hi-fi

Mission LX MkII

news |
niezdefiniowano - Mission LX MkII

Mission udoskonala serię kolumn głośnikowych LX wprowadzając szereg ulepszeń, wliczając rozwiązania techniczne wywodzące się z linii QX.

Od momentu rozpoczęcia swojej działalności w 1977r., legendarny brytyjski producent kolumn głośnikowych Mission słynie z dostarczania przykuwającej uwagę muzykalności w przystępnych cenach. Seria LX kontynuuje to dziedzictwo od chwili swojego debiutu w 2016r., zyskując doskonałe recenzje i zdobywając imponującą kolekcję nagród w Wielkiej Brytanii i na całym świecie.

Cztery lata później Mission jest gotowy do wprowadzenia nowej, udoskonalonej linii LX - serii LX MkII. Nowa gama wykorzystuje elementy konstrukcyjne zapożyczone z bardziej wyrafinowanej serii QX, aby opierając się na podstawach utytułowanej pierwszej generacji kolumn głośnikowych LX wprowadzić szereg ulepszeń, obejmujących przetworniki, zwrotnicę i obudowę. Dzięki udoskonalonym średnim tonom i czystym wysokim oraz ulepszoną rozdzielczością mikrodynamiki, seria Mission LX MkII dostarcza jeszcze bardziej angażujące wrażenia audio.
Mission LX MkII
Pierwszą rzeczą godną odnotowania jest rozszerzenie serii. Podczas gdy pierwsza seria LX składała się z sześciu modeli - dwóch głośników podstawkowych, trzech wolnostojących i głośnika centralnego dla systemów kina domowego - gamę LX MkII tworzy dziewięć konstrukcji. Dostępny jest dodatkowy model podstawkowy, można wybierać pomiędzy dwoma głośnikami centralnymi zamiast jednym, a także opracowany został głośnik surround, który można zamontować na ścianie lub ustawić na szczycie modeli wolnostojących jako głośnik efektowy promieniujący do góry.
Każdy głośnik z serii LX MkII został starannie zaprojektowany tak, aby zapewniał maksymalną ekspresję dźwiękową, pomimo kompromisów, które są nieuniknione przy konstrukcji głośników w tej kategorii cenowej. Zespół projektowy w pełni zoptymalizował wydajność każdego modelu przy użyciu wyrafinowanych narzędzi i oprogramowania do modelowania, a oryginalne hasło firmy Mission, "Muzyka jest mistrzem, technologia jest poddanym", jeszcze nigdy nie było tak trafne. Miesiące precyzyjnego dostrajania i rygorystycznych testów odsłuchowych zapewniły, że te kolumny głośnikowe objawiają się angażującą energią i detalicznością, ożywiając muzykę z całą finezją i dźwięcznością, jakich można oczekiwać od kolumn głośnikowych Mission.

Sztuka kompromisu

Ze swojej natury konstruowanie głośników polega na równoważeniu zmiennych i poszukiwaniu najlepszego możliwego kompromisu. W niskich przedziałach cenowych, gdzie koszt produkcji jest najbardziej ograniczony koniecznością uzyskania określonej ceny detalicznej, potrzeba kompromisu jest największa. Ale czy to musi oznaczać, że "budżetowy" głośnik zawsze zapewni "budżetowe" możliwości? Projektanci Missiona nie są ludźmi, którzy łatwo akceptują takie podjeście. Dążą do doskonałości w projektowaniu, podczas gdy większość byłaby zadowolona zatrzymując się na "dobrym".
Mission LX MkII
Co sprawia, że kolumna głośnikowa jest wspaniała? Co sprawia, że "śpiewa"? Dla firmy Mission odpowiedź jest prosta: w dobrze dobranym systemie głośniki muszą pozwolić muzyce błyszczeć. To nie jest kumulacja nut; to spektakl. Nie chodzi wyłącznie o pasmo przenoszenia, impedancję, czułość i kierunkowość, chociaż wszystkie one odgrywają ważną rolę. Parafrazując słynną sentencję, to jest muzyka, cała muzyka i tylko muzyka - i to w skrócie jest filozofią firmy Mission.

Poczuj emocje

Przetworniki wysokotonowe wymagają niezwykle spójnych komponentów i produkcji, aby Mission mógł z nich skorzystać. Biorąc pod uwagę niewielkie poruszające się masy, dodatkowa kropla nowoczesnego kleju może zniszczyć równowagę konstrukcji, wpływając tym samym na czułość i pasmo przenoszenia. W przypadku serii LX MkII projektanci firmy Mission starannie opracowali jednostkę wysokotonową z magnesem neodymowym, wybranym ze względu na maksymalną siłę magnetyczną na małej przestrzeni, a także 25-milimetrową kopułkę z mikrofibry, wybraną ze względu na jej niewielką wagę i spójność w produkcji. Całość zapewnia niezwykle wyraziste wysokie częstotliwości - czyste i szczegółowe, z imponującym atakiem impulsów muzycznych.
Mission LX MkII

Wklęsłe przetworniki

Seria LX MkII wykorzystuje nową wersję przetworników nisko/średniotonowych Mission DiaDrive, w których zwykły układ membrany i nasadki przeciwpyłowej zastąpiony został jednolitą krzywoliniową membraną. Jest ona napędzana przez drugą submembranę połączoną z cewką, udoskonalając efektywność napędu i zapewniając doskonałą kontrolę lekko wklęsłej membrany.
Sama membrana wykonana jest z dwuwarstwowej plecionki z włókna, dobranej ze względu na jej ograniczoną higroskopijność, a także wysoką sztywność przy swojej masie i doskonałe samotłumienie. Magnes ferrytowy o dużej sile sprawia, że pole magnetyczne jest precyzyjnie kierowane wewnątrz przestrzeni, w której porusza się cewka, umożliwiając ultraliniowe działanie i doskonałą odpowiedź impulsową.

