s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Rega Naia

news |
niezdefiniowano - Rega Naia

Rega zaprezentowała nowy flagowy gramofon Naia, który został stworzony w oparciu o doświadczenia zdobyte przy projektowaniu słynnego modelu Naiad.

Powstał on dzięki latom żmudnych badań i testów, które były konieczne do stworzenia słynnego gramofonu Naiad. Model Naia wykorzystuje wszystko to, co było najlepsze i przenosi to do gotowej wersji produkcyjnej. Przełomowe funkcje, materiały, technologie. Wszystko opracowane przez Regę w ciągu ostatnich lat, by osiągnąć nowy poziom w jakości przy odtwarzaniu płyt winylowych.

Pionierska technologia plinty o niskiej masy

Naia przenosi pionierską technologię plinty o niskiej masie i wysokiej sztywności, która została opracowana przez Regę, na jeszcze wyższy poziom. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu cokołu szkieletowego z włókna węglowego, zaimpregnowanego grafenem i z wypełnieniem z pianki Tancast 8. Ta ultrasztywna konstrukcja jest następnie dodatkowo wzmocniona z pomocą dwóch elementów wykonanych z ceramiki z tlenkiem aluminium. Jest to ten sam materiał, który został użyty do stworzenia przeprojektowanego ceramicznego talerza z lepszą kontrolą rezonansów, a także ulepszonym efektem koła zamachowego i kompleksowym profilem.

Rega Naia

Ramię

Ramię RB Titanium jest najbardziej zaawansowanym i najdokładniejszym ramieniem gramofonowym, które kiedykolwiek wypuściliśmy na rynek. Cała konstrukcja została zaprojektowana tak, aby zminimalizować liczbę połączeń, jednocześnie wykorzystując najsztywniejsze materiały we wszystkich krytycznych fragmentach. Ramię jest bliskie braku tarcia w poziomie i pionie, do tego nie posiada mierzalnego luzu w zespołach łożysk. RB Titanium wykorzystuje również nowe, jednoczęściowe, tytanowe łożysko pionowe i tytanowy zespół wrzeciona pionowego. Zalecaną wkładką jest Rega Aphelion 2 MC, której montaż jest na unikalnej, ręcznie polerowanej rurce ramienia, by utrzymać masę na jak najniższym poziomie. Całość jest uzupełniana wolframową przeciwwagą.

Plinta z włókna węglowego impregnowana grafenem

Uzyskanie jak najwyższej sztywności przy niskiej masie jest niezwykle ciężkim zadaniem. Rega jest pionierem w kwestii stosowania włókna węglowego impregnowanego grafenem oraz rdzenia z pianki Tancast 8. Oba materiały są stosowane w branży lotniczej oraz przemyśle kosmicznym, ale mimo to stanowią niesamowitą platformę do montażu gramofonu. Ultralekka struktura piankowego rdzenia pomaga zmniejszyć przenoszenie drgań, podczas gdy sztywność wierzchnich warstw zapewnia brak mikroruchów plinty przy odtwarzaniu naszych ulubionych winyli. Dodatek grafenu zapewnia jeszcze większą wytrzymałość i sztywność, dzięki czemu jest to najlepsza plinta na rynku wśród naszych produktów.

Łożysko i wrzeciono z dodatkiem ZTA

Naia wykorzystuje niestandardowy aluminiowy talerz z wrzecionem i centralnym łożyskiem wykonanym z ZTA (tlenek glinu hartowany cyrkonem). ZTA został wcześniej opracowany do użytku w znacznie większych maszynach, stosowanych w przemyśle papierniczym. Odporność na ścieranie okazała się znacznie wyższa niż tlenku glinu, co uczyniło go idealnym materiałem do budowy zespołu łożyska głównego.

Rega Naia

Produkcja jest wyjątkowo skomplikowana i trudna, ale przebiega podobnie jak w przypadku innych materiałów ceramicznych. Zaczynając od przygotowania proszku z suszeniem rozpyłowym, element jest formowany w prasie izostatycznej (która wywiera nacisk we wszystkich kierunkach, aby uzyskać równomierną gęstość). Kawałek jest następnie toczony w stanie surowym (przed wypalaniem), a następnie wypalany w temperaturze 1600 °C przez 3 dni przed szlifowaniem dolnego kołnierza i otworu przed ostatecznym gładzeniem w celu dopasowania do średnicy wrzeciona. Wrzeciono i łożysko są następnie przechowywane razem jako zestaw, aby zagwarantować idealne dopasowanie.

