hi-fi

LAUREACI NAGRÓD EISA 2009/2010

news |

EISA, czyli European Imaging and Sound Association (Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku) ogłosiło laureatów EISA

EISA, czyli European Imaging and Sound Association (Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku) ogłosiło laureatów EISA 2009/2010. Żeby się nie rozdrabniać i nie prezentować oddzielnie kolejnych urządzeń poniżej przedstawiamy zestawinie zwycięzców w kategorii „Audio & Home Theater”.

Audio Source 2009–2010: Marantz SA8003
Nowoczesne odtwarzacze audio stają przed wieloma wyzwaniami, a SA8003 Marantza spełnia wszystkie najważniejsze. Urządzenie to odtwarza płyty CD i dwukanałowe SACD, a także pliki MP3, AAC i WMA dostarczone poprzez nowoczesny port USB, który może bezpośrednio kontrolować iPoda. Bazując na doskonałym SA7003, SA8003 korzysta też z pracy i tuningu Kena Ishiwaty, który podniósł jakość brzmienia do audiofilskich standardów.
Osiągnięto to dzięki wielu udoskonaleniom, m.in. zastosowaniu obudowy pokrytej miedzią. Zastosowano tu także wiele innych cennych firmowych patentów, takich jak sekcje wyjściowe HDAM i cichy napęd. Nic więc dziwnego, że wszechstronny i elegancki SA8003, dostępny w kolorach czarnym i szampańskim, znalazł się na szczycie w swojej klasie odtwarzaczy.

Turntable 2009–2010: Pro-ject 6 PerspeX
Pod względem wizualnym 6 Perspex jest jedną z najbardziej udanych kreacji Pro-jecta. Jego oryginalność i elegancja wynikają z zastosowania efektownej płyty akrylowej jako podstawy i wysokiego talerza z MDF-u, pokrytego grubą warstwą czarnego winylu. Podstawa jest oparta na solidnych nogach z sorbotanowymi wkładkami tłumiącymi drgania, a ponad nią „pływa” kompozytowe subchassis, zawieszone za pomocą odpychających się magnesów. Ramię to luksusowa wersja firmowego modelu 9cc Evolution, wykonanego z włókna węglowego. Możliwa jest zmiana brzmienia 6 Perspex poprzez użycie krążka dociskowego na płycie, który poprawia definicję tonów średnich i skraca wybrzmienie basu; bez krążka dźwięk jest bardziej miękki i swobodniejszy. 6 Perspex wygląda fantastycznie i gra równie ciekawie.

Audio Amplifier 2009–2010: Harman Kardon HK 990
To nie jest zwyczajny „nowy wzmacniacz” Harmana. HK990 reprezentuje nowy etap w ewolucji tego typu urządzeń. Oznaczony jako wzmacniacz „2.2-kanałowy”, jest zawodnikiem wagi ciężkiej, zawierającym również procesor DSP do zarządzania charakterystyką niskich częstotliwości i zegar synchronizujący przetwarzanie danych cyfrowych z odtwarzacza CD HD 990. Ze swoją własną, zaawansowaną sekcją przetworników C/A, HK 990 jeszcze bardziej rozszerza zakres zastosowań – o rolę centrali w nowoczesnym cyfrowym systemie audio. Co więcej, deklarowana moc 2x150W jest w praktyce znacznie wyższa, wzmacniacz dostarcza w jednym kanale niemal 200W przy 8 omach, ponad 300W przy 4 omach i 1,5kW w impulsie. Jego brzmienie jest adekwatnie zasobne, wciągające i ponadprzeciętnie detaliczne, kreuje głęboką i szeroką scenę. W skrócie: HK 990 jest audiofilską okazją dla wszystkich entuzjastów naturalnego i dokładnego brzmienia.

