hi-fi

Fyne Audio Limited w E.I.C.

news |
Kolumny głośnikowe - Fyne Audio Limited w E.I.C.

Znany polski dystrybutor sprzętu audio-wideo, mający pod swoimi skrzydłami wiele znakomitych marek wzbogacił ostatnio swój asortyment o produkty firmy Fyne Audio Limited.

Szkocki Fyne Audio Limited to producent stawiający w świecie audio pierwsze kroki. Wprawdzie firma jest nowa, ale tworzący ją siedmioosobowy zarząd ma długie i bardzo bogate doświadczenie w świecie hi-fi i hi-end.Inżynierowie odpowiedzialni aktualnie za Fyne Audio pracowali ze sobą co najmniej 10 lat, a niektórzy z nich znają się znacznie dłużej. W pierwszych wprowadzonych na światowy rynek produktach tej firmy zastosowano szereg nowości technologicznych i świeżych rozwiązań wynoszących jakość reprodukowanej muzyki na nowe poziomy.

Fyne Audio Limited w EIC

Nowe technologie

W ofercie firmy Fyne Audio Limited znajdują się aktualnie trzy serie produktów, w których zaimplementowano nowe technologie i rozwiązania:

IsoFlare Fyne Audio

To przetwornik akustyczny mający wszelkie cechy punktowego źródła dźwięku. W środku pełnopasmowego agregatu znajduje się falowód wyprowadzający dźwięk generowany przez ukrytą kopułkę wysokotonową. Perfekcyjne "zszycie" momentu, w którym dźwięki o różnych częstotliwościach wytwarzanych przez dwie współpracujące membrany opuszczają głośnik, pozwoliło na wytworzenie nadzwyczaj realistycznego obrazu stereofonicznego. Muzyka brzmi, jakby wychodziła z jednego punktu w przestrzeni.

Fyne Audio Limited w EIC

Kosz przetwornika IsoFlare wykonany z aluminium jest sztywny i nie wytwarza żadnych wibracji. Membranę głośnika nisko-średniotonowego wykonano z włóknistej celulozy, zaś kopułkę obsługującą zakres wysokotonowy z tytanu – napędza ją wentylowany magnes neodymowy, co chroni system przed powstawaniem kompresji powietrza. To pozwala uzyskać przesunięcie rezonansu układu znacznie poniżej wykorzystywanych częstotliwości. Unikalna geometria falowodu ułatwia zachowanie płaskiej charakterystyki promieniowanych częstotliwości i pozwala uniknąć wewnętrznych odbić.

BassTrax Fyne Audio

To rozwiązanie zastosowano we flagowym modelu F1 i konstrukcjach z serii F500. Jest to system portów wyprowadzający powietrze z obudów w kierunku podłogi. W końcowym etapie do rozpraszania basu wykorzystywane są poziome listwy. Pozwala to rozszerzyć zakres efektywnego funkcjonowania systemu i oddziałuje na membranę głośnika jak tłumik mechaniczny.

Fyne Audio Limited w EIC

Poniżej otworu wentylującego obudowę znajduje się profilowany dyfuzor zamieniający płaskie czoło fali opuszczającej tunel w falę rozszerzającą się do postaci sferycznej i opuszczającej konstrukcję już w kącie 360 stopni. W ten sposób energia akustyczna pochodząca od tylnej, niewidocznej strony membrany rozchodzi się efektywnie i równocześnie po całym pokoju odsłuchowym. Ten sprytny układ dodatkowo sprawia, że ustawienie kolumn głośnikowych Fyne Audio w pomieszczeniu jest łatwiejsze w przypadku zestawów z tradycyjnym tunelem bas-refleks.

FyneFlute Fyne Audio

To technologia budowy górnego zawieszenia membrany. Dzięki niewielkim wyżłobieniom, tworzącym niejednorodną strukturę tworzywa, wyeliminowano szkodliwe blokowanie wychyłu membrany, zmniejszono podbarwienia reprodukowanego dźwięku i zapewniono większą dokładność w odwzorowaniu muzyki.

Fyne Audio Limited w EIC

Oferta firmy Fyne Audio Limited

Ofertę tego szkockiego producenta otwiera flagowa seria F1, w której skład wchodzą trzy wzorcowe modele: F1-12, F1-10, F1-8 wykorzystujące pełnozakresowe przetworniki IsoFlare o wysokiej efektywności. Ich cechą charakterystyczną jest stosowanie w częściach wysokotonowych kopułek tytanowych o znacznych średnicach, wynoszących nawet 75mm. Pozwoliło to zastosować niespotykanie niskie częstotliwości podziału pasma (nawet 750Hz). Dzięki temu krytyczny dla jakości odtwarzania zakres wyższych średnich i wysokich częstotliwości przetwarzany jest bez filtrów elektrycznych, co skutkuje niespotykaną czystością, dźwięcznością i detalicznością reprodukowanego dźwięku. Wykończenie: czarny/biały na wysoki połysk, walnut.

Fyne Audio Limited w EIC

Bardzo ważna dla konstruktorów jest seria środkowa F500, gdyż to właśnie w tych kolumnach zastosowano wszystkie nowoczesne rozwiązania technologiczne właściwe dla firmy Fyne Audio. W skład serii F500 wchodzą cztery konstrukcje: podłogowe F502 i F501, podstawkowa F500 oraz głośnik centralny F500C. Wykończenie: czarny/biały na wysoki połysk, walnut.

Źródło: informacja prasowa E.I.C.