hi-fi

Spendor Classic

news |
Kolumny - Spendor Classic

Firma Spendor zastępuje swoją klasyczną serię SP nową o nazwie Classic.

Ikona brytyjskiej branży głośnikowej, Spendor, zastępuje swoje klasyczne konstrukcje znane od wielu lat pod nazwą SP, nową serią Classic. Co ciekawe, numeracja pozostaje tak jak dawniej (3/5, 3/1, 2/3, itd.), a prawie wszystkie modele – oprócz jednego są identyczne z poprzednikami, pod warunkiem że... nie sprawdzimy, co kryje się pod mocowanymi magnetycznie maskownicami.Także wymiary i proporcje skrzynek pozostają identyczne, a we wszystkich modelach wysokie tony obsługuje dobrze znany tekstylny tweeter kopułkowo-pierścieniowy o średnicy 22 mm. Natomiast gwoździem programu w nowych Classicach są przetworniki nisko-średniotonowe i średniotonowe, za którymi poszły nowe zwrotnice i wzmocnienia wewnętrznej struktury skrzynek.

Spendor Classic

Zamiast półprzeźroczystych, mlecznych membran polimerowych producent proponuje jednolicie czarne, wykonane ze wzmocnionego polimeru EP77, znanego z modeli serii D. Najnowsze wersje tych głośników mają jednak zmodyfikowane układy napędowe oraz kosze wykonane ze stopu magnezowego. Ten sam polimer EP77, uzupełniony wklęsłą nakładką wzmacniającą wykonaną z kompozytu kewlarowego, zastosowano w membranie basowej trójdrożnych Classic 1/2, a w przypadku Classiców 100 nakładka z tegoż kompozytu usztywnia klasyczną bextrenową membranę o średnicy 30 cm i jest... wypukła.

Spendor Classic

Jeśli chodzi o wcześniej wspomnianą zmianę, poddano jej model Classic 1/2, w którym zmodyfikowano proporcje obudowy, a do przetwarzania średnich tonów zamiast dużej kopułki tekstylnej wykorzystano obecny również w modelu Classic 3/5 stożek o średnicy 15 cm. Zabiegi te spowodowały, że 1/2 wyglądają jak kompaktowa wersja wielkogabarytowych, trójdrożnych Classiców 100.

Spendor Classic

Jednak to nie koniec – typoszereg uzupełniają od góry wolnostojące Classic 200. Te potężne "lodówki" z podwójnym głośnikiem basowym na kanał, pracującym w obudowie zamkniętej, to rozbudowane mega-monitory Classic 100, które wypełnią dźwiękiem o odpowiedniej masie jeszcze większe pomieszczenia. Pojawiły się one już wcześniej, jako prototyp ochrzczony mianem SP-200. Można więc założyć, że to właśnie one uruchomiły gruntowny lifting całej serii, a w trakcie całego procesu zostały przemianowane zgodnie z nowym nazewnictwem.

Spendor Classic

Modele serii Classic występują w dwóch naturalnych fornirach: ciemnym orzechu oraz jaśniejszej wiśni, a Classic 200 można zamówić także w bardziej ekskluzywnym wykończeniu hebanowym.

Ceny za parę przedstawiają się następująco:

  • Spendor Classic 3/5: 5.490 zł
  • Spendor Classic 3/1: 9.900 zł
  • Spendor Classic 2/3: 14.900 zł
  • Spendor Classic 1/2: 24.900 zł
  • Spendor Classic 100: 39.900 zł
  • Spendor Classic 200: 77.900 zł

Źródło: informacja prasowa Nautilus