hi-fi

Dynaudio Special Forty

news |
Dynaudio Special Forty

Monitory zaprojektowane specjalnie na 40-lecie Dynaudio

Na swoje 40-lecie Dynaudio wprowadza do oferty model, który nawiązuje do sztandarowych osiągnięć firmy w dziedzinie głośników do użytku domowego i studyjnego – czyli high-endowe monitory. Jak wiadomo, Duńczycy od lat słyną zarówno z jednostek aktywnych, po które chętnie sięgają renomowane studia nagraniowe, jak i z domowych konstrukcji pasywnych, które łączą naturalność brzmienia z porywającą dynamiką i głębokim basem.Cechy te od zawsze zdobywały uznanie klientów i recenzentów, a modele jubileuszowe takie jak: Crafft, Contour 1.3 SE, Special One czy wreszcie Special Twenty Five z czasem stały się wzorcem rzetelnych, ponadczasowych konstrukcji podstawkowych. Tym razem jednak Duńczycy dokonali czegoś jeszcze ciekawszego. Od zewnątrz nie widać bowiem nic szokującego – Special Forty to tradycyjny dwudrożny monitor, jakich w ofercie Dynaudo było sporo. Model jubileuszowy jest jednak dostępny tylko (aż...?) w dwóch wersjach wykończenia: szarej lub czerwonej. Są one bardzo efektowne, gdyż naturalny fornir brzozowy ma fakturę drobniutkich prążków i jest wykończony na wysoki połysk.

Dynaudio Special Forty

Natomiast od strony konstrukcyjnej inżynierowie Dynaudio postanowili ponownie zaskoczyć odbiorców. Jak? Plan był następujący: zamiast dużego głośnika nisko-średniotonowego, wymuszającego duże gabaryty – i stawiającego potężne wymagania wzmacniaczowi – zaimplementowano mniejszy, ale za to stworzony w oparciu o rozwiązania znane z referencyjnych serii: Evidence i Confidence.

Głośnik ten pracuje w kompaktowej obudowie o gabarytach identycznych, jak w aktywnych monitorach Focus XD i jest w stanie bez zniekształceń sięgnąć w górę aż do 4 kHz – konstruktorzy określają go jako najlepszy 17-cm przetwornik w historii Dynaudio.

Dynaudio Special Forty

Natomiast jedwabna kopułka Esotar Forty – zaprojektowana specjalnie do jubileuszowego modelu – wykorzystuje najlepsze rozwiązania sprawdzone w głośnikach wysokotonowych Dynaudio na przestrzeni 40 lat. Przenosi on liniowo do 1 kHz, dzięki czemu charakterystyki obydwu głośników pokrywają się ze sobą w szerokim zakresie pasma. Umożliwiło to zestrojenie ich za pomocą znanych z topowych konstrukcji Dynaudio, łagodnych filtrów pierwszego rzędu, zbudowanych z wyselekcjonowanych komponentów pierwszej klasy.

Dynaudio Special Forty

Na koniec warto wspomnieć, że bardzo duże znaczenie dla projektu Special Forty miała najnowsza inwestycja – pod koniec roku 2016 Duńczycy w swoim rodzinnym Skanderborgu wybudowali centrum badawczo rozwojowe. Pytanie: ile w takim razie kosztują te wyjątkowe konstrukcje podstawkowe, zaprojektowane i wyprodukowane od początku do końca w Danii, przez firmę dysponującą własnym zapleczem badawczo-rozwojowym i mającą 40 lat doświadczenia w branży głośnikowej? Wygląda na to, że z bardzo atrakcyjną ceną 12.900 zł za parę, Special Forty mogą zrewolucjonizować pojęcie high-endowego monitora podstawkowego.

INFO www.dynaudiopoland.pl