s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Yamaha R-N2000A i NS-2000A

news |
niezdefiniowano - Yamaha R-N2000A i NS-2000A

Yamaha zapowiedziała w ramach serii 2000 nowy amplituner sieciowy R-N2000A oraz kolumny podłogowe NS-2000A.

Yamaha zaprezentowała dwa nowe modele Hi-Fi z serii 2000 – stereofoniczny amplituner sieciowy R-N2000A oraz wolnostojące kolumny głośnikowe NS-2000A. Najnowsze konstrukcje nawiązują do flagowych serii 5000 i 3000 Yamahy, jednocześnie zapewniając nowe rozwiązania na miarę ery streamingu.

Oba modele zostały opracowane zgodnie z autorską koncepcją True Sound. Odnosi się ona nie tylko do sprzętu audio Yamahy, ale także wszystkich produktów, które służą do odtwarzania dźwięku i jego tworzenia.
Yamaha R-N2000A i NS-2000A
Japońska firma należy do najstarszych producentów instrumentów muzycznych oraz urządzeń audio i to bogate doświadczenie pozwala inżynierom opracowywać urządzenia, które pod względem naturalności i wierności brzmienia maksymalnie zbliżają się do oryginału, który był słyszany przez artystę w chwili jego nagrywania.

Sieciowy amplituner stereo R-N2000A

Amplituner stereo R-N2000A umożliwia korzystanie z licznych serwisów streamingowych i materiałów audio w wysokiej rozdzielczości, odnajdując się praktycznie we wszystkich gatunkach muzycznych.
Yamaha R-N2000A i NS-2000A Producent zadbał o to, aby R-N2000A gwarantował najwyższą jakość dźwięku, co jest zasługą różnorodnych rozwiązań technicznych zaczerpniętych z najlepszych wzmacniaczy japońskiej marki. Przedni panel wyposażony jest w klasyczne analogowe mierniki poziomu i czytelny wyświetlacz LED. Dodatkowo urządzenie może pochwalić się wydajnym przetwornikiem DAC USB i złączem HDMI ARC, które pozwala na łatwe podłączenie urządzenia do telewizora.

Funkcja automatycznej kalibracji YPAO

Projektanci wyposażyli model R-N2000A w funkcję automatycznej kalibracji YPAO (Yamaha Parametric Room Acoustic Optimizer). Jej zadaniem jest ocena kształtu pomieszczenia odsłuchowego, materiału pokrywającego ściany oraz określenie pozycji głośników. Na podstawie zebranych danych YPAO automatycznie reguluje parametry dźwięku, aby zapewnić idealne brzmienie w odniesieniu do warunków akustycznych w pokoju. Tym samym zwykła przestrzeń mieszkalna jest przekształcana w idealne pomieszczenie odsłuchowe, w czym pomagają także duży transformator toroidalny i przetwornik C/A ES9026PRO firmy ESS Technologies.
Yamaha R-N2000A i NS-2000A

Mechanical Ground Concept

Yamaha zastosowała Mechanical Ground Concept – koncepcję, zgodnie z którą śruby nóżek wspawane są bezpośrednio do głównego chassis urządzenia. Do chassis zamocowane są też radiator, transformator zasilający i kondensatory blokowe. Taka konstrukcja ma za zadanie zapobiegać niepożądanym wibracjom, co wpływa na bardzo ekspresyjne przenoszenie się niskich częstotliwości i pozwala poczuć głęboki rytm muzyki.

