hi-fi

Accuphase E-650

news |
Accuphase E-650

Musieliśmy czekać pięć długich lat... Topowa integra Accuphase E-650 imponuje swoimi możliwościami

Historia zintegrowanych A-klasowych wzmacniaczy Accuphase rozpoczęła się w 2002 roku, gdy pojawił się model E-530, zastąpiony później przez E-550, a następnie E-560. Najistotniejsza zmiana warty wydarzyła się w roku 2013, wraz z entuzjastycznie przyjętym E-600, który został wyposażony w regulację głośności AAVA, znaną z najlepszych konstrukcji dzielonych.Minęło pięć lat i oto przed nami piąta inkarnacja topowej integry - model E-650. Zmiany w wyglądzie są kosmetyczne: wykonano drobny lifting przedniego panelu, dopasowując go do modeli wprowadzonych na 40-lecie firmy, i poprawiając czytelności wskaźników wyświetlacza. Najnowszy model ma identyczne gabaryty co E-600 oraz to charakterystyczne wzornictwo, którego nie sposób pomylić z inną marką, jednak w stosunku do poprzednika trochę przybrał na wadze. To zrozumiałe, jeśli zapożyczono najlepsze rozwiązania z modeli dzielonych, co pociągnęło za sobą istotne zmiany w środku.

Accuphase E-650

Mają one jeden cel - przetransportować sygnał audio od źródła na głośniki w idealnej, niezmienionej postaci. Z artykulacją i mikrodynamiką najznamienitszych lampowych konstrukcji Single Ended oraz potęgą i szybkością znanymi z najlepszych kombinacji pre-power amp. Accuphase E-560 to nic innego, jak C-3850 i A-250 w pigułce. To taki "lampowy" tranzystor w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Wzmacniacz ma konstrukcję dwóch oddzielnych monobloków z umieszczonymi pośrodku: powiększonym transformatorem i wyprodukowanymi specjalnie do tego modelu kondensatorami filtrującymi o zwiększonej pojemności. Za sterowanie głośnością odpowiada znany z najlepszego przedwzmacniacza C-3850 układ Balanced AAVA z czujnikiem położenia regulatora.

Accuphase E-650

Tak jak wspomniany pre-amp, wzmacniacz E-650 dysponuje dwoma modułami na kanał, w konfiguracji całkowicie symetrycznej. Wzmacniacz ten jest w stanie oddać 30W na kanał przy obciążeniu 8Ω, 60W dla 4Ω i 120W dla 2Ω, a zmierzona moc maksymalna może w ostatnim przypadku sięgnąć nawet 190W. To o 19% więcej niż w integrze E-600. Wynik taki osiągnięto dzięki poprawionej sekcji zasilania oraz modyfikacjom w stopniu końcowym.

Poziom szumów własnych też przedstawia się spektakularnie. Spadek o 3,5 dB oznacza, że E-650 jest o 33 procent lepszy od poprzednika, a współczynnik tłumienia wynosi tu 800, czyli jest większy o 60 procent! Co ciekawe, wielkość ta jest oficjalnie podawana na potrzeby danych katalogowych, a w rzeczywistości dla głośników 8-omowych potrafi sięgnąć nawet 1200. Udało się to osiągnąć dzięki zbalansowanemu układowi sprzężenia zwrotnego typu Remote Sensing, które pobiera sygnał bezpośrednio przy zaciskach głośnikowych. To pierwsza integra Accuphase wyposażona w ten układ, znany z najnowszych wzmacniaczy mocy.

Accuphase E-650

Do rewelacyjnego współczynnika tłumienia przyczyniają się także przekaźniki układu ochronnego na wyjściu, zbudowane na MOS-FETach z ultrakrótką ścieżką sygnału i impedancją obniżoną do 1,6mΩ (w E-600 wynosiła ona 2,6mΩ). Zmiany te również wpłynęły na spadek zniekształceń harmonicznych i intermodulacyjnych.

Miłym dodatkiem w przypadku nowej integry E-650 jest klasowy wzmacniacz słuchawkowy, zbudowany na elementach dyskretnych. Także tutaj poprawa jest spektakularna. W porównaniu do poprzednika moc na wyjściu jest dwukrotnie większa, a szumy o połowę niższe.

Accuphase E-650

Najnowszy wzmacniacz zintegrowany E-650 został wyceniony na 46.900zł, a opcjonalnie będzie można go zamówić z dodatkową kartą przetwornika DAC-50 i przedwzmacniacza gramofonowego AD-50. Jego dystrybutorem w Polsce jest firma Nautilus.

Źródło: informacja prasowa