hi-fi

ELAC Debut Reference

news |
niezdefiniowano - ELAC Debut Reference

Najnowsza seria ELAC-a, Debut Reference, została stworzona przez Andrew Jonesa i w założeniu ma łączyć bardzo dobrą jakość dźwięku z atrakcyjną ceną.

Chociaż nazwa linii może sugerować bliskość z serią Debut, to w rzeczywistości ELAC poszedł znacznie dalej – wprowadzając znaczące udoskonalenia akustyczne i wizualne producent uzyskał brzmienie zbliżone do dużo bardziej zaawansowanych konstrukcji, ale przy zachowaniu niższego poziomu cenowego w porównaniu z audiofilskimi modelami.

Linię Debut Reference tworzą trzy modele. Serię otwiera podstawkowa kolumna głośnikowa DBR62, rolę flagowej konstrukcji pełni wolnostojący model DFR52, a gamę dopełnia głośnik centralny DCR52. DBR62 i DCR52 pracują w układzie 2-drożnym, DFR52 wykorzystuje układ 3-drożny.
ELAC Debut Reference
Opracowując nową serię kolumn głośnikowych projektanci chcieli, aby brzmiały one równie wspaniale, jak wyglądają. Sposobem na osiągnięcie tego celu okazały się całkowicie nowe rozwiązania techniczne.
Każdy z modeli z linii Debut Reference korzysta z 25-milimetrowego przetwornika wysokotonowego z tekstylną kopułką. Aby uzyskać czysty dźwięk projektanci zastosowali nowo opracowany falowód, który współgra z bardziej otwartą maskownicą. Rozwiązanie to wzmacnia odpowiedź górnego zakresu wysokich tonów. Udoskonalenia objęły również głośniki pełniące w zależności od modelu rolę jednostki średnio-niskotonowej lub przetwornika średniotonowego i niskotonowego.
ELAC Debut Reference
Nowe, odlewane chassis zapewnia większą sztywność, z jednej strony wzmacniając przednią ściankę, a z drugiej minimalizując rezonans chassis. Model DBR62 wyposażony jest w jeden głośnik średnio-niskotonowy o średnicy 165 mm, głośnik centralny w dwie jednostki średnio-niskotonowe o średnicy 133 mm, a flagowa kolumna w trzy głośniki 133 mm, przy czym jeden z nich obsługuje zakres średniotonowy, pozostałe dwa niskotonowy.
Projektanci dołożyli ogromnych starań, aby uzyskać oczekiwaną jakość dźwięku. Specjalna klamra spinając górną płytę z bocznymi ściankami wzmacnia całą konstrukcję, dzięki czemu udało się znacząco ograniczyć wibracje obudowy, a tym samym zredukować podbarwienia dźwięku powodowane przez pracujące kolumny głośnikowe. Nowatorskie rozwiązanie wprowadzono również w układzie bas-refleks. Konstruktorzy zastosowali szczelinowe porty, które rozszerzają się na obu końcach wylotu, co minimalizuje szum generowany przez przepływające powietrze i wzmacnia odpowiedź basu, udoskonalając dynamikę niskich tonów. Model DBR62 wyposażony jest w jeden port wentylacyjny, DCR52 w dwa porty, a DFR52 w trzy.
ELAC Debut Reference
Seria Debut Reference wykorzystuje obudowy z płyty MDF. Każdy z modeli dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia: biały front/obudowa dębowa, czarny front/obudowa orzechowa. Aby uzyskać najwyższy możliwy poziom estetyki, projektanci zastosowali magnetycznie mocowane maskownice, dzięki czemu na przednich ściankach kolumn głośnikowych nie ma widocznych otworów.
ELAC Debut Reference
Kolumny głośnikowe z serii Debut Reference pojawią się w sprzedaży na początku marca br. Poglądowe ceny detaliczne poszczególnych modeli wynoszą:
 DBR62 – 1.149 zł/szt.,
 DFR52 – 2.699 zł/szt., 
DCR52 – 1.799 zł.
Źródło: informacja prasowa Audio Klan