s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Lumin P1

news |
niezdefiniowano - Lumin P1

Lumin P1 to bardzo funkcjonalne urządzenie będące połączeniem odtwarzacza sieciowego, konwertera CA i przedwzmacniacza.

Pod względem funkcjonalnym to najbardziej elastyczny z dotychczasowych odtwarzaczy Lumina. P1 ma bogaty zestaw wejść. Dla sygnałów analogowych do dyspozycji jest wejście symetryczne XLR oraz niesymetryczne RCA. Dla sygnałów cyfrowych jest wejście AES/EBU XLR, koncentryczne RCA, optyczne, USB typ B (zrealizowane na układzie XMOS), 3 wejścia HDMI. Do portu USB typ A można podłączyć nośniki z plikami do odtwarzania (tylko pojedyncza partycja FAT32, exFAT lub NTFS).

Połączenie z siecią lokalną można zrealizować na dwa sposoby. Do dyspozycji jest wejście optyczne SFP 1000Base-T Gigabit Ethernet, co pozwala by odizolować się od zakłóceń obecnych w sieci. Oprócz tego jest również wejście RJ45 1000Base-T Gigabit Ethernet. Wbudowany jest dwusieciowy interfejs ze switchem sieciowym. Oba połączenia sieciowe mogą być wykorzystywane równolegle, na przykład jedno do routera, a drugie do Lumina L1 czy NAS.
Lumin P1
P1 może pobierać sygnał z dowolnego serwera UPnP, UPnP AV lub zgodnego z OpenHome umieszczonego w tej samej sieci lokalnej. Poza tym w zakresie odtwarzania strumieniowego na wyposażeniu jest też obsługa Roon Ready, Spotify Connect, TIDAL Connect, Qobuz, FLAC Lossless Radio, TuneIn Radio, Apple AirPlay, odtwarzania Gapless (bez przerw), playlist na urządzeniu i multiroom (Songcast).
Wyjścia analogowe są w postaci symetrycznej XLR oraz niesymetrycznej RCA. Tor analogowy wykorzystuje rozwiązania z modelu Lumin X1. Układ ma topologię dual mono a wyjścia analogowe są sprzęgane przez transformatory LUNDAHL LL7401. Na wyjścia analogowe może być przekierowany sygnał z dowolnego wejścia analogowego lub cyfrowego. Planowane jest też wprowadzenie funkcji passthrough na wejściu i wyjściu analogowym co poszerzy możliwości integracji P1 w systemach kina domowego.
Sygnał można też podać z P1 do innego urządzenia w formie cyfrowej. Na wyposażeniu jest wyjście koncentryczne BNC i wyjście HDMI z obsługą ARC. Można też wykorzystać jako wyjście port USB. Przy czym na wyjście HDMI można skierować tylko sygnał z innego HDMI, a na wyjścia cyfrowe tylko sygnał ze źródeł strumieniowych. Na HDMI obsługiwane jest przekazanie (passthrough) sygnału 4K. Możliwości HDMI pozwalają wykorzystać P1 jako centrum dwukanałowego systemu AV bez stosowania amplitunera czy procesora. Sygnał audio jest odtwarzany przez główne kolumny sytemu stereo.
Lumin P1
Do konwersji cyfrowo-analogowej zastosowano dwa układy ES9028PRO. Lumin P1 ma konfigurację dual mono. Do taktowania zastosowano oscylatory Dual Femto. Producent w swoich materiałach wspomina też o unikalnym systemie dystrybucji sygnału zegara wykorzystującym FPGA. Cyfrowa regulacja głośności o 32-bitowej precyzji jest oparta o technologię LEEDH Processing. Użytkownicy mogą skorzystać z upsamplingu do DSD128 lub PCM 384kHz dla wszystkich plików na wejściach cyfrowych.
Zasilacz ma dwa transformatory toroidalne. Osobne są sekcja dla układów analogowych i cyfrowych. Zastosowano niskoszumne liniowe stabilizatory.
Do sterowania P1 dostępne są aplikacje Lumina na urządzenia przenośne Apple iOS (wymagany iOS 8.0 lub późniejszy) oraz na urządzenia przenośne z Androidem (wymagany Android 4.0 Ice Cream Sandwich lub późniejszy). Aplikacje dają pełny zakres kontroli funkcji i ustawień, między innymi pamięć ustawienia głośności dla każdego wejścia.
W zestawie jest też pilot zdalnego sterowania. Pozwala on na sterowanie odtwarzaniem, zmianę wejść i głośności (także dla Roon). Planowane jest też uruchomienie przycisków o spersonalizowanych funkcjach. Odbiornik podczerwieni w P1 jest też kompatybilny pilotami uniwersalnymi, telefonami i systemami automatyki.
Lumin P1
Obudowa jest wykonana z aluminiowych paneli obrabianych na CNC. Dostępne są dwa warianty wykończenia, w naturalnym aluminium lub z obudową anodyzowaną na czarno.
Możliwe są aktualizacje oprogramowania wewnętrznego i potencjalne wprowadzenie udoskonaleń lub nowych funkcji.

Specyfikacja Lumin P1:

 • Wspierane formaty plików: DSF (DSD), DFF (DSD), DoP (DSD), FLAC, Apple Lossless (ALAC), WAV, AIFF, MQA, MP3, AAC (w kontenerze M4A)
 • Odtwarzanie z sieci: DSD do DSD512 | PCM do 384kHz, 16-32 bity, stereo | pełne dekodowanie MQA
 • Odtwarzanie z USB: DoP128 | PCM 44.1-384kHz, 16-32 bity, stereo (USB Audio Class 2, Windows 10 v.1703 lub późniejsza / Mac OSX lub późniejszy)
 • Odtwarzanie z AES/Optyczne/SPDIF: PCM 44.1kHz-192kHz, 16-24 bity | DSD64 (DoP64, DSD over PCM)
 • Odtwarzanie z HDMI (x3): wsparcie PCM 2.0, 4K Video Passthrough
 • Wyjście USB: wsparcie natywne DSD512 | PCM 44.1-384kHz, 16-32 bity, stereo
 • Wyjście BNC SPDIF: PCM 44.1kHz-192kHz, 16-24 bity | DSD64 (DoP64, DSD over PCM)
 • Wyjście HDMI ARC (x1): wsparcie PCM 2.0, 4K Video Passthrough
 • Napięcie wyjściowe: 6Vrms na XLR | 3Vrms na RCA
 • Wymiary SWG: 350x107x350 mm
 • Masa: 12kg

Urządzenie Lumin P1 dostępne będzie w Polsce jeszcze w grudniu. Jego cena detaliczna wynosi 43.990 złotych.
Źródło: informacja prasowa Audio Atelier