuje możliwość odłączenia kabla i przejścia na zbalansowane złącze 4.4 mm. Z tyłu znajdują się wyjścia RCA z pojedynczą końcówką i zbalansowane gniazda XLR, umożliwiające podłączenie Neo iDSD 2 do wzmacniacza i głośników (lub pary aktywnych głośników).

Neo iDSD 2 wyposażono w nowy układ anteny Bluetooth, która nie jest już zewnętrzna, lecz schludnie ukryta wewnątrz urządzenia. Dodano również wejście zegara, umożliwiające podłączenie zewnętrznego zegara głównego, co zapewnia możliwość aktualizacji.

Usłysz wszystko, nie tracąc żadnego szczegółu

Neo iDSD 2 to wszechstronny przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz słuchawkowy, który sprawdzi się zarówno na biurku, jak i w systemie hi-fi. Dzięki specyfikacji True Native o ultrarozdzielczości i bezstratnemu modułowi Bluetooth jest to jedyny przetwornik cyfrowo-analogowy, który może zapewnić bezstratny dźwięk o wysokiej rozdzielczości zarówno poprzez połączenia przewodowe, jak i Bluetooth, zgodnie z maksymalną specyfikacją, na jaką pozwala każde urządzenie źródłowe. Jego zbalansowany obwód PureWave zapewnia potężną moc – większą niż jakikolwiek inny porównywalny przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz słuchawkowy – który jest w stanie w pełni wykorzystać praktycznie każdą parę słuchawek na świecie. A jego rozmiar i możliwość ustawienia w pionie sprawiają, że idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju sytuacji, nawet tam, gdzie jest mało miejsca.

Niezależnie od sposobu podłączenia urządzenia źródłowego, muzyka jest dostarczana w pełnej krasie. Atak szarpniętej struny, wybrzmienie werbla, klimat występu wokalnego, dynamiczny pęd orkiestry w pełnym locie - Neo iDSD 2 gwarantuje, że doświadczysz wszystkiego. Dla wielu osób jest to jedyny przetwornik cyfrowo-analogowy/wzmacniacz słuchawkowy, jakiego kiedykolwiek będą potrzebować.

iFi Audio Neo iDSD 2 bedzie dostępny w sprzedaży od października 2023 roku u wybranych sprzedawców detalicznych w cenie 4.499 złotych.

Źródło: informacja prasowa Horn Distribution