hi-fi

Yamaha TW-E7 i TW-E5, YH-L700A i YH-E700A

news |
niezdefiniowano - Yamaha TW-E7 i TW-E5, YH-L700A i YH-E700A

Yamaha przedstawiła nową gamę bezprzewodowych słuchawek z adaptacyjnymi technologiami do optymalizacji dźwięku, które urzeczywistniają ideę True Sound.

Już w drugim kwartale 2021 r. oferta słuchawek Yamahy dostępnych na polskim rynku poszerzy się o cztery nowe modele – od prawdziwie bezprzewodowych słuchawek dousznych TW-E7 i TW-E5, aż po bezprzewodowe słuchawki wokółuszne z aktywną redukcją hałasu YH-L700A oraz YH-E700A. W każdym z nich projektanci zastosowali najnowszą technologię Yamahy, która optymalizuje wrażenia odsłuchowe pod kątem każdego użytkownika i każdy odzwierciedla ideę zapewnienia prawdziwego dźwięku (True Sound), która przyświeca projektantom wszystkich urządzeń Yamahy.

True Sound – dźwięk tak naturalny, jak oryginał

Idea True Sound odnosi się nie tylko do urządzeń audio i audio-wideo Yamahy, lecz także wszystkich produktów, które służą do odtwarzania dźwięku i jego tworzenia. Yamaha należy do najstarszych producentów instrumentów muzycznych oraz urządzeń audio i to bogate doświadczenie pozwala projektantom opracowywać produkty, które pod względem naturalności i wierności brzmienia maksymalnie zbliżają się do oryginału, który był słyszany przez artystę w chwili jego nagrywania. Dźwięk, który niesie potęgę zespołu, obecność wokalisty i energię tłumu. Dźwięk, który odzwierciedla atmosferę akcji, w której mogą zanurzyć się widzowie i którą mogą odkrywać gracze. Dźwięk, który pozwala ludziom wyrazić swoją duszę, nawiązywać kontakty i dzielić się tym, co sprawia na nich ogromne wrażenie. To właśnie jest True Sound.
Yamaha TW-E7 i TW-E5, YH-L700A i YH-E700A

Pierwsze słuchawki z układem 3D Sound Field

Na tle wszystkich słuchawek Yamahy wyróżniają się YH-L700A. To jedyna obecnie konstrukcja, w której projektanci zastosowali układ 3D Sound Field. Generalnie przetworniki w słuchawkach znajdują się bezpośrednio przy uszach, dlatego też dźwięki docierają do błony bębenkowej bez pokonywania przestrzeni. To sprawia, że źródło dźwięku jest wyraźnie słyszalne, ale równocześnie trudno jest zlokalizować poszczególne dźwięki i instrumenty. 3D Sound Field bazuje na 30-letnim doświadczeniu w wykorzystaniu przetwarzania CINEMA DSP w urządzeniach kina domowego do przekształcania odsłuchu 2-kanałowego we wrażenia wielokanałowe. Układ Yamahy lokalizuje źródło dźwięku za pomocą zastrzeżonej technologii audio HRTF (head-related transfer function), syntetyzując sygnał audio do obu uszu i renderując 2-kanałowe źródło dźwięku do trójwymiarowej przestrzeni dźwiękowej.

Aktywna redukcja hałasu pozbawiona tradycyjnych wad

Bezprzewodowe słuchawki z redukcją hałasu YH-L700A oraz YH-E700A wyposażone są w technologię Advanced ANC, która przewyższa standardowe układy aktywnej redukcji hałasu, m.in. obecny w dousznych TW-E7. Dzięki zastosowaniu autorskiego rozwiązania Yamahy, w przeciwieństwie do tradycyjnych układów, które często mogą "podkolorowywać" lub degradować dźwięk, system Advanced ANC analizuje i usuwa szum tła, pozostawiając czysty, nienaruszony sygnał muzyczny.
Yamaha TW-E7 i TW-E5, YH-L700A i YH-E700A

Dźwięk dopasowany do użytkownika

Modele te wykorzystują również autorski układ Listening Optimizer. Specjalne mikrofony douszne co 20 sekund mierzą szczelność i wyciek powietrza z układu słuchowego. Na podstawie uzyskanych danych odtwarzany dźwięk optymalizowany jest w czasie rzeczywistym, korygując różnicę między źródłem i rzeczywistymi warunkami odsłuchu, czego konsekwencją jest dźwięk dostosowany indywidualnie do użytkownika.
W sytuacjach, w których użytkownik chce pozostać w kontakcie ze swoim otoczeniem lub komunikować się z inną osobą, YH-L700A, YH-E700A, TW-E7 i TW-E5 oferują tryb Ambient Sound. To odpowiedź na wrodzoną niedogodność słuchawek, jaką jest blokowanie istotnych sygnałów dźwiękowych z otoczenia, takich jak klaksony aut, syreny karetek lub innych pojazdów służb ratunkowych, czy też komunikaty na lotniskach, dworcach lub w komunikacji miejskiej. Yamaha Ambient Sound wykorzystuje wbudowany mikrofon do przechwytywania tych sygnałów i odtwarza je w tle, umożliwiając zachowanie pełnej świadomości otoczenia, w którym przebywa użytkownik.
Yamaha TW-E7 i TW-E5, YH-L700A i YH-E700A

Bez negatywnych konsekwencji dla słuchu

Nowe modele słuchawek Yamahy oferują także Listening Care (wersja Advanced w YH-L700A), rozwiązanie techniczne, które pozwala użytkownikom słyszeć pełnozakresowy dźwięk – od wysokich do niskich tonów – nawet przy niskim poziomie głośności. Stworzone przez Yamahę rozwiązanie jest odpowiedzią na problem spotykany w typowych słuchawkach, w których słuchanie przy niskim poziomie głośności idzie w parze z wyraźnymi ograniczeniami w pewnych zakresach częstotliwości. W efekcie użytkownicy zwiększają głośność do poziomów, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie słuchu. Długotrwałe konsekwencje mogą być potęgowane przez codzienne głośne słuchanie. Listening Care eliminuje to ryzyko, przekonując do słuchania przy niższym poziomie głośności poprzez inteligentną regulację częstotliwości dźwięku, aby zachować pełnozakresowe brzmienie. Niektóre modele dodatkowo w czasie rzeczywistym analizują muzykę i szum tła, aby automatycznie uzyskać optymalną równowagę przy wybranym przez słuchacza poziomie głośności.
Każdym z modeli można sterować poprzez aplikację, m.in. odbierać/kończyć połączenia telefoniczne, aktywować swojego ulubionego asystenta głosowego, a także zarządzać odtwarzaniem muzyki za pomocą łatwych w użytkowaniu przycisków. Ponadto wszystkie modele dostarczane są wraz z etui do przenoszenia, kablem do ładowania i wydajnym akumulatorem, który zapewnia długi czas pracy:
  • YH-L700A: ok. 34 godziny (włączony Advanced ANC, wyłączony 3D Sound Field), ok. 11 godzin (włączona Advanced ANC i 3D Sound Field);
  • YH-E700A: ok. 35 godzin (włączony Advanced ANC);
  • TW-E7: maks. 20 godzin (włączony ANC) – 5 godzin + 3 ładowania;
  • TW-E5: maks. 26 godzin – 6,5 godziny + 3 ładowania.

Źródło: informacja prasowa Audio Klan