hi-fi

System Sony 360 Reality Audio

news |
System Sony 360 Reality Audio

Sony wprowadza system 360 Reality Audio, który dostarczy słuchaczom nowych wrażeń muzycznych w trójwymiarowej przestrzeni dźwiękowej.

Firma Sony wprowadza system audio o nazwie "360 Reality Audio", dzięki któremu słuchacze czują się otoczeni dźwiękami dobiegającymi ze wszystkich stron. Źródłem tych nowych wrażeń jest technologia obiektowego dźwięku przestrzennego ogłoszona przez Sony na targach CES 2019 w Las Vegas.

Sony współpracuje z czołowymi wytwórniami fonograficznymi, serwisami muzycznymi1 i innymi podmiotami z branży muzycznej nad stworzeniem ekosystemu 360 Reality Audio, który obejmowałby tworzenie, rozpowszechnianie i odtwarzanie materiałów muzycznych. Sony zajmuje się także promowaniem tych nowych doznań muzycznych wśród twórców, wykonawców i miłośników muzyki, aby stworzyć nowy świat rozrywki muzycznej.– Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym nowatorskim przedsięwzięciu, które stworzy zupełnie nowe możliwości odbioru muzyki – mówi Bernhard Grill, kierownik działu technologii audio i multimedialnej w Instytucie Fraunhofer IIS. – System Sony 360 Reality Audio, oparty na technologii MPEG-H 3D Audio, zapewnia słuchaczom doznania muzyczne na najwyższym poziomie twórczym i technicznym. Dzięki zgodności z obiektowym dźwiękiem przestrzennym MPEG-H partie wokalne i instrumentalne oraz efekty można rozmieszczać w dowolny sposób, zapewniając słuchaczom niespotykane wrażenie otoczenia dźwiękami. Dzięki 360 Reality Audio firma Sony oferuje pionierską usługę zarówno miłośnikom muzyki, jak i jej twórcom.

– Sony Music ma przyjemność współpracować z Sony Corporation nad rozwijaniem systemu 360 Reality Audio – mówi Dennis Kooker, prezes działu Global Digital Business & U.S. Sales w Sony Music Entertainment. – Od dawna jesteśmy zwolennikami rozwiązań audio o wysokiej jakości, które wzbogacają doznania słuchaczy. Ten trójwymiarowy format dźwięku będzie kuszącą propozycją dla osób poszukujących silniejszych przeżyć przy słuchaniu ulubionych utworów. Mamy nadzieję na rozwój współpracy z serwisami muzycznymi, który zaowocuje udostępnieniem nagrań naszych wykonawców w formacie 360 Reality Audio w strumieniowej transmisji.

Planowane jest rozpowszechnianie w czterech serwisach: Deezer, nugs.net, Qobuz i TIDAL. W pierwszej kolejności Sony rozważa zapewnienie obsługi nowych materiałów muzycznych na słuchawki i głośniki.

W przypadku słuchawek odtwarzanie treści 360 Reality Audio i uzyskanie pola dźwiękowego o niespotykanym przedtem realizmie nie będzie uwarunkowane posiadaniem dedykowanego urządzenia.W celu osiągnięcia najlepszych możliwych wrażeń trzeba będzie natomiast przeprowadzić pomiary indywidualnych właściwości słuchu użytkownika i dostosować do nich przetwarzanie sygnału. Sony opracowuje aplikację, która pozwoli na sfotografowanie uszu smartfonem i analizę ich właściwości słuchowych w celu optymalizacji doznań.

Reprodukcję nagrań 360 Reality Audio umożliwią systemy głośników emitujące dźwięk we wszystkich kierunkach.

Odtwarzanie treści 360 Reality Audio będzie możliwe także z produktów audio innych producentów, pod warunkiem ich zgodności z formatem reprodukcji Sony. W przypadku słuchawek możliwość odtwarzania takich treści zapewnią odpowiednie aplikacje dostępne w serwisach muzycznych.1

INFO Oficjalna strona internetowa 360 Reality Audio