hi-fi

PMC Fenestria

news |
Kolumny podłogowe - PMC Fenestria

Zaawansowana inżynieria oraz najwyższej klasy design łączą się, aby dostarczyć słuchaczowi realistycznych doznań muzycznych.

Tworząc kolumnę głośnikową, Fenestria firma PMC wykorzystała zaawansowane techniki projektowania, aby wyeliminować niechciane koloryzacje dźwięku. W tym celu przeprowadzono szeroko zakrojone badania akustyczne w zakresie linii transmisyjnej głośnika, jednostek głośnikowych i zwrotnicy. Wraz z ewolucją Fenestrii każdy element, który mógłby być narażony na niepożądane wibracje, został poddany analizie za pomocą akcelerometrów, a wyniki wykorzystano do ulepszenia projektu.Badania te stały się główną inspiracją do zaprojektowania charakterystycznego modułu centralnego głośnika, czyli "gniazda", w którym znajdują się głośniki średnich i wysokich tonów. Frezowane z litego aluminium "gniazdo" jest "odseparowane" od reszty obudowy, aby zapobiec oddziaływaniu niechcianej energii pochodzącej od potężnych przetworników basowych i linii transmisyjnej. To doskonały przykład formy wynikającej z funkcji. Odporny na rezonanse materiał zastosowany w obudowie Fenestrii został również dodatkowo solidnie usztywniony, aby zminimalizować niepożądane wibracje.

Minimalistyczna, rzeźbiona forma gniazda wyklucza słyszalne podbarwienia, które wynikają z odbicia w tradycyjnych głośnikach, tworząc wrażenie, że w Fenestrii przetwornik średnich i wysokich częstotliwości został zawieszony swobodnie w

PMC Fenestria

Wokal, który można dotknąć

Kopułkowa membrana średniotonowa wyposażona w tylną stożkową komorę gaszącą pracę tylnej strony membrany, ma 75 mm średnicy i stworzona jest specjalnie do zastosowania w Fenestrze. Miękka kopułka zapewnia piękną, namacalną i realistyczną reprodukcję wokalu i instrumentów, zachowując przy tym szeroki zakres dynamiki w szerokim paśmie 380–3.800 Hz.

Miękka kopułkowa membrana wysokotonowa SONOMEX ma 19,5 mm średnicy, neodymowy magnes, ferrofluid i szeroki zewnętrzny resor o średnicy 36 mm. Całość umieszczona jest w specjalnie zaprojektowanej niewielkiej obudowie i zamocowana w "gnieździe" z wykorzystaniem silikonowego mocowania Aureole.

PMC Fenestria

Oba przetworniki znajdują się maksymalnie blisko siebie przez co wytwarzają dźwięk na tyle spójny by można go było określić jako wychodzący z punktowego źródła dźwięku.

Moduły basowe

Wysokie na 170 centymetrów kolumny składają się z specjalnie wyprofilowanych dwóch segmentów basowych połączonych od przodu "gniazdem" w którym zamocowana jest sekcja średnio/wysokotonową. Obie obudowy kryją w sobie po dwa ultranowoczesne przetworniki basowe, pompujące powietrze w długą na 240 cm linię transmisyjną zakończoną aerodynamicznym wylotem "Laminair". ATL (Advanced Transmission Line) poprawia nie tylko reakcję basową.

PMC Fenestria

Dodatkowo najniższe dźwięki są czyste, klarowne i nie maskują reszty muzyki, a wokale są pięknie ukształtowane i niezwykle żywe. Głośniki wykorzystujące ATL oferują jeszcze jedną znaczącą zaletę. Zwiększenie poziomu i zdolność do reprodukcji szerszego pasma basów ATL nie zmienia się wraz z głośnością, więc nawet podczas cichego słuchania bas jest zrównoważony i doskonale zdefiniowany.

Przetworniki basowe wyposażone są w płaskie membrany o średnicy 165 mm, które wykonano jako trójwarstwowe. Zbudowane są ze sztywnego wielokomórkowego, tłumiącego drgania rdzenia, który umieszczony jest pomiędzy bliźniaczymi arkuszami z poprzecznie splecionego włókna węglowego. Tłok jest bardzo solidnie połączony z dwuwarstwową miedzianą cewką, a ta porusza się w niezwykle silnym polu magnetycznym wytworzonym przez potężny podwójny magnes ferrytowy o średnicy zbliżonej do średnicy membrany. Całość zamocowana jest przy pomocy resorów przystosowanych do dużych wychyłów w odlewanym koszu. Membrana tłokowa podlega bardzo dużym przeciążeniom mechanicznym, które zniszczyły by tradycyjne membrany stożkowe. Nowa konstrukcja zapewnia niezakłóconą pracę, ekstremalnie wydajne i błyskawiczne pompowanie ogromnych ilości powietrza w długi tunel linii transmisyjnej. To zapewnia czysty i głęboki bas.

PMC Fenestria

Cztery głośniki tłokowe zapewniają efektywne odtwarzanie najniższych częstotliwości od 23 Hz poczynając. Częstotliwość pracy membran ograniczona jest od góry filtrem dolnoprzepustowym przy częstotliwości 380 Hz.

Źródło: informacja prasowa E.I.C.