hi-fi

Magico M9

news |
niezdefiniowano - Magico M9

Flagowa kolumna głośnikowa Magico, model M9, wyznacza nowy punkt odniesienia pod względem muzykalności, przejrzystości i wierności dźwięku.

Ten czterodrożny, sześciogłośnikowy system wolnostojący jest efektem absolutnie bezkompromisowego podejścia do konstrukcyjnych ograniczeń kolumn głośnikowych. Wykorzystuje on pierwszą na świecie obudowę głośnikową, która łączy wewnętrzną i zewnętrzną powłokę z włókna węglowego z rewolucyjnym aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu. W zestawie z M9 otrzymujemy najnowocześniejszą analogową, zewnętrzną zwrotnicę aktywną, MXO. Stworzona przez Magico, ta starannie wykonana jednostka kontroluje separację częstotliwości niskich/średnio-niskotonowych.

Ponadto M9 czerpie korzyści z najnowszej generacji membran głośnikowych Nano-Tec z aluminiowymi rdzeniami o strukturze plastra miodu. Rezultat jest fenomenalny – kolumna głośnikowa, która potrafi odwzorować imponujące crescendo z nieograniczoną mocą, a jednocześnie odtwarzać najdelikatniejsze muzyczne pasaże z przejrzystością i zachwycającymi detalami mikrodynamicznymi.

Obudowa z włókna węglowego z aluminiowym rdzeniem

Od samego początku projektanci Magico mają świadomość, że obudowa kolumny głośnikowej musi umożliwić całkowite przejście dźwięku, bez podbarwień brzmienia. Kontrolowanie wibracji obudowy bez magazynowania energii pozostaje jednym z największych wyzwań w konstrukcji kolumny głośnikowej. Dążenie do uzyskania doskonałości w projektowaniu obudów skłoniło Magico do poszukiwania najnowszych osiągnięć w dziedzinie inżynierii materiałowej, komputerowego modelowania i skrupulatnego montażu. M9 stanowi nowy kamień milowy w tej podróży: pierwsza na świecie obudowa kolumny głośnikowej z powłokami wewnętrzną i zewnętrzną z włókna węglowego opartymi na aluminiowym rdzeniu o strukturze plastra miodu. Rozwiązanie to zmniejsza całkowitą masę przy jednoczesnym podwojeniu sztywności strukturalnej.
Magico M9
Obudowa wykorzystuje również najnowszą wersję warstwy tłumiącej używającej kompozyty z branży aeronautycznej, a także rozwiązania znane z konstrukcji Magico, wliczając przegrodę z aluminium lotniczego 6061 T6 i pręty napinające łączące ścianki przednią i tylną. Podczas wielu cykli modelowania metodą analizy elementów skończonych projektanci precyzyjnie dopracowali konstrukcję obudowy, aby wyeliminować rezonans i jakąkolwiek możliwość gromadzenia energii. Ponadto konstruktorzy skalibrowali organiczny kształt obudowy i obrobili przednią przegrodę, aby ograniczyć efekty dyfrakcji niemal do zera. Fale dźwiękowe z przetworników rozchodzą się bez przeszkód, a użytkownik z łatwością może usłyszeć różnicę. Stworzone pole dźwiękowe odwzorowuje to dokładnie z przestrzeni nagrania. W efekcie chociaż M9 imponuje swoją fizyczną obecnością, pod względem brzmieniowym kolumny zdają się całkowicie znikać.

Nowa berylowo-diamentowa kopułka wysokotonowa

Magico już od dawna ma świadomość, że zginanie i poruszanie w rodzaju innym niż tłokowy w przypadku miękkiej kopułki wysokotonowej prowadzi do dużych zniekształceń. To właśnie dlatego Magico wybrało wysoką wytrzymałość i lekkość berylu. Projektanci poszli jeszcze dalej, wzmacniając beryl niesamowitą sztywnością diamentu starannie nakładanego metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej. Rozwiązanie to pozwoliło opracować większą konstrukcję, tworząc pierwszą na świecie 28-milimetrową kopułkę berylową i poprawiając wydajność bez zwiększania ciężaru, do czego normalnie doprowadziłoby stosowanie diamentu. Teraz M9 podbija stawkę za pomocą jeszcze bardziej wyrafinowanej kopułki berylowo-diamentowej. Nowy głośnik zapewnia niesamowitą precyzję odwzorowania wysokich tonów, potwierdzoną testami interferometrii laserowej i starannymi odsłuchami. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się mikrodynamiką o niesamowitej subtelności, odsłaniającą muzyczne szczegóły z jeszcze większą klarownością.
Magico M9

