s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Lindemann w Polsce

news |
niezdefiniowano - Lindemann w Polsce

Za sprawą polskiej firmy dystrybucyjnej MIP na nasz rynek trafią urządzenia audio niemieckiej marki Lindemann.

Lindemann to niemiecki producent wysokiej klasy sprzętu audio, który może pochwalić się nie tylko ponad 25-cio letnią tradycją, ale także tym, że sprawnie podąża za najnowszymi trendami w zakresie odtwarzania muzyki na najwyższym poziomie. Firma ma na swoim koncie wiele ciekawych urządzeń, od odtwarzaczy CD, poprzez wzmacniacze, a nawet głośniki. Obecnie w ofercie są dwie serie produktów: Musicbook oraz Limetree, które wychodzą naprzeciw potrzebom wymagającego klienta, który oczekuje doskonałego brzmienia połączonego z wygodą obsługi i świetnym wykonaniem.

Autorska platforma strumieniująca z aplikacją

Lindemann wprowadził streaming do swoich urządzeń prawie 10 lat temu, prezentując w 2013 roku pierwsze urządzenia znakomitej serii Musicbook. Jest to o tyle istotne, że firma przez lata dopracowała swoją własną platformę strumieniującą do perfekcji. Co więcej, mówimy tutaj nie tylko o przemyślanej części sprzętowej, ale także o płynnie i stabilnie działającej aplikacji dostępnej na Androida i iOS-a. Aplikacja ta jest także specjalnie zoptymalizowana pod tablety w trybie panoramicznym, co sprawia, że wygoda użytkowania strumieniujących urządzeń marki Lindemann nie ma sobie równych.

Resampling do DSD

Lindemann już w 2016 roku zaoferował rozwiązanie przełomowe w cyfrowych źródłach audio, czyli resampling w czasie rzeczywistym każdego sygnału cyfrowego do postaci 1-bitowego DSD (Direct Stream Digital). W ten sposób dostarczany do wysokiej klasy konwerterów sygnał może pominąć negatywnie oddziałujące na brzmienie filtry cyfrowe, co otwiera zupełnie nowy poziom jakościowy.

Lindemann

Przetaktowanie sygnału cyfrowego i zegar Femto

W urządzeniach takich, jak Musicbook Source II, Combo, Limetree Network II, Bridge II, czy USB DAC sygnał cyfrowy jest ponownie taktowany przy użyciu zegarów o najwyższej precyzji. Prowadzi to do praktycznie całkowitej eliminacji zniekształceń typu jitter. Co z kolei przekłada się na niemalże namacalne, otwarte i pozbawione jakichkolwiek oznak "cyfrowości" brzmienie.

Seria Musicbook

Seria ta stanowi trzon flagowej oferty producenta i składa się z trzech urządzeń: źródła Source II, końcówki mocy Power II oraz urządzenia typu "all-in-one" Combo.

Musicbook Source II

To już kolejna edycja świetnie przyjętego źródła cyfrowego, które integruje w sobie nie tylko znakomity streamer, ale także przedwzmacniacz liniowy oraz preamp gramofonowy. Source II bazuje na autorskiej platformie strumieniującej, a konwersję cyfrowo-analogową opiera na doskonałych konwerterach AKM 4493 pracujących w trybie dual-mono. Ponadto korzysta z funkcji resamplingu do DSD, a o jakość cyfrowego sygnału dba proces jego retaktowania za pomocą zegaru Femto. Co ważne, także część analogowa jest na najwyższym poziomie, bo mamy tutaj i analogową regulację głośności i przedwzmacniacz gramofonowy MM, a nawet dwa wejścia liniowe. A całość uzupełnia świetnie brzmiący i do tego mocny wzmacniacz słuchawkowy, oraz skrupulatnie zaprojektowane zasilanie. Oczywiście najnowsze rozwiązania w zakresie streamingu znalazły się tutaj na pokładzie, a pośród nich Tidal Connect, Spitify Connect, Qobuz, Roon Ready, czy HiResAudio.

Lindemann

Musicbook Power II

Wzmacniacz ten został zaprojektowany, jako naturalny partner dla Musicbook Source II, jednakże poradzi sobie on także w praktycznie każdym otoczeniu. A przy tym, dzięki kilku unikalnym rozwiązaniom – zapewni świetne brzmienie i doskonałą kontrolę kolumn. Oparty jest on o moduły wzmacniające w technologii N-CORE pracujące w klasie D, przy czym newralgiczny dla brzmienia wzmacniacz napięciowy został zaprojektowany, jako osobny element oparty o tranzystory J-FET. Takie rozwiązanie zapewnia skuteczność klasy D oraz nasycone brzmienie znane z najlepszych konstrukcji wzmacniaczy liniowych. Power II ponadto wspiera biamping, oferując przy tym unikalną możliwość regulacji poziomu niższego pasma.