ZTA jest bardziej odporny na zużycie ścierne i wyjątkowo twardy, a zarówno wrzeciono, jak i łożysko są wykonane z identycznego materiału. Zmniejsza to ryzyko nierównego zużycia, ponieważ mają one identyczną twardość. Wrzeciono pracuje na ultracienkiej warstwie w pełni syntetycznego oleju, co ma pozytywny wpływ na żywotność. Rezultatem tego złożonego procesu inżynieryjnego jest najtwardszy, najdokładniejszy i najtrwalszy zespół łożyskowy, jaki kiedykolwiek wyprodukowaliśmy.

Referencyjny zasilacz

Zasilacz referencyjny Naia zapewnia najwyższą stabilność sterowania silnikiem, wygodną i elektroniczną zmianę prędkości, zaawansowaną kontrolę antywibracyjną i dokładną, dostosowywaną przez użytkownika możliwość regulowania prędkości. Pozwala to zapewnić całkowitą precyzję i kontrolę przez cały okres eksploatacji silnika.

Rega Naia

Zasilacz referencyjny został umieszczony w najnowszej, specjalnie zaprojektowanej obudowie Rega. Jest przeznaczony do zasilania naszego 24-woltowego, niskoszumowego silnika w gramofonie, przy zachowaniu najniższego poziomu szumów i jak największej dokładności. Prędkość i kontrola nad silnikiem jest możliwa dzięki generatorowi DSP (digital signal processing), który został zbudowany na podstawie kryształu o wysokiej stabilności. Urządzenie to dzieli prostokątną falę na dokładną częstotliwość, która jest wymagana do obracania plattera z wybraną prędkością.

Napęd trzypaskowy EBLT

Rega wraz ze wsparciem chemików badała i rozwijała możliwości mieszanek gumy do produkcji pasków napędowych. Trwało to aż trzy lata, by uzyskać zamierzony efekt. Dzięki wykorzystaniu specjalnego systemu utwardzania nowy pasek napędowy zapewnia niezwykłą spójność całości. Stale reprezentuje ona poziom, przy jakim substancja ma określone właściwości, zwłaszcza tę najważniejszą, elastyczność.

Rega Naia

Nowe paski są produkowane z pomocą najnowocześniejszych, superdokładnych narzędzi Rega, których powstanie zostało zainspirowane współpracą z producentem części do silników Formuły 1. Pozwala to na tworzenie perfekcyjnie okrągłych i dokładnych wymiarowo pasków, co jest fundamentalne dla utrzymania stabilnej prędkości obrotów.

Technologia DB (podwójnego usztywnienia)

"Masa pochłania energię – utrata energii równa się utracie muzyki"! Niezwykle lekka plinta w połączeniu z ceramicznym usztywnieniem od góry i dołu, zamontowanym w miejscach, gdzie zwiększona sztywność jest wymagana. Mowa o miejscach między mocowaniem ramienia oraz głównym łożyskiem. Całość tworzy niezwykle solidną konstrukcję, która przypomina naprężoną belkę.

Dzięki aż tak sztywnej konstrukcji zapobiegamy niepożądanym rezonansom, które mogą dodawać nienaturalne zniekształcenia do muzyki. Większa masa może również przenosić więcej energii, której nie chcemy transferować na winyl. Mowa tu między innymi o szumie silnika, czy łożyska. Ramię i wkładka muszą odczytywać sygnał bezpośrednio z talerza i płyty. Unikalne rozwiązanie z podwójnym usztywnieniem gwarantuje nam przekazanie jak największej ilości szczegółów.

Rega Naia

Dzięki zastosowaniu podwójnego usztywnienia, zamiast kompletnej powłoki, możemy zwiększać grubość i sztywność w kluczowych obszarach. Pozostajemy jednak przy dalszej redukcji masy plinty, co bezpośrednio odnosi się do kwestii pochłaniania masy i niechcianego przenoszenia szumu i energii.

Specyfikacja Rega Naia:

 • Plinta szkieletowa z włókna węglowego zaimpregnowanego grafenem z wnętrzem z pianki Tancast 8
 • Centralne łożysko ZTA z tlenku aluminium hartowanego cyrkonem
 • Tytanowe ramię RB; jednoczęściowe tytanowe łożysko pionowe i tytanowy zespół wrzeciona pionowego
 • Wałek i obciążnik z wolframu
 • Ceramiczne usztywnienia dolne i górne
 • Zaawansowany, referencyjny i w pełni regulowany zasilacz
 • Ceramiczny talerz kontrolujący rezonanse, z ulepszonym efektem koła zamachowego i kompleksowym profilem
 • Aluminiowe nóżki o niskiej masie
 • Potrójne paski napędowe Reference zapewniające lepszą stabilność napędu
 • Rega Aphelion 2 MC (opcjonalnie)
 • Dożywotnia gwarancja na wady fabryczne

Cena gramofonu Rega Naia w wersji bez wkładki wynosi 53.999 złotych, natomiast z wkładką Aphelion 2MC 67.500 złotych.

Źródło: informacja prasowa One Audio