European Loudspeaker 2009–2010: B&W CM9
Najnowszy i największy zespół głośnikowy serii CM przedstawia nadzwyczajną jakość. W pięknie wykonanej, oklejonej naturalnym fornirem obudowie pracują cztery głośniki w układzie trójdrożnym, ze słynnym średniotonowym FST, w którym membrana z kevlaru jest połączona z płaskim piankowym zawieszeniem. Głośnik wysokotonowy to aluminiowa kopułka z magnesem neodymowym, a dwa 16,5cm głośniki niskotonowe pracują w obudowie bas refleks, generującej głęboki bas. Efektywność jest dobra, ale obciążenie dość wymagające – nie dla cherlawych wzmacniaczy. We właściwie skonfigurowanym systemie CM9 wytarzają duże, ekspresyjne, bardzo soczyste brzmienie o realistycznej skali dynamicznej. To jedna z najbardziej atrakcyjnych kolumn wolnostojących B&W w tym zakresie cenowym w całym dotychczasowym dorobku firmy.

European High-End Loudspeaker 2009–2010: Focal Diablo Utopia
Monitor Diablo, tak jak i inne modele w ostatniej inkarnacji hi-endowej serii Utopia, wygląda szałowo, jest wykonany fantastycznie, luksusowo polakierowany, a do wyboru pozostaje kilka wersji kolorystycznych. Dwudrożny układ konstrukcji podstawkowej nie jest ani trochę banalny – głośniki zainstalowano w oddzielnych modułach, lekko pochylonych względem siebie pod kątem kierującym osie obydwu przetworników w kierunku słuchacza. 16,5cm głośnik nisko-średniotonowy z membraną „W” jest wyposażony w unikalny układ magnetyczny Power Flower, głośnik wysokotonowy to odwrócona kopułka berylowa ze specjalną komorą, pracującą jak rezonator Helmholtza.
Mimo swoich umiarkowanych wymiarów Diablo jest zdolne do zbudowania dużej przestrzeni, naturalnej skali, oddania rytmu i pełnego zaangażowania w odtwarzaną muzykę.

European Compact System 2009–2010: Yamaha MCS-1330
System MCS-1330 w stylu „super-slim” pojawia się w ramach doskonale znanej serii PianoCraft. Składa się z odtwarzacza CD, stereofonicznego amplitunera i pary niewielkich, ale poważnie brzmiących zespołów głośnikowych. Wbrew swoim małym wymiarom urządzenia te osiągają jakość właściwą wielu większym komponentom. Sekcja wzmacniacza dostarcza 2x60W, odtwarzacz radzi sobie z plikami MP3 i WMA odczytanymi z płyty lub z USB. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest stacja dokująca dla iPoda z pełnym zdalnym sterowaniem. Pożyteczne może też być wejście dla gramofonu z wkładką MM i pamięć 30 stacji radiowych FM. MCS-1330 korzysta z zaawansowanej elektroniki, osiąga doskonałe parametry w swojej klasie i dostarcza zrównoważony, duży dźwięk, jakiego nie oczekiwalibyśmy po tak kompaktowym zestawie.

Micro System 2009–2010: Panasonic SC-HC3
Nawiązując do tradycji Technicsa, siostrzanej marki Panasonica, mikrosystem SC-HC3 jest systemem muzycznym, który na każdym stoliku czy półce będzie wyglądał efektownie, jak stylowa „audio-biżuteria”. W ramach niskiego i kompaktowego projektu wzorniczego przygotowano odsuwaną klapkę, pod którą ukrywa się odtwarzacz CD i stacja dokująca iPoda. Każdy z głośników zawiera jeden szerokopasmowy przetwornik – z 6,5cm membraną z drzewa bambusowego – i dwie membrany bierne, zwiększające możliwości w zakresie basu. SC-HC3 odtwarza CD, zawiera też tuner radiowy i ma wejście liniowe, pozwalające na podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku. Mimo swoich skromnych wymiarów system zapewnia solidne brzmienie.

