hi-fi

PSB Alpha P3, P5, C10 i T20

news |
Kolumny głośnikowe - PSB Alpha P3, P5, C10 i T20

PSB Speakers odświeżył serię Alpha, którą tworzą cztery modele: monitory P3 i P5, głośnik centralny C10 oraz kolumna podłogowa T20.

PSB swoją pierwszą serię Alpha wprowadził w 1991 r. mając jeden główny cel: stworzyć atrakcyjne cenowo kolumny głośnikowe, które w pierwszej kolejności skupiają się na jakości brzmienia. Wykorzystując efekty badań, które założyciel PSB Paul Barton prowadził przez wiele lat w Canadian National Research Council (NRC), pierwsze głośniki Alpha wygrywały niemal każdy test porównawczy i uzyskały wiele pięciogwiazdkowych recenzji.Odpowiadając na zapotrzebowanie ze strony rynku, firma PSB odświeżyła swoją serię Alpha wprowadzając cztery modele, które są całkowicie nowymi konstrukcjami, zachowując jednak oryginalne koncepcje Paula Bartona. Dzisiejsze Alphy w pełni korzystają z doskonalszych materiałów oraz technik produkcji, nie wspominając o dodatkowych 30 latach doświadczenia, aby zaoferować naturalnie brzmiące głośniki wyróżniające się eleganckim wzornictwem i kosztujące mniej niż oryginalne Alphy po uwzględnieniu czynnika inflacji.

W nowej serii Alpha modele P3 i P5 są klasycznymi dwudrożnymi kolumnami podstawkowymi, które są równocześnie kompaktowe i bardzo wszechstronne. Mogą być ustawione na podstawce, półce bądź blacie biurka lub stołu i w kinie domowym sprawdzają się równie dobrze jak w stereo. Wolnostojącą T20 wyróżnia dodatkowy głośnik niskotonowy. Mimo swojej większej obudowy model ten zajmuje niewielką powierzchnię. Głośnik kanału centralnego C10 może być wykorzystany jako głośnik obsługujący dialogi w systemie kina domowego, bądź też wykorzystany przy słuchaniu muzyki.

kolumna podłogowa PSB Alpha T20

Z myślą o nowych modelach serii Alpha, firma PSB opracowała dwa nowe głośniki niskotonowe. To jednostki o średnicy 114 mm i 133 mm, które wyposażone są w dwuwarstwowe cewki z mocnymi magnesami, aby zagwarantować niskie zniekształcenia i wysokie poziomy wyjściowe. Membrany wykonane są ze specjalnej teksturowanej mieszanki polipropylenowej, która chroni membranę przed break-up'em i rozszerza odpowiedź częstotliwościową, ułatwiając płynną integrację z przetwornikiem wysokotonowym.

Nowy tweeter (19 mm) wykorzystywany jest w każdym z czterech modeli. Głośnik chłodzony jest ferrofluidem i ma magnes neodymowy, zapewniający wysoką czułość i dużą moc. Falowód pomaga dopasować odpowiedź głośnika w pobliżu częstotliwości podziału zwrotnicy, aby uzyskać płynne przejście pomiędzy nim i jednostką niskotonową. Warto odnotować, że w niektórych modelach tweeter znajduje się poniżej głośnika basowego co, w połączeniu z precyzyjnie zaprojektowaną zwrotnicą, zapewnia jednolite pole dźwięku niezależnie od tego, czy słuchacz siedzi czy stoi.

kolumna podtsawkowa PSB Alpha P3

Zwrotnica - niezwykle złożona konstrukcja filtra akustycznego Linkwitza-Rileya czwartego rzędu wykorzystywana jest do uzyskania idealnego połączenia pasma dźwiękowego pomiędzy przetwornikami i zachowania zniekształceń na bardzo niskim poziomie nawet przy wysokich poziomach ciśnienia dźwięku. Tak wyrafinowana zwrotnica jest czymś wyjątkowym w przypadku kolumn głośnikowych z tak przystępnego przedziału cenowego.

Obudowy są często niedoceniane w kwestii ich znaczenia dla uzyskania wysokiej jakości brzmienia. Każdy z nowych modeli serii Alpha ma unikatową kombinację grubości ścianek i wzmocnień, aby kontrolować rezonans i tworzyć idealną platformę dla pracy przetworników. Warto zauważyć, że wewnętrzny materiał tłumiący został opracowany specjalnie w tym celu i jest efektem wieloletnich prac przy tworzeniu dużo droższych kolumn głośnikowych PSB.

kolumna podtsawkowa PSB Alpha P5

Dodatkowo materiał ten został precyzyjnie rozmieszczony dla uzyskania optymalnej efektywności. Wysokiej klasy precyzyjnie obrabiane obudowy, z wykończeniem imitującym czarny jesion lub orzech, wyposażone zostały w magnetyczny system mocowania maskownic, aby dodatkowo uatrakcyjnić ponadczasowe wzornictwo modeli z tej serii. Nawet maskownica jest wyjątkowa, ponieważ pozostaje "przezroczysta" dźwiękowo, nie zmieniając brzmienia kolumny po jej założeniu.

"Kolumny głośnikowe PSB Alpha były jednymi z najpopularniejszych głośników, jakie kiedykolwiek stworzyliśmy, dlatego wciąż otrzymywaliśmy prośby od zainteresowanych osób, abyśmy opracowali nowszą i udoskonaloną serię. Oryginalne Alphy były bardzo dobre w swoim czasie, więc to było trudne zadanie" - wyjaśnia Paul Barton, założyciel i główny projektant PSB. "Jednak poprzez wykorzystanie nowych materiałów i technik projektowych, jak również zaawansowanych możliwości produkcji, najnowsze modele Alpha są znaczącym udoskonaleniem w stosunku do oryginałów, zarówno pod względem wzornictwa, brzmienia, jak i wartości".

kolumna centralna PSB Alpha C10

Najważniejsze cechy kolumn głośnikowych z nowej serii Alpha:

  • 19-milimetrowa aluminiowa kopułka wysokotonowa z magnesem neodymowym
  • Przetworniki niskotonowe ze strukturalnymi membranami polipropylenowymi i gumowym zawieszeniem
  • Wersje wykończeniowe imitujące orzech i czarny jesion
  • Pozłacane złącza głośnikowe zapewniające możliwość podłączenia przewodów na pięć sposobów
  • Konstrukcja i finalne dostrojenie opracowane przez Paula Bartona

Źródło: informacja prasowa Audio Klan