hi-fi

Dynaudio Confidence 30

news |
niezdefiniowano - Dynaudio Confidence 30

Gruntownie przeprojektowane podłogówki Dynaudio Confidence 30 stanowią swoisty hołd największych osiągnięć technicznych dla wyrafinowanej dziedziny sztuki jaką jest muzyka.

Doświadczenie wyniesione z konstruowania najwyższej serii Evidence, która całkiem niedawno została wycofana z oferty Dynaudio, pozwoliło firmie na dokonanie czegoś niespotykanego, a mianowicie przeniesienie najlepszych rozwiązań i sprawdzonych koncepcji wprost do gruntownie przeprojektowanej serii Confidence. W rezultacie swoim najnowszym wcieleniem seria ta przejęła rolę okrętu flagowego w imponującej flocie Duńczyków.

Nazewnictwo najnowszych Confidence nawiązuje z kolei do porządku ustanowionego kilka lat temu przez przeprojektowaną od podstaw serię Contour, która zajmuje miejsce w katalogu Dynaudio bezpośrednio poniżej Confidence. Także tutaj przyjęto typoszereg dwucyfrowy z zerem na końcu: Confidence 20 to high-endowe monitory, Confidence 30 to najprostsza konstrukcja wolnostojąca, powyżej której jest model Confidence 50 zbudowany na tych samych przetwornikach, ale ze zdublowanym głośnikiem średniotonowym, a na samym szczycie Confidence 60, będący większą wersją "pięćdziesiątek", wyposażonych w woofery o większej średnicy.
Dynaudio Confidence 30
Najmniejsze podłogówki z serii Confidence to konstrukcja trójdrożna, z dwoma głośnikami basowymi, jednym średniotonowym i jednym tweeterem na kanał. Konfiguracja taka gwarantuje efektywność 88 dB oraz obciążalność na poziomie 350W – dla przypomnienia, dwudrożne Confidence C2 Platinum potrafiły zagrać o 1dB ciszej i można było z nich wycisnąć "tylko" 300W. W porównaniu do "C-dwójek" zaskakujące może być to, że trójdrożne Confidence 30 zmalały na wysokość o 20cm, jednak monumentalność poprzedników blednie w stosunku do tego, jak i z czego zbudowany są najnowsze modele. Confidence 30 są bowiem swoistym hołdem najnowocześniejszych osiągnięć naukowych dla wyrafinowanej dziedziny sztuki jaką jest muzyka, oferując niedoścignioną jakość dźwięku w skali absolutnej.
Dynaudio Confidence 30
Wszystkie przetworniki to całkowicie nowe konstrukcje. W Confidence 30 górę pasma obsługuje Esotar3, czyli ostatnie wcieleniem najlepszej jedwabnej kopułki Dynaudio o średnicy 28mm. Jest on rozwinięciem Esotara Forty zastosowanego w jubileuszowych monitorach Special Forty, w którym główny nacisk położono na optymalizację przepływu powietrza za membraną. Tutaj komora tylna jest jeszcze większa i skuteczniej zoptymalizowana pod kątem tłumienia rezonansów, a membranę napędza silniejszy magnes neodymowy, dzięki czemu uzyskano szersze pasmo przenoszenia i skuteczniejszą integrację z głośnikiem średniotonowym. Parametry te umożliwiły rezygnację z odprowadzającego ciepło ferrofluidu, co skutkuje wyższą efektywnością i szybszą odpowiedzią głośnika na najdrobniejsze impulsy. Filcowy krążek tłumiący zniekształcenia został zastąpiony przez wewnętrzną membranę Hexis, która poprawia odpowiedź częstotliwościową oraz impulsową tweetera.
Dynaudio Confidence 30
Głośnik średniotonowy o średnicy 15cm to nowa konstrukcja o nazwie Horizon i mimo membrany wykonanej ze znanego od długich lat polimeru magnezowo-krzemianowego MSP, jest to konstrukcja odchodząca najdalej od dotychczasowych firmowych rozwiązań. Zawieszenie górne licuje się tu gładko z membraną o zmienionym profilu, redukując pierwszą częstotliwość rezonansową i umożliwiając niezakłócone promieniowanie dźwięku na większej powierzchni. Także kształt kosza został zmieniony tak, by umożliwić swobodniejszy przepływ powietrza z tyłu membrany i zredukować masę konstrukcji.
Dynaudio Confidence 30
W najnowszych basowych "osiemnastkach" typu NeoTec znajdziemy specjalnie wyprofilowane, pojedyncze magnesy neodymowe, napędzające miedziane cewki nawinięte na potrójnej warstwie włókna szklanego. Karkasy z cewkami zaprojektowano od nowa, biorąc pod uwagę przede wszystkim optymalną sztywność i odprowadzanie powietrza z dolnej części układu drgającego. Membrany głośników są wykonane z klasycznego MSP, a całość układu pracuje w wypełnionej przegrodami obudowie bas-refleks, wentylowanej w dolnym panelu obudowy. Port rozdziela się we wnętrzu na podwójny tunel uzupełniony silikonowym dyfuzorem, kierującym strumienie powietrza w określony sposób ku odpowiednio wyprofilowanemu ujściu w stalowym cokole. Cała konstrukcja spoczywa na kolcach, dzięki czemu właściwości w promieniowaniu basu są niezmienne od otoczenia. Głośniki filtrowane są za pomocą zwrotnic 2 i 3 rzędu, co dla Dynaudio jest rozwiązaniem wręcz rewolucyjnym.
Dynaudio Confidence 30
Firmowa konfiguracja DDC Lens to ulepszona soczewka akustyczna zaprojektowana za pomocą rozbudowanego systemu pomiarowego Jupiter, mieszczącego się w laboratoriach Dynaudio w Skanderborgu. Jest ona rozwinięciem układu DDC, znanego z topowych Evidence i poprzednich modeli wolnostojących Confidence i ma na celu redukcję promieniowania fal akustycznych w kierunku podłogi i sufitu. Tutaj przyjmuje postać starannie zaprojektowanego aluminiowego wyprofilowania wokół tweetera, zintegrowanego z odpowiednio wyprofilowanym panelem przednim, uformowanym z ultra-lekkiego i wytrzymałego materiału kompozytowego Compex.
Dynaudio Confidence 30
Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było zastosowanie pojedynczego głośnika wysokotonowego i dużo prostszych filtrów częstotliwościowych. Głośniki montowane są do płyty frontowej za pomocą specjalnych pierścieni aluminiowych i podkładek, dzięki czemu osiąga się doskonałą izolację od niepożądanych drgań. A wszystko po to, by wyemitować strumień dźwięku ściśle ukierunkowany w pionie, zapewniając szerszy obszar "sweet-spotu" i dokładniejszą redukcję rozpraszania.
Dynaudio Confidence 30 są produkowane w Danii, a ich cena w Polsce wynosi 79.900 złotych.
Źródło: informacja prasowa Nautilus