Lindemann

Musicbook Combo

To urządzenie, które łączy możliwości strumieniujące Musicbook Source II wraz z doskonałą amplifikacją, jaką zaimplementowano w Musicbook Power II. Inaczej rzecz ujmując – Musicbook Combo wystarczy podłączyć do sieci z jednej strony, a do kolumn z drugiej, aby móc cieszyć się najwyższej klasy brzmieniem. Posiada wszystkie zaawansowane rozwiązania przetwornika cyfrowo-analogowego z Source II, w tym retaktowanie sygnału za pomocą zegara Femto, czy starannie zaimplementowane konwertery firmy AKM pracujące w trybie różnicowym dual-mono. Nie zabrakło też upsamplingu do DSD, czy wsparcia dla takich topowych technologii strumieniujących, jak Tidal Connect, czy Roon Ready. Ponadto odtwarzaniem oraz konfiguracją urządzenia możemy sterować za pomocą aplikacji Lindemann. A to wszystko w jednej, doskonale wykonanej obudowie z precyzyjnie obrobionego bloku aluminium.

Lindemann

Seria Limetree

Składają się na nią cztery urządzenia, które chociaż są małe rozmiarami, to wielkie w zakresie swoich możliwości. Lindemann Limetree to przedwzmacniacz gramofonowy Limetree PHONO II, odtwarzacz sieciowy z przetwornikiem D/A Network II, interfejs sieciowy dla przetworników D/A Limetree Brdige II oraz przetwornik cyfrowo-analogowy USB-DAC.

Lindemann

Limetree Phono II

Ten przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek MM i MC to zdobywca wielu nagród. Bazuje on na doskonałej topologii przedwzmacniacza ze złotych czasów wzmacniaczy lampowych, korzystając przy tym z najnowszych osiągnięć w zakresie technologicznych takich, jak rezystory precyzyjne, czy japońskie kondensatory. Ponadto bazuje na koncepcji pasywnej korekcji RIAA, dzięki czemu posiada niezwykle niskie zniekształcenia i szumy. Starannie zaprojektowano też zasilanie, a przy korzystaniu z wkładek MM możemy wybrać impedancję wejściową w zakresie od 50 do 400 Ohm.

Lindemann

Limetree Network II

To wysokiej klasy odtwarzacz sieciowy posiadający wbudowany przetwornik DAC, analogową regulację głośności oraz świetny wzmacniacz słuchawkowy. Także i tutaj mamy obsługę Tidal Connect, Spotify Connect, Roon Ready, Qubuza, czy HiResAudio. A świetne brzmienie zapewnia nie tylko nowoczesny układ przetwornika ESS Sabre, doskonałe zasilanie, ale także retaktowanie sygnału za pomocą zegara Femto. Innymi słowy, Limetree Network II to doskonały streamer z wyjściami liniowymi, które posiadają w pełni analogową regulację głośności. A na dodatek zintegrowano też bardzo dobry wzmacniacz słuchawkowy. Odtwarzaniem możemy oczywiście sterować nie tylko z dołączonego pilota, ale także z aplikacji Lindemann.

Lindemann

Limetree Bridge II

Urządzenie to zainteresuje z kolei posiadaczy starszych przetworników cyfrowo analogowych, którzy chcą rozszerzyć ich funkcjonalność o streaming. Jak sama nazwa wskazuje, Limetree Bridge II to interfejs umożliwiający podłączenie przetwornika mającego cyfrowe wejście koaksjalne (S/PDIF) lub optyczne (TOSLink) ze światem platform strumieniujących. A jeżeli chodzi o te ostatnie, to Bridge II obsługuje ich całą masę: od Tidala (w tym Tidal Connect), przez Spotify (w tym Spotify Connect), przez Qobuza, aż po HiResAudio oraz Roona (Roon Ready). Za najlepszą jakość odtwarzanej muzyki i doskonałą kompatybilność odpowiada przemyślana konwersja częstotliwości próbkowania, umożliwiająca dostosowanie sygnału do możliwości posiadanego przez nas DACa.

Lindemann

Limetree USB-DAC

Ten przetwornik cyfrowo-analogowy z jednym wejściem USB i dwoma cyfrowymi koaksjalnymi jest prosty tylko na pierwszy rzut oka. Bo to tak naprawdę zaawansowane technologicznie urządzenie: posiada nie tylko świetnie zaimplementowany przetwornik ESS Sabre 9038, ale i zegar Femto retaktujący cyfrowy sygnał audio. Co więcej, w Limetree USB-DAC znajdziemy również wzmacniacz słuchawkowy oraz w pełni analogową, zachowującą jakość brzmienia regulację głośności. To świetny DAC na biurko, który możemy także podłączyć bezpośrednio do kolumn aktywnych lub końcówki mocy. A na dodatek poradzi sobie ze zdecydowaną większością słuchawek na rynku.

Urządzenia marki Lindemann właśnie wchodzą do sprzedaży i będą dostępne w sieci sklepów HiFiPRO oraz innych dobrych sklepach z asortymentem audio. Sugerowane ceny detaliczne zamieszczono poniżej:

  • Musicbook Source II – 17.990 złotych
  • Musicbook Source II CD – 19.490 złotych
  • Musicbook Power II 500 – 13.500 złotych
  • Musicbook Power II 1000 – 17.990 złotych
  • Musicbook Combo – 22.500 złotych
  • Limetree PHONO II – 2.995 złotych
  • Limetree Network II – 4.990 złotych
  • Limetree Bridge II – 3.990 złotych
  • Limetree USB DAC – 2.995 złotych

Źródło: informacja prasowa MIP