s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Auralic Vega G2.2 i Vega G3

news |
niezdefiniowano - Auralic Vega G2.2 i Vega G3

Nowe przetworniki strumieniujące Auralica ze zintegrowanym przedwzmacniaczem i analogową regulację głośności.

Dwa najnowsze przetworniki oparto na autorskiej technologii Fusion DAC, która łączy najlepsze cechy konwerterów typu delta-sigma z zaletami układów opartych na drabinkach rezystorowych (multi-bit). Fusion DAC to innowacyjna technologia, która polega na wykorzystaniu najlepszych układów DAC w taki sposób, że pominięte zostają w nich wszystkie zintegrowane funkcje takie, jak chociażby pętla PLL, filtr cyfrowy, czy mechanizmy nadpróbkowania. W takiej konfiguracji wykorzystana jest jedynie sama część przetwarzająca sygnał z domeny cyfrowej na analogową. A reszta obróbki sygnału przed właściwą konwersją odbywa się w zewnętrznych układach o dużej mocy obliczeniowej.

Dzięki takiemu rozwiązaniu połączono nie tylko precyzję, szybkość i referencyjną transparentność znaną z najlepszych konwerterów typu delta-sigma, ale także barwę, nasycenie oraz naturalność, która do tej pory zarezerwowana była tylko dla przetworników w technologii multi-bit.

Pełna rekonstrukcja sygnału zegara

Zarówno Vega G2.2, jak i Vega G3.0 posiadają unikalną, opracowaną przez firmę Auralic technologię Digital Data Recording. W przeciwieństwie do tradycyjnych przetworników, które polegają na pętli PLL, aby dokonać rekonstrukcji sygnału zegara, technologia Direct Data Recording w najnowszych przetwornikach korzysta z zupełnie innego, znacznie lepszego rozwiązania. Ponieważ pętla PLL nie jest w stanie całkowicie usunąć zakłóceń typu jitter występujących w sygnale przychodzącym, wykorzystano buforowanie danych w platformie Tesla G3, na której oparte są nowe konwertery.

Auralic Vega G2.2

Dzięki temu, że strumień audio zapisywany jest w pamięci w postaci binarnej, uzyskano całkowitą izolację od zegara sygnału przychodzącego. Sygnał jest następnie przetwarzany przez zaawansowane filtry cyfrowe oraz algorytmy nadpróbkujące i przed przesłaniem do właściwej konwersji taktowany ponownie za pomocą dwóch zegarów Femto. Jeden obsługuje częstotliwości 44.1x a drugi 48x – i działają one, jako zegary wzorcowe, niezależnie od zegara sygnału przychodzącego.

Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko znakomite parametry mierzalne zniekształceń typu jitter, ale przede wszystkim brzmienie znane do tej pory ze źródeł cyfrowych korzystających z dedykowanego, zewnętrznego zegara wzorcowego.

Przedwzmacniacz analogowy z regulacją głośności

Vega G2.2 oraz G3.0 posiadają, znany z Vegi G2.1, doskonały przedwzmacniacz analogowy. Jego implementacja sprawia, że nowe przetworniki mogą stać się centrum najwyższej klasy systemu audio, umożliwiając podłączenie wymagającego źródła analogowego z jednej strony i końcówek mocy z drugiej.

Auralic Vega G3

Jednocześnie regulacja głośności – zarówno w Vega G3.0, jak i w Vega G2.2 – zrealizowana jest na precyzyjnej drabince rezystorowej. A to z kolei zapewnia nie tylko najwyższą jakość brzmienia przy każdym poziomie, ale też perfekcyjne zrównoważenie kanałów.

Koprocesor Proteus X1

Istotną i innowacyjną zarazem cechą nowego, flagowego przetwornika strumieniującego jest to, że posiada on zaawansowany resampler oparty na procesorze Xilinx XC7A200T, posiadający aż 200,000 komórek logicznych i 740 elementów DSP. Układ ten korzysta z pamięci RAM dostępnej dla platformy Tesla i umożliwia przetwarzanie sygnału za pomocą bardzo zaawansowanych filtrów cyfrowych i nadpróbkujących. W ten sposób sygnał docierający do właściwego układu przetwornika będzie zawsze w najbardziej optymalnym dla konwersji formacie.

Auralic Vega G3

Vega 3.0 posiada także tryb Pure DAC, który optymalizuje pracę urządzenia poprzez wyłączenie części odpowiedzialnej za streaming. To znakomite rozwiązania w przypadku korzystania z zewnętrznego transportu cyfrowego wysokiej klasy takiego, jak Aries.

Model Auralic Vega G2.2 trafi do sprzedaży jeszcze tego lata, jego cena będzie wynosiła 37.500 złotych. Auralic Vega G3 zaplanowany jest na jesień 2023 w przewidywanej cenie 57.000 złotych.

Źródło: informacja prasowa MIP