hi-fi

Sonus faber Aida

news |
Sonus faber Aida

Sonus faber po sześciu latach zaprezentował nową wersję modelu Aida

W trakcie tegorocznej wystawy Audio Video Show odbyła się premiera nowych kolumn Sonus faber - modelu Aida. Ta prezentacja była jednocześnie ich oficjalnym, europejskim debiutem. Aida została zaprezentowana przez polskiego dystrybutora marki – firmę Horn Distribution S.A., w towarzystwie elektroniki amerykańskiej firmy Audio Research.Po sześciu latach od premiery pierwszej wersji tego wspaniałego modelu, Sonus faber przedstawił – zestaw, który stanowić będzie obecnie konstrukcję flagową. Łatwo dostrzec podobieństwa pomiędzy tymi dwoma zestawami, ale pozory mylą: nowa Aida została całkowicie przebudowana. W konstrukcji wykorzystano najbardziej zaawansowane rozwiązania elektroakustyczne, zachowując jednak prawie niezmieniony, ponadczasowy elegancki wygląd.

Rzut oka do wnętrza

Doświadczenia i wiedza zdobyte podczas opracowywania pierwszej wersji zestawów Aida z roku 2011 zostały całkowicie zreinterpretowane. Bazując na nowej wiedzy inżynierów odpowiedzialnych za elektroakustykę, ulepszono między innymi przetworniki.

Sonus faber Aida

Zaczynając od konstrukcji: jest to układ 3 i 2/3 drożny, korzystający z systemu "Stealth Ultraflex". Pozwala on na lepsze wydłużanie brzmienia basu, minimalizując jednocześnie zniekształcenia. Rozwiązanie to eliminuje także szkodliwe, pochodzące z kanału basrefleks, wibracje. Typową dla Sonus faber obudowę w kształcie liry - podobnie jak w poprzedniej edycji - dopełniają systemy "Anima Legata", "Tuned Mass Dampers" i specjalne zawieszenie "Bow spring", które stanowi część systemu "Zero Vibration Transmission". Zarówno projekt, jak i zastosowane technologie mają na celu skuteczną likwidację niepożądanych rezonansów i wibracji.

Być może najbardziej widoczną spośród nowych zmian jest wybór całkowicie nowych przetworników: wysokotonowy - tweeter to "D.A.D. Arrow Point" H28 XTR-04, który zastosowano po raz pierwszy w starszym modelu Lilium oraz zestawach najnowszej serii Homage Tradition.

Sonus faber Aida

W paśmie średnicy pracuje przetwornik M18 XTR-04 z koszem z avionalu – jest to obecnie najbardziej zaawansowany przetwornik średniotonowy w katalogu Sonus faber. Ta nowa kombinacja głośników wysoko- i średniotonowego jest ucieleśnieniem tego, co nazywamy "Voice of Sonus faber". To kultowa konfiguracja nowoczesnych głośników, które zapewniają dźwiękowi ciepłą i angażującą barwę - dokładnie tę, która jest znakiem rozpoznawczym firmy z Arcugnano.

Uzupełnieniem nowych przetworników wysoko- i średniotonowych są także nowe - specjalnie zaprojektowane - głośniki basowe: woofer W22 XTR-12 z całkowicie nowym, niezwykle wydajnym, opartym o neodymowy magnes, napędem oraz pracujący w roli subwoofera przetwornik SW32 XTR-08. Ta para określona została jako "prawdopodobnie najbardziej szalony subwoofer", który kiedykolwiek zaprojektowano w Sonus faber. Zastosowano w nim warstwową membranę Nano Carbon i zasilanie neodymowym magnesem z 4-calową cewką.

Sonus faber Aida

W nowych zestawach Aida użyto wyłącznie przetworników z magnesami neodymowymi. Zapewniają one szczytowe osiągi w zakresie szybkości i dynamiki. Odziedziczona z poprzednich projektów technologia "Sound Field Shaper", jest unikalnym system przetworników, które znajdują się na tylnej części obudowy. Umożliwiają one precyzyjną kontrolę wrażenia wielkości tworzącej się tam sceny dźwiękowej. System ten jest dodatkowo udoskonalony, dzięki wykorzystaniu przetworników najnowszej generacji: wysokotonowego i średniotonowego: "Arrow Point" DAD 29XTR2 i M8XTR. Dodatkowo całkowicie przeprojektowano zwrotnicę.

Wygląd...

Porównując na pierwszy rzut oka nową wersję zestawu Aida z tym zbudowanym w 2011 roku trudno dostrzec znaczące różnice. Nowa Aida to przede wszystkim drewno Wenge. Jest ono cenione zarówno przez miłośników sprzętu high-end jaki i osoby kochające wysokiej jakości wzornictwo. Tradycyjnie wykorzystano także lakierowane elementy z drewna klonowego, które następnie poddano procesowi ręcznego polerowania.

Specyfikacja techniczna Sonus faber Aida

  • Pasmo przenoszenia: 18 Hz - 35.000 Hz, w zestawie Stealth Ultraflex.
  • Skuteczność: 92 dB SPL (2,83V / 1 m).
  • Impedancja nominalna: 4 Ohm
  • Zalecana moc wzmacniacza: 100W - 1KW
  • Wymiary: 1725 x 482 x 780 mm
  • Waga: 330 kg / 550 kg

Sonus faber Aida

Model Aida dostępny będzie w sprzedaży w Europie i Stanach Zjednoczonych od grudnia 2017 r.

INFO www.horn.pl