s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Piega Coax Gen2 i Coax LE

news |
niezdefiniowano - Piega Coax Gen2 i Coax LE

Szwajcarska marka Piega wprowadza nowe modele kolumn z serii Coax Gen2 i Coax Limited Edition z współosiowymi przetwornikami średnio-wysokotonowymi.

Szwajcarski producent głośników – Piega – odświeża serię kolumn głośnikowych serii Coax prezentując cztery zupełnie nowe modele, równocześnie prezentując technicznie dopracowaną edycję limitowaną.

"Obudowy kolumn ze szlachetnego aluminium oraz przetworniki wstęgowe" – tak zapewne brzmiałaby odpowiedź entuzjastów Hi-Fi zapytanych o najważniejsze cechy kolumn głośnikowych Piega. Cztery zupełnie nowe modele: Coax 811, 611, 411 oraz Center 211 zaprezentowane po raz pierwszy na targach High-End w Monachium w maju 2022, charakteryzują się tymi powszechnie znanymi cechami, a przy tym oferują liczne innowacje techniczne, mające znaczący wpływ na jakość dźwięku.
Od momentu powstania firmy w roku 1986, Piega stosuje w swoich kolumnach wstęgowe głośniki wysokotonowe. Ich membrany składają się z warstw cienkiej folii aluminiowej – 30 razy lżejszej od konwencjonalnych kopułek, co zapewnia wyjątkowo przestrzenną i szczegółową reprodukcję wysokich częstotliwości. Następnym krokiem ku doskonałości, było rozwinięcie tej technologii i otoczenie wstęgowego tweetera, wstęgowym przetwornikiem średniotonowym. Tak narodziła się seria Coax.
Piega Coax Gen2 i Coax LE
Ulepszona wersja wspomnianego wyżej unikalnego, współosiowego przetwornika średnio-wysokotonowego stała się sercem nowych modeli Coax. Przeprojektowany, masywny panel przedni posiada dodatkowe usztywnienia krzyżowe oraz centralny mostek, który umożliwił zastosowanie dodatkowego magnesu neodymowego nad głośnikiem wysokotonowym w celu poprawy jego efektywności. Ponadto, zastosowano specjalnie powlekaną folię, która wygładza charakterystykę w dolnym zakresie częstotliwości, poprawiając spójność brzmienia z przetwornikami niskotonowymi. Współosiowa wstęga strojona jest od 450Hz i swoim powiększonym zakresem działania obejmuje wrażliwy zakres wokali.
Wewnętrzna mechanika przetwornika wstęgowego została zoptymalizowana w najdrobniejszych szczegółach. Pręty magnetyczne zostały odsprzęgnięte, aby zapobiec nawet najmniejszym zmianom pola magnetycznego spowodowanym mikro rezonansami. Od zastosowania specjalnej folii i konstrukcji magnesu, po tłumienie drgań - nic nie zostało pominięte, a każdy element jest precyzyjnie dostrojony do pozostałych. Ostateczny rezultat jest imponujący. Udało się osiągnąć jeszcze większą dynamikę, bardziej wyrafinowane detale oraz wyjątkową stereofonię. Jednym słowem seria Coax Gen2 wyznacza nowe standardy w reprodukcji średnich i wysokich tonów.
Piega Coax Gen2 i Coax LE
By nie odstawać od wysokiego standardu narzuconego przez współosiowy głośnik średnio-wysokotonowy zastosowano znakomite głośniki niskotonowe UHQD, które teraz otrzymały więcej "miejsca do oddychania". Obudowy wykonane są z wysokiej jakości, bezszwowego odlewu aluminiowego. Na potrzeby modelu Coax 811 skonstruowano bezkompromisową obudowę o obwodzie 119cm i grubości ścianek 12mm. Już w poprzedniej serii Coax, opracowany przez Piega "moduł poprawy naprężenia" (TIM) poddaje obudowy głośników kontrolowanemu napięciu, wywierając odpowiedni nacisk na wewnętrzne ścianki, co skutecznie tłumi niepożądane drgania obudowy.
Po sukcesie serii Ace, Roger Kessler, szef działu badawczo rozwojowego Piega został osobą odpowiedzialną za powstanie modeli Coax 411, 611, 811 oraz Center 211. Natomiast dzięki eleganckiej i ponadczasowej formie zaprojektowanej przez Stefana Hurlemanna, nowa seria Coax Gen2 sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
Piega Coax Gen2 i Coax LE