Ósma generacja membran Nano-Tec

Nacisk kładziony przez Magico na sztywność membrany i zagwarantowanie tłokowego ruchu sprawił, że firma wprowadziła pierwsze na świecie membrany głośnikowe z niewiarygodnie mocnymi nanorurkami grafenowymi. Każda membrana w M9 wykorzystuje autorską konstrukcję Nano-Tec ósmej generacji. Za pośrednictwem tej konstrukcji Magico jako pierwsze na świecie wykorzystało aluminiowy rdzeń o strukturze plastra miodu pomiędzy powłokami grafen/włókno węglowe. We wcześniejszych membranach Nano-Tec o sztywności decydowały powłoki, a rdzeń odpowiadał za tłumienie. Aluminiowa struktura zmienia wszystko, zapewniając materiał rdzenia tak sztywny, że trzeba było użyć ciśnienie 12 ton, aby nadać kształt 15-calowym membranom. Ta dodatkowa sztywność przesuwa częstotliwości rezonansowe daleko poza słyszalny zakres, bez jakiejkolwiek potrzeby stosowania tłumienia.
Grafen, znak rozpoznawczy membran Nano-Tec, jest heksagonalną siatką z węgla o grubości zaledwie jednego atomu. Grafen łączy niewiarygodną sztywność z najwyższą wytrzymałością na rozciąganie wśród wszystkich materiałów znanych nauce – około 40 razy więcej niż w przypadku stali węglowej. Gotowa membrana jest tak sztywna, że położona odwrotnie na ziemi nie deformuje się nawet wtedy, gdy przejedzie po niej auto. Z ośmioma generacjami udoskonaleń ta bezprecedensowa siła w największym możliwym stopniu zbliża się do czystego ruchu tłokowego.
Magico M9

3-, 4- i 5-calowe cewki w wentylowanych odlewach z czystego tytanu

Ponieważ membrana przetwornika odtwarza intensywne szczyty muzyczne, temperatura cewki może w ciągu jednej sekundy wzrosnąć o ponad 40° C. Ogrzewanie może podwoić rezystancję DC cewki, zmienić krzywą odpowiedzi częstotliwościowej i skompresować muzykę nawet o 3 dB – znaczna nieliniowość. Przetworniki Magico przezwyciężają te zniekształcenia. Cewki membran M9 są ogromne – ze średnicami 3, 4 i 5 cali – w celu szybszego rozpraszania ciepła i lepszej kontroli membrany. Otwory wentylacyjne w odlewach cewek tworzą kolejny poziom rozpraszania ciepła. Ze względu na idealne połączenie sztywności i odporności na prądy wirowe Magico wybrało odlewy z czystego tytanu.

Podwieszona cewka głosowa i przewymiarowane magnesy neodymowe

Siła z jaką układ magnetyczny działa na cewkę w typowym układzie może spaść nawet o 50 proc. w miarę oddalania się cewki od środkowej, spoczynkowej pozycji. Ten spadek może być asymetryczny. Ruch nie śledzi wiernie sygnału wejściowego, generując znaczące zniekształcenia harmoniczne i intermodulacyjne. Przetworniki Magico Nano-Tec sprawują absolutną kontrolę nad ruchem cewki poprzez podwieszenie cewki w polu magnetycznym o ogromnej sile. Magico zastosowało magnesy neodymowe o 16-krotnej energii magnetycznej na jednostkę objętości ferrytu. Zamiast szeregu małych magnesów neodymowych projektanci zastosowali niezwykle duże neodymowe magnesy pierścieniowe. Jako dodatkowy sposób przeciwdziałający asymetrii, przetworniki "rozstawiają" dopasowany magnes na górze. Rezultatem jest olbrzymia gęstość strumienia magnetycznego, do aż 1,7 Tesli (17 000 Gaussów), utrzymywana przez niezwykle długie szczeliny powietrzne, nawet do 36 mm. Umożliwia to wyjście bez zniekształceń do 120 dB SPL/1 m.
6-calowy przetwornik średniotonowy (× 1): nowy przetwornik średniotonowy wykorzystuje niesamowitą, 4-calową cewkę, aby pomóc zachować liniowe oddawanie mocy aż do 120 dB SPL na 1 m. Efektem są niezmiernie niskie zniekształcenia w całym zakresie działania przetwornika.
Magico M9
11-calowe przetworniki średnio-niskotonowe (× 2): całkowicie nowa konstrukcja, która wykorzystuje neodymowy pierścień magnetyczny klasy N48H o nietypowym rozmiarze: 120 mm średnicy × 8 mm wysokości, a także drugi dopasowany magnes na górze, aby zapewnić pełną kontrolę ruchu cewki. Jest to nowy poziom odniesienia w liniowości.
15-calowe przetworniki niskotonowe (× 2): nowy głośnik niskotonowy wykorzystuje membranę uformowaną pod naciskiem 12 t. Niezwykle długa szczelina powietrzna, mierząca 36 mm, umożliwia ogromny skok liniowy, +/-15 mm, przy wysokiej czułości. Użytkownik słyszy trzy najniższe oktawy basu z pełnym rozszerzeniem i umiar w zakresie rejestrów średnio-niskotonowych.
Od materiałów membran przez cewki do układów magnetycznych, każdy z tych elementów poprawia liniowość i redukuje słyszalne zniekształcenia. Wszystkie razem dosłownie urzeczywistniają nowoczesność. Są to najbardziej zaawansowane przetworniki dynamiczne, jakie kiedykolwiek zostały stworzone.
Jak zawsze Magico symuluje, optymalizuje, testuje i ponownie testuje każdy projekt przetwornika za pomocą najnowszych narzędzi do analizy elementów skończonych. Komputerowe testy pozwalają jednocześnie oceniać zachowanie akustyczne, mechaniczne, elektromagnetyczne i termiczne. Kiedy projekt przetwornika jest bliski ukończenia, ten sam proces testowania i optymalizacji przeprowadzany jest dla całej kolumny głośnikowej.
Magico M9

