hi-fi

Spendor A7

news |
Kolumny podłogowe - Spendor A7

Brytyjska firma głośnikowa Spendor uzupełnia popularną i uznaną serię A, proponując model A7.

Spendor A7, to zgrabne dwudrożne podłogówki z pojedynczym mid-wooferem, które zastępują w ofercie niemal identycznie wyglądające A6R. Podobieństwo nie jest przypadkowe, gdyż A7 zostały opracowane na bazie poprzedników, jednak w najnowszym modelu znajdziemy kilka istotnych modyfikacji, których celem było osiągnięcie większej skali dynamiki i solidniejszej podstawy basowej, w połączeniu z lepszą rozdzielczością, jednak bez utraty firmowego charakteru brzmienia.Jeśli postawimy obydwa modele obok siebie, okaże się, że obudowa A7 jest nieco większa. Ma ona jednak podobną, konstrukcję o stosunkowo małej masie, a ścianki uzupełniono od wewnątrz asymetrycznymi wzmocnieniami i ultra-lekkimi, polimerowymi strukturami akustycznymi o bardzo małej bezwładności. Te ostatnie tłumią rezonanse w zarodku, wytracając energię mechaniczną w postaci ciepła.

Jest to autorskie rozwiązanie Spendora, określane mianem tłumienia dynamicznego. Sercem konstrukcji jest głośnik nisko-średniotonowy o średnicy 18cm, opracowany na podstawie wyższego modelu D7. Ma on polimerową membranę EP77, osadzoną na zmodyfikowanym zawieszeniu górnym i dolnym. Zabiegi te wydatnie poprawiły stabilność mechaniczną i wytrzymałość temperaturową przetwornika, co przekłada się wydatnie na poprawę właściwości dynamicznych.

Spendor A7

Podobnie jak u poprzednika, głośnik ten pracuje w obudowie bass-reflex czwartej generacji, z tunelem o linearnym przepływie powietrza, którego wylot znajduje się z tyłu, bezpośrednio nad cokołem wzmocnionym dodatkowymi tulejami służącymi do wkręcenia kolców. Górę pasma obsługuje lekka, poliamidowa kopułka o średnicy 22-mm, która łączy doskonałą odpowiedź impulsową i kierunkową z obniżonym pasmem przenoszenia, osiągniętym dzięki szerokiemu zawieszeniu pierścieniowemu. Inżynierowie Spendora przeprojektowali również zwrotnicę, poprawiając integrację obydwu przetworników oraz przejrzystość w całym paśmie.

Mimo że nowe modele z serii A czerpią z rozwiązań droższej serii D, ich filozofia jest zupełnie inna: priorytetem jest tu łatwość wysterowania głośników, możliwość ustawienia w różnych pomieszczeniach (także blisko ścian), a przede wszystkim zdolność do zagrania każdego rodzaju muzyki, odtwarzanej zarówno z najlepszych źródeł analogowych i cyfrowych, jak i z popularnych urządzeń niższej klasy. Spendory z serii A potrafią wiele wybaczyć nagraniom, zapewniając jednocześnie prawidłową, firmową naturalność brzmienia.

Spendor A7 wykończone są w naturalnych fornirach: dębie, ciemnym orzechu i czarnym jesionie (12.490 zł za parę), a wersja w satynowej bieli kosztuje 13.900 zł. W każdym przypadku do kompletu można zamówić maskownice.

Źródło: informacja prasowa Nautilus Dystrybucja