hi-fi

Wkładki optyczne DS Audio

news |
Wkładki optyczne DS Audio

Projekt wkładki optycznej powstał pod koniec lat 60. ubiegłego wieku w firmie Toshiba, jednak musiało upłynąć sporo czasu, żeby specjaliści z DS Audio wrócili do tego oryginalnego pomysłu.

DS Audio pochodzi z Japonii i zajmuje się produkcją wkładek gramofonowych. Nie było by w tym nic oryginalnego gdyby nie jeden szczegół. Wkładki produkowane przez DS Audio to nie tradycyjne MC, MM czy nawet MI, są to wkładki optyczne. Nie, to nie odczyt laserowy, choć sama firma ma z nimi dużo wspólnego i olbrzymie doświadczenie jako część Digital Stream Corporation.Pomysł wkładki optycznej powstał pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku w firmie Toshiba. Wiele się od tego czasu zmieniło i Tetsuaki (Aki) Aoyagi wrócił do tego oryginalnego pomysłu. Podstawowe założenia są podobne. Standardowo na wsporniku z jednej strony zamontowany jest diament, a z drugiej cewka (MC).

Wkładki optyczne DS Audio

We wkładkach DS Audio na wsporniku zamiast cewki zamontowana jest "przesłonka". Światło pada na fotoelement a cień, który jest rzucany przez drgającą przesłonę powoduje generowanie się "prądu" w fotoelemencie. Tak powstały sygnał trafia do specjalnego przedwzmacniacza, który jest zarazem zasilaczem dla wkładki. Wygląda prosto, ale w rzeczywistości jest nieco bardziej skomplikowane.

Wkładki optyczne DS Audio

Firma ma w swojej ofercie trzy modele wkładek i przedwzmacniaczy. Podstawowy DS 002 kosztuje 21.500 zł/kpl, następny DS-W2 45.600 zł/kpl, i referencyjny DS Master 1 86.000 zł/kpl. Firma oferuje jeszcze bardzo przydatne akcesorium - "czyścik" do igły ST-50. Jest on bardzo skuteczny i wyjątkowo prosty w użyciu. Jego cena wynosi 360 zł.

Wkładki optyczne DS Audio

Źródło: informacja prasowa RCM