Analogowa zwrotnica Magico (MXO)

Częstotliwość podziału 120 Hz pomiędzy przetwornikami niskotonowymi i średnio-niskotonowymi jest szczególnym wyzwaniem. Przy tak niskiej częstotliwości pasywna zwrotnica mogłaby wymagać dużych cewek indukcyjnych i kondensatorów. Nawet jeśli najlepsze komponenty zostały przesłuchane i starannie wyselekcjonowane, takie duże elementy obwodu mogłyby zostać narażone na nieuniknione, znaczące straty. Aby rozwiązać ten problem Magico stworzyło analogową, aktywną zwrotnicę 2-drożną – Magico Analog Crossover (MXO). Ten kluczowy element zapewnia strome nachylenie filtra bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na jakość sygnału.
Perfekcyjnie dopracowana zwrotnica wykorzystuje filtry Linkwitza-Rileya, aby zapewnić nachylenie 24 dB na oktawę przy częstotliwości podziału 120 Hz. Stworzona przez Magico na własnej platformie, analogowa zwrotnica jest w pełni zbalansowana i wykorzystuje w pełni dyskretny obwód od wejścia do wyjścia. Otwarta architektura obsługuje dodatkowe topologie filtrów. Precyzyjny skokowy regulator tłumienia skoku o 0,5 dB/krok zapewnia kontrolę każdego wyjścia, wykorzystując zastrzeżoną technikę w celu zapewnienia czystości w torze sygnału. Zewnętrzna obudowa zasilacza regeneruje prąd przemienny i stosuje aktywną regulację dla każdej części obwodu.
Para kolumn głośnikowych M9 wymaga dwóch wzmacniaczy stereofonicznych lub czterech monofonicznych.
Przetworniki wysokotonowy, średniotonowy i średnio-niskotonowy w M9 kontrolowane są przez trzydrożną zwrotnicę pasywną z filtrami Linkwitza-Rileya 24 dB na oktawę. Konstrukcja eliptycznej, symetrycznej zwrotnicy Magico zachowuje maksymalną szerokość pasma przenoszenia przy minimalnym zniekształceniu intermodulacyjnym.
Magico M9

Specyfikacja Magico M9

  • Przetworniki: 1,1-calowa kopułka berylowa pokryta warstwą diamentu; 6-calowy przetwornik Nano-Tec ósmej generacji z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu (× 1); 11-calowy przetwornik Nano-Tec ósmej generacji z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu (× 2); 15-calowy przetwornik Nano-Tec ósmej generacji z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu (× 2)
  • Czułość: 94 dB
  • Impedancja: 4 Ω
  • Pasmo przenoszenia: 18 Hz-50 kHz
  • Obsługiwana moc: 20 W (minimum) do 2000 W (maksimum)
  • Wymiary: Kolumna głośnikowa: 2030×1020×510 mm (W×G×S), Zwrotnica: 200×460×510 mm (W×G×S), Zasilacz zwrotnicy: 200×460×510 mm (W×G×S)
  • Waga: Kolumna głośnikowa: 454 kg/szt.; Zwrotnica: 18 kg; Zasilacz zwrotnicy: 27 kg

Kolumny głośnikowe Magico M9 dostępne będą w czwartym kwartale 2020 roku. Ich poglądowa cena detaliczna w USA wynosi 750 tys. dolarów za parę.
Źródło: informacja prasowa Audio Klan