s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Accuphase E-4000

news |
niezdefiniowano - Accuphase E-4000

Accuphase wprowadza na rynek najnowszy wzmacniacz zintegrowany E-4000, którego wydajność prądowa pozwala na wysterowanie najtrudniejszych kolumn.

E-4000 to najnowsza integra Accuphase'a pracująca w klasie AB. Zastępuje on zasłużony wzmacniacz zintegrowany E-480, który wywodził się z wprowadzonego w 1978 roku modelu E-303. Będąc przedstawicielem najpopularniejszego rodzaju wzmacniaczy Accuphase'a – mocnych i wydajnych prądowo jest zdolny napędzić wielodrożne, trudne w wysterowaniu głośniki. Przy tym oferuje charakterystyczne dla japońskiej marki klasowe brzmienie. Można powiedzieć, że E-4000 to już dwunaste pokolenie zasłużonego E-303, który przez 44 lata przechodził stopniową ewolucję pod postaciami kolejnych modeli, powyżej których w katalogu znajdowały się tylko integry pracujące w czystej klasie A.

Tak było do tej pory, gdyż obecnie pomiędzy tymi ostatnimi a E-4000 jest jeszcze flagowiec w klasie AB, E-5000. Wróćmy jednak do różnic pomiędzy E-4000 i wychodzącym z produkcji E-480. Na pierwszy rzut oka mogą one wydać się kosmetyczne. Jednak wnikliwy obserwator zauważy większe wskaźniki mocy, gustowny frezowany rowek dookoła wyświetlacza – zupełnie jak w E-5000, a może nawet pozłacane gałki potencjometru i selektora źródeł. Wprawdzie oba urządzenia mają identyczną moc, to po wnikliwszej analizie parametrów odkryjemy, że E-4000 charakteryzuje się o 20% niższym poziomem szumów przy pozycji potencjometru "na godzinę 9", a także o 33% wyższym współczynnikiem tłumienia, który w najnowszym modelu wynosi aż 800.

Accuphase E-4000

Wynik ten osiągnięto dzięki konfiguracji sekcji mocy identycznej, jak w końcówce P-7500, a także modułom dobrze znanym z poprzednich modeli Accuphase: symetrycznemu zdalnemu detektorowi sprzężenia zwrotnego oraz MOSFET-owym przełącznikom zabezpieczającym wyjścia głośnikowe. E-4000 jest także chroniony przed przeciążeniami za pomocą najnowszego układu z sensorami temperatury zamontowanymi na radiatorach, które sprzężono z czujnikami fotoelektrycznymi.

Accuphase E-4000

Zastosowany w E-4000 moduł głośności AAVA jest wyposażony w sześciokrotny wzmacniacz buforowy umieszczony w bezpośredniej bliskości wejść, a cały układ charakteryzuje się obniżoną impedancją i jest wspomagany przez ANCC (Accuphase Noise & distortion Cancelling Circuit) – układ redukcji szumów i zniekształceń, eliminujący zakłócenia już w stopniu wejściowym wzmacniacza.

Accuphase E-4000

Do współpracy ze wzmacniaczem przewidziano także moduły opcjonalne, które można zamontować w slotach na tylnym panelu: przetwornik cyfrowo-analogowy DAC-60 z portem USB i możliwością przetwarzania sygnałów do 24-bit/192kHz oraz przedwzmacniacz gramofonowy AD-50, działający z wkładkami MC lub MM.

Cenę wzmacniacza Accuphase E-4000 ustalono na 46.900 złotych.

Źródło: informacja prasowa Nautilus Dystrybucja