hi-fi

Cyrus ONElinear

news |
Cyrus ONElinear

Nowe monitory ONElinear firmy Cyrus reprezentują brytyjską szkołą dźwięku z naciskiem na neutralność

Brytyjska firma Cyrus wprowadza do swojej oferty monitory o nazwie "ONElinear", będące doskonałym uzupełnieniem przychylnie przyjętego przez rynek wzmacniacza "ONE". Doskonale spasowane z nim wizualnie i sonicznie swobodnie przetworzą sygnał elektryczny na falę akustyczną dostarczając słuchaczom wspaniałych wrażeń dźwiękowych.Cyrus "ONElinear" zostały zaprojektowane zgodnie z "brytyjską" szkołą dźwięku, czyli z wielką dbałością o uzyskanie liniowej charakterystyki częstotliwościowej. Całkowita neutralność, pozwala na ujawnienie prawdziwego charakteru odtwarzanej muzyki. Kolumna może grać naprawdę doskonale jeśli dobierzemy odpowiedni wzmacniacz. W tym przypadku "ONElinear" zoptymalizowano do użytku z firmowym wzmacniaczem uniwersalnym skonstruowanym w hybrydowej klasie D.

Cyrus ONElinear

Zastosowany w "ONElinear" przetwornik niskośredniotonowy wykorzystuje nawijaną w dwóch warstwach miedziowaną cewkę aluminiową. Oprócz tego że jest ona lekka, indukuje bardzo silne pole magnetyczne, a to pozwala utrzymać kontrolę nad pracą głośnika, zwłaszcza gdy reprodukowane są częstotliwości basowe. Cewka jest przyklejona do starannie wyprofilowanej membrany z kevlaru, która jest lekka i wrażliwa na najmniejsze zmiany sygnału, ma ograniczoną bezwładność i zachowuje swój pierwotny kształt, a tym samym charakterystykę dźwięku nawet przy silnych wychyłach. W wyniku czego, odpowiedź basowa tego głośnika jest bardzo szybka, dynamiczna i dokładna, wręcz niezwykła dla przetwornika o tej średnicy.

Głośnik wysokotonowy to miękka tekstylna kopułka, zdolna do przetwarzania dźwięków znacznie przekraczających granice ludzkiego słuchu. Wyrafinowane i zbalansowane wysokie częstotliwości nigdy nie są agresywne ani chropowate, ale zachowują pełną szczegółowość, jak na nagraniu studyjnym.

Cyrus ONElinear

Aby zachować integralność sygnału i płynną odpowiedź fazową przy przejściu dźwięku z przetwornika niskotonowego na głośnik wysokotonowy i odwrotnie, w zwrotnicy elektrycznej zastosowano wysokiej jakości kondensatory elektrolityczne. Przyczynia się to do prawidłowego i spójnego odtworzenia częstotliwości granicznych, przy których pracują oba przetworniki.

Obudowa kolumn została opracowana przy użyciu zaawansowana oprogramowania komputerowego "Delayed Cumulative Spectral Analysis" co zapewnia, że poziom zakłóceń generowanych przez nią jest o ponad 35dB mniejszy niż dźwięku wytwarzanego przez przetwornik niskośredniotonowy. To samo modelowanie komputerowe obudowy posłużyło również do bardzo precyzyjnego zaprojektowania zwrotnicy. W efekcie uzyskano także bardzo dobrą reprodukcję średnich i wysokich tonów oraz doskonałą ich słyszalności nawet wówczas, gdy nie znajdujemy się idealnie w osi głośników wysokotonowych.

Cyrus ONElinear

Monitor Cyrus "ONElinear" posiada port na tylnej ściance wymagający odsunięcia kolumny od tylnej ściany jedynie na 10 do 30 centymetrów. Pozwola to zoptymalizować charakterystykę odtwarzania basów i zachować wzorową przejrzystość tonów średnich. Niemniej mile widziane jest eksperymentowanie w tym zakresie, gdyż efekt końcowy zależy w znacznym stopniu od wielkości, kształtu i umeblowania pokoju.

Specyfikacja ONElinear:

  • Czułość (2,83V/1m): 86 db
  • Rekomendowana moc współpracującego wzmacniacza: 20-120 W
  • Pasmo przenoszenia ( ± 3dB): 50Hz-24kHz
  • Częstotliwość podziału zwrotnicy: 2,1 kHz
  • Pojemność obudowy: 11 litrów
  • Głośnik niskotonowy: 5" (125mm) tkanina kevlar
  • Głośnik wysokotonowy: 1" (25mm) miękka kopułka
  • Wymiary (WxSxG): 305x200x295 mm
  • Waga (para): 14 kg

Źródło: informacja prasowa EIC