Dźwięk z zębami

Jednym z krytycznych obszarów uwypuklonym przez rozwój zaawansowanych kolumn głośnikowych QX jest zastosowanie ząbków "grzebieniowych" wokół membrany, aby pomóc rozproszyć zakłócające odbicia z powierzchni znajdujących się przy membranach nisko/średniotonowych. Seria LX MkII wykorzystuje podobne ząbki wokół głównego przetwornika, a także wgłębienia wokół przetwornika wysokotonowego, jeszcze bardziej zwiększając finezję głośników i zapewniając płynniejszą odpowiedź częstotliwościową niż w poprzedniej generacji głośników LX.
Mission LX MkII

Możliwości sieciowe

Po wyeliminowaniu drobnych zakłóceń w odpowiedzi przetwornika, zwrotnica każdego z modeli została zoptymalizowana, aby w pełni wykorzystać lepszą wydajność. Seria LX MkII wykorzystuje filtr Linkwitza-Rileya 4. rzędu (24 dB na oktawę), opracowaną przy użyciu zaawansowanego modelowania komputerowego i wielu godzin testów odsłuchowych, aby idealnie połączyć głośniki ze sobą. Jest to szczególnie widoczne dzięki zdolności do równoważenia doskonałej wydajności poza osią z bardziej wyrównanym efektem na osi.

Zanurz się w muzyce dzięki inwersji przetwornika

Trzy wolnostojące modele z nowej serii wykorzystują jednostki DiaDrive umieszczone zgodnie z opracowanym przez firmę Mission układem IDG (Inverted Driver Geometry), w którym przetwornik nisko/średniotonowy znajduje się powyżej, a nie poniżej przetwornika wysokotonowego, aby pomóc uzyskać wyrównanie czasowe - znak firmowy Missiona od lat 80. ub.w. Umieszczenie głośnika nisko/średniotonowego bliżej poziomu uszu, z jednostką wysokotonową znajdującą się poniżej, pomaga wyrównać długość ścieżki od centrów akustycznych dwóch przetworników, dzięki czemu fale dźwiękowe zbiegają się na wysokości głowy słuchacza.
Mission LX MkII
2-drożne modele wolnostojące LX-4 MkII i LX-5 MkII rozszerzają układ IDG do pełnego systemu D'Appolito, umieszczając jednostkę wysokotonową pomiędzy parą głośników nisko/średniotonowych - jeden powyżej i jeden poniżej. Największy model w serii, LX-6 MkII, jest 3-drożną konstrukcją z osobnym przetwornikiem średniotonowym umieszczonym nad kopułką wysokotonową i parą przetworników niskotonowych umieszczonych poniżej.

Dopracowana obudowa

Dla ogólnej wydajności dowolnej kolumny głośnikowej obudowa jest tak samo ważna jak przetworniki i zwrotnica. Zaprojektowanie efektywnej, taniej obudowy jest trudne, ponieważ budżet ogranicza możliwości projektanta w stosowaniu drogich materiałów lub dużej masy do stworzenia biernej konstrukcji.
Za pomocą wspomaganego projektowania komputerowego 3D, analizy elementów skończonych i interferometrii laserowej, w połączeniu z niezwykle bogatym doświadczeniem, przystępną cenowo obudowę można zaprojektować tak, aby zapewniała lepszą sztywność i niższy poziom szumu niż mogłoby się wydawać przy tak niskim koszcie materiałów. Jako część precyzyjnego dostrajania nowych modeli, przemyślane rozmieszczenie dodatkowego wewnętrznego włókna tłumiącego w obudowie z tylnym portem zredukowało poziom podbarwienia średnich tonów i poprawiło jakość tonów niskich.
Mission LX MkII
Seria Mission LX MkII zdecydowanie potwierdza, podobnie jak wiele wcześniejszych konstrukcji Mission, że budżetowe kolumny głośnikowe mogą naprawdę bardzo dobrze brzmieć, pozostając jednocześnie praktycznymi i nieskomplikowanymi w ustawieniu.

Poglądowe ceny detaliczne Mission LX MkII:

  • LX-1 MkII – 1.198 zł/para
  • LX-2 MkII – 1.398 zł/para
  • LX-3 MkII – 1.698 zł/para
  • LX-4 MkII – 2.598 zł/para
  • LX-5 MkII – 2.998 zł/para
  • LX-6 MkII – 3.598 zł/para
  • LX-C1 MkII – 1.199 zł/sztuka
  • LX-C2 MkII – 1.399 zł/sztuka
  • LX-3D Surround MkII – 1.399 zł/sztuka

Seria Mission LX MkII będzie dostępna w październiku w wykończeniu czarny mat lub biały mat, lub też orzecha dla tych, którzy preferują drewniane wykończenie.
Źródło: informacja prasowa Audio Klan