Headphone 2009–2010: Sennheiser HD 800
Oto nowy model ze szczytu oferty jednego z najbardziej renomowanych producentów słuchawek. Wyzwaniem było przygotowanie dużych membran, ważnych dla skutecznego przetwarzania basu, i jednoczesne zapobieżenie niepożądanym rezonansom. Rozwiązanie? Membrana nie ma konwencjonalnego kształtu koła, ale jest dużym pierścieniem.
Dźwięk okazuje się nadzwyczajnie czysty, nawet przy wysokich poziomach głośności. Sukces brzmieniowy, estetyczny oraz komfort użytkowania wynikają też z zastosowania specjalnych materiałów i elementów, takich jak: metalowo-plastikowy „sandwicz” w pałąku, siatka ze stali nierdzewnej wokół przetworników, muszle z wysokiej jakości tworzywa. Chociaż HD 800 nie są słuchawkami wagi lekkiej, okazują się nadzwyczaj wygodne. Również ich dźwięk nie jest nazbyt ciężki – po prostu naturalny i szerokopasmowy.

HT Receiver 2009–2010: Denon AVR-1910
Nie jest łatwo przygotować przystępny cenowo amplituner kina domowego, który będzie nowocześnie wyposażony i zdolny zadowolić miłośników wysokiej jakości dźwięku i obrazu. Denon AVR-1910 wykonał to zadanie perfekcyjnie. Urządzenie zawiera dekodery wszystkich najnowszych formatów dźwiękowych HD, system automatycznej korekcji akustyki pomieszczenia Audyssey MultEQ, cztery wejścia HDMI i wydajną sekcję wideo, zdolną konwertować wszystkie sygnały do formatu 1080p. To jeden z pierwszych produktów na rynku, który jest wyposażony w system Dolby Pro-Logic IIz, rozszerzający konfigurację głośnikową o dwa kanały „przednie górne”. Sekcja siedmiu wzmacniaczy produkuje moc wystarczającą nawet w dużych pomieszczeniach, brzmienie wyróżnia się świeżością i dynamiką, odpowiednimi zarówno do kina, jak i do słuchania muzyki.

HT System 2009–2010: LG HB954PB
Przyjazny dla użytkownika i stylowy LG HB954PB bazuje na odtwarzaczu Blu-ray i systemie wzmacniająco-głośnikowym w formacie 5.1. Bardzo atrakcyjne szampańsko-srebrno-błękitne cztery wolnostojące zespoły głośnikowe, specjalny głośnik centralny i subwoofer dostarczają dźwięk dobrze zrównoważony i detaliczny, w czym swój udział miał guru hi-endu Mark Levinson. Instalacja jest nieskomplikowana, wyposażenie obejmuje wejścia i wyjścia HDMI, funkcje BD-Live (Profil 2.0), pełny upscaling do 1080p materiału z płyt DVD, wysuwaną stację dokującą dla iPoda i galerię profili brzmieniowych LG. Wraz z HB954PB doświadczysz jakości Blu-ray w obrazie Full HD i w dźwięku dookólnym.

Digital Media Player/Server 2009–2010: Dvico TviX HD M-7000
TviX HD-M7000 oferuje łatwy i komfortowy sposób odtwarzania zasobów domowej biblioteki, obejmującej pliki MP3, AVI, MKV, FLAC i in., w tym filmów zarejestrowanych kamerami cyfrowymi. Odtwarzacz obsługuje wszystkie współczesne kodeki HD, podczas gdy oprogramowanie Dvico zapewnia gotowość do dalszego rozwoju. Można wykorzystać wbudowany twardy dysk, a także łatwo połączyć się z jakimkolwiek zewnętrznym nośnikiem danych. Interfejs HDMI v1.3 pozwala na skuteczną współpracę z nowoczesnym telewizorem przy zachowaniu wysokiej jakości sygnałów audio i wideo. Po podłączeniu tego odtwarzacza do amplitunera AV poprzez HDMI lub S/PDIF pliki lub nagrane DVD pojawią się w pełnej, wielokanałowej krasie.

