hi-fi

TEAC TN-5BB

news |
niezdefiniowano - TEAC TN-5BB

TEAC TN-5BB jest flagowym gramofonem obsługującym zbalansowane wyjścia MC umieszczone w hybrydowym chassis wykonanym z syntetycznego marmuru i solidnej bazy MDF.

Gramofony są arenami wydobywającymi pasję artystów oraz kuszt inżynierów zapisane w rowkach czarnych płyt. Z kruczoczarnym marmurem syntetycznym i MDF-em z czarnym wykończeniem fortepianowym TN-5BB jest naprawdę wartościową sceną, która wyróżnia się skutecznym rozpraszaniem niepożądanych wibracji, a także majestatycznym i nowoczesnym wzornictwem.

Wykorzystując wbudowane złącza XLR umożliwiające współpracę z przedwzmacniaczem gramofonowym takim jak TEAC PE-505, który obsługuje zbalansowane połączenie, nawet najdrobniejsze sygnały odczytywane przez wkładkę mogą być odwzorowywane z jeszcze większą intensywnością. Wysokiej klasy ramię, będące efektem współpracy z firmą SAEC, jest kolejnym komponentem, który jeszcze bardziej uatrakcyjnia tę muzyczną scenę. Gramofon wykorzystuje akrylowy talerz o grubości 20 mm, który napędzany jest przez autorski, oryginalny system PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System).
Głowica ramienia TEAC TN-5BB

Hybrydowe chassis rozprasza niepożądany rezonans

Chassis jest wielowarstwową konstrukcją łączącą ciężką podstawę z MDF-u o grubości 36 mm i dużej gęstości wewnętrznej oraz niesamowicie sztywny marmur syntetyczny o grubości 12 mm. Cała podstawa waży 8,8 kg i wyróżnia się doskonałą sztywnością i skutecznością rozpraszania wibracji, co zapewnia fantastyczną odporność na sprzężenie zwrotne. Ramię i talerz montowane są na płycie z syntetycznego marmuru, natomiast silnik, jako element generujący wibracje, mocowany jest do płyty MDF. Te niezależne struktury wykorzystując te materiały jako wytłumienie izolują od siebie ramię i silnik. Ta niecodzienna konstrukcja minimalizuje przenoszenie drgań z napędu na ramię gramofonu.
Bazując na swoim doświadczeniu w wykorzystaniu japońskiego papieru washi do mat gramofonowych i w oparciu o wielokrotne testy odsłuchowe projektanci uznali, że papier washi o odpowiedniej grubości jest najlepszym materiałem do zastosowania jako podkładka pomiędzy syntetycznym marmurem i MDF-em w celu uzyskania optymalnego balansu dźwiękowego. Zastosowanie washi zamiast gumy lub metalu pozwala wydobyć oryginalną witalność dźwięku podczas odtwarzania płyt.
TEAC TN-5BB

Konstrukcja PRS3 z napędem paskowym

TN-5BB wykorzystuje napęd płaskim paskiem, który przekazuje napęd z silnika prądu stałego na zewnętrzny obwód talerza. Czujnik optyczny w dolnej części talerza wykrywa jego prędkość obrotową, a mechanizm automatycznej regulacji obrotów przekazuje odpowiedni sygnał z serwo do silnika. System PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System) gwarantuje wysoką precyzję obrotów, która byłaby trudna do osiągnięcia przy wykorzystaniu samej bezwładności i silnika. Obsługując trzy prędkości – 33 1/3, 45 i 78 obr./min – gramofon ten może odtwarzać również stare płyty, w tym płyty 78 obr./min, z zachowaniem wysokiej jakości dźwięku.

