hi-fi

NOWA SERIA MAGNATA

news |

Określenie modelu „Quantum“ przysługuje tylko tym seriom głośników, które w najwyższym stopniu spełniają wymagania

Określenie modelu „Quantum“ przysługuje tylko tym seriom głośników, które w najwyższym stopniu spełniają wymagania inżynierów Magnata. Jak legendarna Quantum 900, która z jej rozwiązaniami w zakresie chassis wysoko zawiesiła poprzeczkę. Seria Quantum 1000 podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Prawie wszystkie komponenty zostały opracowane na nowo z użyciem najnowocześniejszych środków i zaawansowanych technologii. Zastosowane w zakresie średnio-niskotonowym membrany są absolutnymi dziełami sztuki: przetwornik średniotonowy wykorzystuje aluminiową membranę „Controlled-Flexing-Cone“. Nowatorska geometria membrany umożliwia kontrolowanie charakterystyki promieniowania fal giętnych w istotnym dla średnich tonów zakresie częstotliwości i dzięki temu zapewnia ulepszoną szerokopasmowość.

W zakresie tonów niskich konstruktorzy postawili na szczególnie płaską membranę, która optymalizuje charakterystykę promieniowania kołowego i czasową spójność z zakresem średnio-wysokotonowym. Dopasowana kopułka przeciwpyłowa nadaje membranie dodatkową sztywność. Układ magnetyczny obu przetworników został zoptymalizowany pod kątem pól rozproszonych i zniekształceń i wyposażony w podwójne pierścienie indukcyjne. Zapewnia to większą symetrię ruchów cewki. Daje się to usłyszeć w brzmieniu głośników, charakteryzującymi się prawie niemierzalnymi zniekształceniami harmonicznymi. Zwiększono dzięki temu efektywność wykorzystania sił, co ma znakomity wpływ na sprawność głośników.

Kosz z aluminiowego odlewu ciśnieniowego jest antymagnetyczny, a dla ograniczenia turbulencji i efektów kompresji posiada wielkie otwory wentylacyjne. Masywne metalowe pierścienie utrzymują chassis głośnika w ryzach. Do ściany przedniej kosze przetworników są mocowane ośmioma śrubami.

W zakresie wysokotonowym inżynierowie Magnata użyli kopułki „F-Max-Signature“ o średnicy 25 mm, której delikatna tkanina pokryta jest cząsteczkami ceramicznymi. Przetwornik wysokotonowy ma szczególnie szeroki pierścień obwodowy, gwarantujący ulepszoną charakterystykę promieniowania w zakresie wysokich częstotliwości, nawet powyżej 20 kHz. Miedziany nabiegunnik w układzie magnetycznym redukuje zniekształcenia, a intensywna wentylacja zapewnia odpowiednie chłodzenie. Dla ochrony przed utratą symetrii zerowego położenia cewki przy wysokich poziomach kopułka jest od przodu podwójnie wentylowana. Sama kopułka jest utrzymywana przez masywną płytę czołową z aluminium, która gwarantuje optymalne sprzężenie w obudową i redukcję niepożądanego rezonansu.

Centralnym elementem decydującym o brzmieniu każdego głośnika jest zwrotnica częstotliwości. W serii Quantum 1000 zastosowano elementy elektroniczne wyłącznie klasy high-end. Cewki transformatorów rdzeniowych i audiofilskich kondensatorów polipropylenowych są zainstalowane według topologii 24dB-LKR na dwóch oddzielnych kartach dla optymalizacji pracy głośników w układzie bi-wiring. Obie karty są dodatkowo mechanicznie odizolowane od obudowy i umieszczone w oddzielnych komorach w podstawie głośnika, skąd wyrafinowane okablowanie marki Oehlbach optymalnie przekazuje sygnały do poszczególnych przetworników.


Terminal przyłączowy jest odpowiednio zbudowany. W złoconych i izolowanych przezroczystym akrylem zaciskach zmieszczą się przewody głośnikowe o największych nawet przekrojach.
Wszystko w tej serii ma swój sens i zostało gruntownie przemyślane na etapie koncepcji. Rezonanse obudowy są redukowane przez podwójne ściany boczne o zmiennej grubości. Dodatkowe usztywnienia wewnętrzne podpierają kosze przetworników i minimalizują odbicia, a przetwornik wysokotonowy jest osadzony we własnej obudowie.

Nawet najlepsze na świecie brzmienie potrzebuje racjonalnego i atrakcyjnego opakowania: Głośniki Quantum 1005 i 1009 z ich lakierowanymi na wysoki połysk czarnymi lub białymi obudowami ze ścianami bocznymi z prawdziwego drewna są wybitnym osiągnięciem wzornictwa! Ściany boczne służą nie tylko efektowi estetycznemu – usztywniają one dodatkowo obudowę i minimalizują rezonans obudowy.

INFO http://www.elcoexim.pl