HT Loudspeaker 2009–2010: Monitor Audio Radius HD Series
Monitor Audio to firma znana z audiofilskich zespołów głośnikowych, które jednocześnie doskonale sprawdzają się w systemach kina domowego. Tym razem Monitor Audio zaproponowało nową wersję serii zaprojektowanej specjalnie pod kątem systemów wielokanałowych. Zestaw Radius HD zawiera dwa subwoofery i sześć głośników satelitarnych, umożliwiając wiele kombinacji systemowych. Konstrukcje serii Radius HD przetwarzają szerokie pasmo w zakresie wysokotonowym dzięki tweeterom o kopułkach C-CAM, podczas gdy membrany MMP II w głośnikach nisko-średniotonowych zapewniają naturalność głównej części pasma. Głośniki satelitarne są łatwe w instalacji – na podstawkach lub uchwytach ściennych – a ich wykonanie w błyszczącym lakierze gwarantuje atrakcyjny wygląd. Radius HD może być perfekcyjnym rozwiązaniem w kinie domowym epoki HD.

HT Subwoofer 2009–2010: Elac Sub 2080 D
Słusznej postury subwoofer o mocy wystarczającej do pojawienia się w najbardziej ambitnych instalacjach kina domowego, Elac Sub 2080 D wciąż pozostaje urządzeniem, które dzięki stylowemu wyglądowi i smukłej sylwetce może ucieszyć także oko. Dwa 25cm głośniki ze sztywnymi celulozowo-aluminiowymi membranami, ulokowane na dole i na górze, pracują w konfiguracji „push-push/pull-pull”, synchronicznie sprężając powietrze we wspólnej komorze. Dzięki firmowej technologii „Subwoofer Precision”, która na drodze elektronicznej redukuje zniekształcenia, 2080 D robi najlepszy użytek ze swojej mocy 500W w paśmie 18–180Hz, dając potężny, doskonale kontrolowany bas. Żaden „efekt” na ścieżce filmowej nie sprawia mu kłopotu.

HT High End 2009–2010: Anthem Statement D2v + P5
Ta potężna dwuczłonowa maszyna – kombinacja procesora AV i wielokanałowej końcówki mocy – oferuje dekodowanie wszystkich wersji formatów audio HD ze znaczkiem Dolby i DTS, a modułowa platforma wzmacniacza jest dostępna w wersjach dwu- oraz pięciokanałowej, z mocą co najmniej 325W w każdym kanale.
Procesor D2v ma aż 8 wejść HDMI 1.3, 2 wyjścia, 10 wejść S/PDIF i 10 wyjść w pełni zbalansowanych kanałów analogowych. Nowa wersja „v” zawiera też funkcję Dolby Volume wraz z systemem zaawansowanej equalizacji Anthem Room Correction (ARC), opracowanej przy wsparciu Kanadyjskiej Narodowej Rady Badawczej. Oprogramowanie to wymaga PC podłączonego do procesora przez port RS232. Brzmienie zestawu jest zarówno potężne i obszerne, jak też precyzyjne i subtelne, odpowiednie dla najwspanialszych systemów kina domowego.

Blu-ray Player 2009–2010: Pioneer BDP-LX91
Pięknie wykonany i wszechstronnie wyposażony Pioneer BDP-LX91 jest jednym z pierwszych odtwarzaczy Blu-ray zdolnych do dekodowania Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. To również jedna z pierwszych maszyn dostarczających pełny sygnał analogowy w formacie 7.1. Oczywiście BDP-LX91 ma również gniazdo HDMI 1.3a i pełną funkcjonalność Profile 2.0, korzystającą z wewnętrznej pamięci 4GB. Zainstalowano wydajny DSP, pozwalający na zarządzanie basem, jak też interpolację natywnego 8-bitowego zapisu koloru BD do postaci 16-bitowej. Jakość obrazu i dźwięku jest spektakularna, żywość i detaliczność zapiera dech. Najjaśniejsze biele pozostają czyste, a dźwięk wielokanałowy zadziwia przejrzystością nawet w najbardziej gęstych realizacjach.