Akrylowy talerz o grubości 20 mm

Wykonany z akrylu talerz o grubości 20 mm i wadze 1,7 kg cechuje się wysokim momentem bezwładności. Tworzywo poliwinylowe, z którego wykonywane są płyty, z łatwością przyjmuje ujemne ładunki elektryczne. Akryl ma tę samą właściwość, ale materiały te są do siebie podobne w szeregu tryboelektrycznym. Zapewnia to korzyść przejawiającą się utrudnieniem elektryfikacji, nawet jeśli ocierają się o siebie. Dzięki temu płytę można umieszczać wprost na talerzu bez użycia maty gramofonowej, co pozwala cieszyć się czystym dźwiękiem.
Nóżka antywibracyjna TEAC TN-5BB

Precyzja śledzenia rowka płyty

Ramię gramofonu TN-5BB zostało opracowane przy współpracy z SAEC, japońską marką z 40-letnim doświadczeniem w projektowaniu ramion. Wykorzystując łożysko ostrzowe ze stali nierdzewnej do ruchomej pionowej części, projektanci zwiększyli do maksimum czułość i precyzję śledzenia rowka płyty. Co więcej, w przypadku bocznej ruchomej części, konwencjonalna struktura, która ma łożysko kulkowe w jednym punkcie jako podparcie została zastąpiona strukturą wykorzystującą precyzyjne japońskie łożyska kulkowe w dwóch punktach jako podparcie. Pionowy kąt śledzenia (VTA) można regulować w zakresie 6 mm, optymalizując go w zależności od wysokości zastosowanej wkładki gramofonowej. Geometria ramienia jest zgodna z zalecanym przez IEC ustawieniem Baerwalda.

Automatyczne podnoszenie ramienia

Zastosowanie aktywnego mechanizmu podnoszenia ramienia umożliwia podnoszenie i opuszczanie ramienia po naciśnięciu jednego przycisku, a także wykorzystanie funkcji, która automatycznie podnosi ramię po wykryciu przez bezkontaktowy czujnik optyczny końca odtwarzania. Funkcję automatycznego podnoszenia ramienia można wyłączyć podczas odtwarzania płyt niezgodnych ze standardem.
TEAC TN-5BB

Wkładka MM Ortofon 2M Red

Gramofon dostarczany jest wraz z wkładką MM Ortofon 2M Red. Ponieważ wkładka instalowana jest i ustawiana w główce w fabryce TEAC-a, płyt można słuchać zaraz po wyjęciu i ustawieniu gramofonu.

Zbalansowane złącza wyjściowe XLR

Oprócz złączy RCA gramofon ma także analogowe złącza XLR. Za ich pomocą, przy wykorzystaniu powszechnie dostępnych przewodów, można połączyć gramofon z przedwzmacniaczem gramofonowym PE-505 lub inną tego typu konstrukcją.
TEAC TN-5BB

Atrakcyjne wzornictwo

Podstawowym motywem stylistycznym gramofonu TN-5BB jest kontrast między czernią i srebrem. MDF będący częścią podstawy ma czarne wykończenie fortepianowe z lustrzanym połyskiem. Ponadto syntetyczny marmur, tworzący górną część, wygląda jak kruczoczarny, gdy patrzy się z pewnej odległości, ale mieni się perłowo czarnymi punktami, gdy patrzy się z bliska. Wygląd urządzenia zmienia się w zależności od kąta patrzenia. Choć prosty, projekt ten przyciąga wzrok swoją estetyką. Z kolei wytłaczane z aluminium komponenty, takie jak pokrętła do obsługi urządzenia i przełącznik podnoszenia ramienia, dodatkowo podkreślają luksusowy charakter tego gramofonu.

Najważniejsze cechy TEAC TN-5BB:

 • Obsługa trzech prędkości obrotowych: 33 1/3, 45 i 78 obr./min
 • System PRS3 (Platter Rotation Sensing Servo System)
 • Statycznie zbalansowane łożysko ramienia z mechanizmem anty-skatingu
 • Regulacja wysokości ramienia (+6 mm)
 • Akrylowy talerz o grubości 20 mm
 • Aktywny mechanizm podnoszenia ramienia
 • Bezstykowa detekcja funkcji automatycznego podnoszenia ramienia (możliwość jej wyłączenia/włączenia)
 • Wyjścia zbalansowane XLR i niezbalansowane RCA
 • Gniazdo uziemienia
 • Cztery nóżki aluminiowe z regulacją wysokości
 • Dołączona główka odlewana z aluminium
 • Wkładka MM Ortofon 2M Red (fabrycznie zainstalowana)
 • Zgodny z RoHS

Gniazda TEAC TN-5BB
Gramofon TEAC TN-5BB pojawi się w sprzedaży w październiku br. Poglądowa cena detaliczna urządzenia wyniesie 7.499 zł.
Źródło: informacja prasowa Audio Klan