Seria Coax Gen2

Najważniejsze cechy serii Coax Gen2:
  • Nowe coaxialne, wstęgowe przetworniki C112+ oraz C212+ zapewniają bardziej szczegółową reprodukcję średnich oraz wysokich tonów oraz szerszy zakres pasma przenoszenia
  • Większe odlewane aluminiowe obudowy zapewniają zwiększoną objętość kolumny
  • Wyeliminowanie rezonansów dzięki technologii TIM2 oraz zastosowaniu folii tłumiących
  • Ponadczasowy, nowoczesny design Stephana Hurlemanna

Coax 811

Dzięki imponującej objętości, nowy topowy model serii Coax 811 oferuje doskonałą jakość dźwięku nawet w bardzo dużych pomieszczeniach. Cztery przetworniki niskotonowe 220mm – dwa aktywne, dwie membrany pasywne zapewniają głęboki i dynamiczny bas. Nowy przetwornik średnio wysokotonowy C212+ zapewnia imponującą dynamikę, scenę i rozdzielczość niezależnie od rodzaju muzyki prezentując nagrania w porywający sposób.

Coax 611

W porównaniu do Coax 511, Coax 611 jest nieco wyższy i głębszy, a jego nowa forma sprawia, że wygląda znacznie doroślej. Wąska na zaledwie 21 cm obudowa nadal jednak wygląda bardzo elegancko i harmonijnie zgrywa się z każdym pomieszczeniem. Oprócz większej objętości obudowy, pięć głośników niskotonowych po 160mm każdy, z których dwa są aktywne, a trzy pracują jako membrany bierne, zapewnia bardziej intensywną reprodukcje basu. W tej kombinacji nowa, współosiowa wstęga C112+ może w pełni wykorzystać swoje rezerwy dynamiki i inspirować szlachetnym, naturalnym i namacalnym dźwiękiem.

Coax 411

Coax 411 jest modelem, który stanowi doskonałe wejście w świat koaksjalnych przetworników Piega. Nowa współosiowa wstęga C112+ tworzy doskonałą symbiozę ze 160mm głośnikiem niskotonowym UHQD. W porównaniu z poprzednikiem, modelem Coax 311, wymiary obudowy nieco wzrosły, co w połączeniu ze zoptymalizowanym modułem TIM2 wewnątrz kolumny zapewnia pełną reprodukcję niskich częstotliwości. Coax 411 zalecany jest do aplikacji w małych i średnich pomieszczeniach.

Coax Center 211

Coax Center 211 jest głośnikiem centralnym uzupełniającym nową serię Coax Gen2 umożliwiając aplikację nowych modeli w wielokanałowych systemach odsłuchowych. Posiada wszystkie zalety techniczne nowej generacji serii Coax. W kolumnie zastosowano koaksjalną wstęgę C112+ oraz dwa głośniki niskotonowe UHQD, co gwarantuje wyjątkową reprodukcję dialogów harmonijnie wpisując się w żywy i naturalny przekaz charakterystyczny dla serii Coax Gen2.
Piega Coax Gen2 i Coax LE

Seria Coax Limited Edition

Najważniejsze cechy serii Coax Limited Edition:
  • Technicznie odświeżona edycja specjalna dotychczas oferowanych modeli serii Coax
  • Nowe koaksjalne, wstęgowe przetworniki C112 oraz C212
  • Dodatkowy magnes neodymowy w tweeterze

Coax 711 LTD

Dla miłośników muzyki, którzy są entuzjastami mocnego basu, trójdrożna kolumna podłogowa Coax 711 LTD jest optymalnym wyborem. Poniżej nowego, współosiowego przetwornika C212, cztery głośniki niskotonowe (dwa aktywne, dwa pasywne) po 220mm każdy czekają, aby wprawić w ruch wielkie masy powietrza.

Coax 511 LTD

Smukły głośnik podłogowy o wysokości 115cm i szerokości zaledwie 22cm oprócz nowej współosiowej wstęgi C112 umieszczonej w szczycie kolumny posiada cztery głośniki niskotonowe 160mm. Dwa z nich są aktywne a dwa pasywne, co gwarantuje harmonijny i głęboki bas.

Coax 311 LTD

Na półce czy na stojaku – Coax 311 LTD zapewnia rewelacyjne osiągi. W szerokiej na 22cm obudowie współpracują koaksjalny, wstęgowy przetwornik C112 oraz 160mm głośnik niskotonowy UHQD dostarczając plastyczny, dynamiczny i precyzyjny dźwięk zarówno w małych, jak i średnich pomieszczeniach.
Źródło: informacja prasowa FNCE S.A.