Best Value Blu-ray Player 2009–2010: LG BD390
Szukasz niedrogiego odtwarzacza Blu-ray, który spełni twoje oczekiwania? LG BD390 to unikalne urządzenie, bazujące na bezprzewodowej komunikacji i pełnej kompatybilności ze wszystkimi standardami interfejsów (USB, HDMI 1080p, S-Video, YUV); zapewnia nawet sygnał analogowy w formacie 7.1. Do połączenia z Internetem możesz użyć kabla Ethernet lub skorzystać z rozwiązania bezprzewodowego, zgodnego z najnowszym standardem 802.11n. Możesz ściągać multimedia z lokalnej sieci DLNA lub z PC, załadować materiał BD-Live lub z YouTube; możesz też odtwarzać pliki z zewnętrznych napędów FAT i NTFS. BD390 obsługuje skompresowane kodeki audio, wideo i foto oraz formaty takie jak: DiVX, DiVX HD, a nawet MKV. Ten bogato wyposażony odtwarzacz pojawia się w bardzo atrakcyjnej cenie.

HT Design 2009-2010: Samsung BD-P4600
42mm BD-P4600, ogłoszony przez Samsunga jako „najcieńszy na świecie”, jest również pierwszym odtwarzaczem Blu-ray, który można powiesić na ścianie. Jego błyszcząca czerń przechodzi w kolor platynowo-szary, nawiązując do wzornictwa telewizorów serii Crystal, a zaokrąglona obudowa wygląda wspaniale, gdy zamontujemy ją pionowo na specjalnym uchwycie, poniżej zawieszonego na ścianie ekranu. Bezprzewodowy dostęp do Internetu zapewnia podłączenie firmowego modułu Wi-Fi do portu USB odtwarzacza; alternatywnie można użyć połączenia Ethernet. BD-P4600 obsługuje funkcje Bonus View (obraz w obrazie) i BD Live (Profile 2.0), dając wiele możliwości interaktywnej zabawy, przy wsparciu 1GB wewnętrznej pamięci. Na BD-P4600 można również odtworzyć multimedia zgromadzone w PC, a wszystko to w oryginalnym, nowatorskim wzornictwie, któremu trudno się oprzeć.

HT Innovation 2009–2010: Philips Cinema 21:9 + BDP9100
Zapowiedź wprowadzenia przez Philipsa kina w formacie 21:9 spotkała się z entuzjazmem fanów kina domowego. I słusznie, jako że coraz więcej wydawnictw BD jest przygotowywanych w oryginalnym kinowym aspekcie ok. 2,35:1. Zestaw Philipsa zbliża nas do wspaniałych efektów szerokooekranowych, przygotowanych przez reżysera. 56PHL9954H wciąż częściowo skaluje sygnał 1080p z płyt BD, aby wypełnić swój ekran o wymiarach 2560x1080 pikseli, ale rezultat jest naturalny i fascynujący. Odtwarzacz BDP9100 ze specjalną funkcją przesuwania podpisów jest dla Ciemna 21:9 idealnym partnerem; to maszyna o Profilu 2.0, obsługująca formaty audio Dolby i DTS HD, wyposażona w pamięć 1GB dla zapisania dodatków BD Live. Philips jako pierwszy proponuje prawdziwe szerokoekranowe kino domowe. Miejmy nadzieję, że inni pójdą jego śladem.

Video Projector 2009–2010: Sony BRAVIA VPL-VW85
„Zobaczyć znaczy uwierzyć” – powiedzenie to znajduje potwierdzenie w nowym projektorze BRAVIA VPL-VW85. Wykorzystując trzy ostatniej generacji panele SXRD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, urządzenie wytwarza gładki i wyraźny obraz HD. Wraz z poprawioną dynamiczną kontrolą przesłony otrzymujemy wyśmienity kontrast, żywe i bogate obrazy o wcześniej niewidzianej głębi i klarowności. Unikalny algorytm Motionflow również został udoskonalony i gwarantuje właściwy tryb kompensacji ruchu dla każdego źródła sygnału i preferencji oglądającego, zawierając też opcję wprowadzenia czarnych ramek w celu osiągnięcia kinowego klimatu. Połączenie tych technologii dało w rezultacie jakość obrazu określającą nowy najwyższy standard dla kina domowego.