Harmonia dźwięku

Układy wzmacniacza mocy, w tym zasilacz, zostały zainstalowane niezależnie od podłoża. Ma to na celu dokładne przetwarzanie wszystkich częstotliwości obsługiwanego pasma oraz podkreślenie harmonii i muzykalności dźwięku. Technologia w pełni "pływającego" i zbalansowanego obwodu wzmacniacza mocy (eliminująca efekty drobnych wahań napięcia i zewnętrznych zakłóceń uziemienia) wraz z idealnie symetryczną konstrukcją pozwalają na osiągnięcie świetnego stosunku sygnał/szum i właściwej separacji kanałów. Przekłada się to na doskonałą ekspresję w wydobywaniu i odtwarzaniu dźwięków poszczególnych instrumentów muzycznych.
Yamaha R-N2000A i NS-2000A

Yamaha MusicCast

Amplituner R-N2000A wyposażony jest w system Yamaha MusicCast. Oznacza to, że słuchacz może cieszyć się muzyką w dowolnym miejscu w domu, dzięki współpracy z innymi kompatybilnymi urządzeniami w ramach tego systemu multiroom. Najnowszy model pozwala także na słuchanie muzyki z takich serwisów strumieniowych jak np. Spotify, Amazon Music HD czy Apple Music. Dzięki temu użytkownik może korzystać z materiałów wysokiej jakości, w tym zakodowanych przy użyciu bezstratnych formatów audio.
Yamaha R-N2000A i NS-2000A

Wolnostojące kolumny głośnikowe NS-2000A

Yamaha przy projektowaniu swojej drugiej nowości – podłogowych kolumn NS-2000A – opierała się na bogatym doświadczeniu w produkcji instrumentów muzycznych. Wykorzystując nabyte know-how wraz z zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi, japoński producent stworzył głośniki NS-2000A osiągające fantastyczną ekspresję dźwięku.

Membrana Harmonious Diaphragm

Inżynierowie dążyli do uzyskania spójnej równowagi tonalnej w całym spektrum przetwarzanych częstotliwości. Pomogła w tym zastosowana we wszystkich przetwornikach nowo opracowana membrana Harmonious Diaphragm. Wykonana została ona z materiału Zylon (cechującego się znakomitą szybkością reakcji i minimalnym rozproszeniem zewnętrznym) oraz świerku, który stosuje się również w płytach rezonansowych fortepianów i gwarantuje odpowiednią emisję dźwięku. Dzięki temu muzyka jest bogatsza, piękniejsza i bardziej harmonijna.
Yamaha R-N2000A i NS-2000A

Nowoczesne technologie

Przy opracowywaniu obudowy kolumny NS-2000A pod kątem optymalizacji dynamiki, japoński producent wykorzystał nowoczesne technologie projektowania głośników. Zastosował też wibrometry laserowe, które wykorzystuje się m.in. w badania nad instrumentami muzycznymi. Projektanci sięgnęli też po zaawansowaną analizę FEM, czyli metodę elementów skończonych. Wzmocniono poprzeczną część obudowy, co przełożyło się na solidne przenoszenie basu i szeroką scenę dźwiękową.

Szczegółowe brzmienie

W kolumnach znalazła się także unikalna tuba rezonansowa eliminująca fale stojące wewnątrz obudowy i redukująca potrzebę stosowania dużej ilości materiałów wytłumiających. Za usuwanie niepotrzebnych rezonansów odpowiadają specjalnie ukształtowane komory R.S. (Resonance Suppression), które umieszczono za membranami przetworników wysoko- i średniotonowego. Wpływa to na dokładność odtwarzanej muzyki, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich szczegółów zawartych w materiale dźwiękowym.
Yamaha R-N2000A i NS-2000A

Eleganckie wzornictwo

Elegancka stylistyka obudowy głośników NS-2000A oddaje długą i bogatą historię rzemiosła fortepianowego Yamahy. Nowe kolumny mają to samo błyszczące wykończenie, które można znaleźć w fortepianach japońskiego producenta. Dzięki temu obudowa charakteryzuje się wyjątkową elegancją, a NS-2000A z miejsca staną się prawdziwą ozdobą dowolnego pomieszczenia.

Dostępność

Zestaw składający się z amplitunera sieciowego R-N2000A i wolnostojących kolumn NS-2000A zapewni wspaniałe doznania muzyczne, oferując jednocześnie dostęp do licznych funkcji sieciowych. Dostępność obu konstrukcji przewidziana jest na czwarty kwartał 2022 roku.
Źródło: informacja prasowa Audio Klan