s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

MoFi Electronics SourcePoint 10

news |
niezdefiniowano - MoFi Electronics SourcePoint 10

Na wystawie Capital Audiofest w Rockville USA firma MoFi Electronics zaprezentowała swoje nowe dwudrożne monitory SourcePoint 10.

Monitory SourcePoint 10 są wynikiem 18 miesięcy badań i eksperymentów, prowadzonych pod okiem głównego projektanta Andrew Jones'a. Zaprojektowano je przy założeniu, że koszty nie mają znaczenia, są perfekcyjnie dopasowane do gustu wszystkich, którzy chcą sobie zapewnić sobie odtwarzanie dźwięku z możliwie najwyższą jakością.

Jednym z głównych celów MoFi Electronics z SourcePoint 10 jest przebicie się przez zatłoczony rynek głośników dzięki unikalnemu modelowi, który wyróżnia się dźwiękowo i wizualnie. Na uwagę zasługuje opracowanie własnego niestandardowego głośnika MoFi – zwłaszcza 10-calowego typu koncentrycznego, zaprojektowanego w oparciu innowacyjne rozwiązania. Jones cieszy się światową reputacją dzięki swojemu doświadczeniu w zakresie koncentrycznych przetworników. SourcePoint 10 stanowi odejście od jego wcześniejszych projektów. Zamiast budować tradycyjną trójdrożną implementację z małymi przetwornikami, Jones i MoFi opracowali dwudrożny głośnik z dużym przetwornikiem.

Aby zminimalizować ruch membrany i uzyskać głęboki bas wybrano średnicę 10 cali jako idealny rozmiar dwudrożnego systemu koncentrycznego. MoFi eksperymentowało z mieszanką pulpy papierowej i opracowało kształt stożka, który zarówno optymalizuje rezonanse wewnętrzne membrany, jak i spełnia wymagania falowodu dla sygnału z głośnika wysokotonowego. Jones wybrał papier po ocenie różnych egzotycznych materiałów. Uważa, że celuloza ma przy tym rozmiarze membrany wszystkie potrzebne właściwości.

MoFi Electronics SourcePoint 10

Głośnik wysokotonowy to 1,25-calowa miękka kopułka zdolna, dzięki dużej średnicy cewki, do pracy przy punkcie podziału wynoszącym zaledwie 1,6 kHz. Duża średnica membrany wysokotonowej pozwala na przetwarzanie stosunkowo niskich częstotliwości.

"Nie wystarczy po prostu zoptymalizować pasmo przenoszenia głośnika niskotonowego i wysokotonowego", mówi Jones. "Niezwykle ważne jest również zminimalizowanie zniekształceń w strukturze napędu membrany. Jeśli wprowadza on zniekształcenia, wygeneruje nowe częstotliwości poza oryginalnym sygnałem. Bardzo świadomie podeszliśmy do konstrukcji "silnika", aby zmniejszyć te zniekształcenia."

MoFi Electronics SourcePoint 10

SourcePoint 10 jest napędzany przez system magnesów, który MoFi Electronics nazywa "Twin-Drive". To ważne osiągnięcie techniczne pomaga głośnikowi grać z wyjątkową dynamika i czystością. Po miesiącach symulacji pola magnetycznego, Jones wybrał precyzyjnie sprzężone ze sobą, wysokostrumieniowe magnesy neodymowe dla obu głośników. Efektem było to, że pomagają sobie nawzajem w kierowaniu strumienia magnetycznego w szczeliny głośników. Konstrukcja magnesu Twin-Drive pozwala wytworzyć w pełni symetryczne pole magnetyczne, które eliminuje modulację strumienia, zapewniając wyjątkowo niskie zniekształcenia intermodulacyjne (IMD) i wysoką precyzję działania.

MoFi Electronics SourcePoint 10

Ogromną uwagę poświęcono również obudowie i kształtowi grubej na dwa cale przedniej ściance. Wyrzeźbiona, wielopłaszczyznowa przegroda umieszczona jest, w celu zredukowania dyfrakcji fali dźwiękowej w inspirowanej produktami z połowy zeszłego wieku ramie obudowy. Pozostałe ścianki wykonane są z paneli MDF o grubości jednego cala i ma wewnętrzną objętość 50 litrów, czyli prawie dwie stopy sześcienne. Taki rozmiar dał MoFi pożądaną kombinację rozciągnięcia basu (od 42Hz) i dynamiki, z wysoką czułością (91dB) i prawdziwą 8-omową impedancją (minimum 6,4 omów). Podsumowując, monitory SourcePoint 10 są niezwykle łatwe do wysterowaniu. Dwa dodatkowe usztywnienia wewnętrzne jeszcze bardziej wzmacniają obudowę, minimalizując jej drgania. Z zewnętrz ścinki i tył pokryte są fornirem z prawdziwego drewna - satynowego orzecha lub czarnego jesionu.

Sprzedaż SourcePoint 10 rozpocznie się w grudniu tego roku w cenie 25.000 złotych za parę.

Źródło: informacja prasowa E.I.C.