hi-fi

Accuphase C-2450

news |
Accuphase C-2450

Nowy przedwzmacniacz japońskiego producenta sprzętu audio to perfekcja w każdym aspekcie

Najnowszy przedwzmacniacz firmy Accuphase należy do czwartej generacji urządzeń z serii oznaczonej symbolem "2400" i zastępuje model C-2420. Do C-2450 zapożyczono rozwiązania z flagowego C-3850 oraz drugiego od góry C-2850, co według konstruktorów pozwoliło "na nowo zdefiniować pojęcie klarowności słuchanej muzyki". Warto też wspomnieć, że "2450-ka" należy do przedwzmacniaczy z wyższej półki, które Japończycy określają mianem "precyzyjnych centrali stereofonicznych".Z zewnątrz wygląda on prawie tak jak poprzednik, C-2420. Wymiary i waga są identyczne, a panele boczne wykończono luksusowym drewnem – jednak już od pierwszego spojrzenia uwagę przykuwa górna płyta obudowy, wykonana z przepięknego, dyskretnie połyskującego szczotkowanego aluminium w czarnym kolorze. Jeśli przypomnimy sobie stosowaną od lat stal, lakierowaną na aksamitny jasny mat, dojdziemy do wniosku, że jest to wręcz rewolucyjny zwrot w stylistyce urządzeń Accuphase.

Accuphase C-2450

Konstruktorzy zmienili także kształt i układ przycisków funkcji dodatkowych, widocznych po odchyleniu klapki na panelu czołowym – trzeba przyznać, że poziome prostokąciki dużo lepiej wpasowują się pomiędzy obrotowymi przełącznikami i wyglądają bardzo gustownie. Pod maską też jest niemal identycznie jak w C-2420. Kluczowym punktem jest tu oczywiście poprawiony układ regulacji głośności AAVA, który zaadaptowano z droższego modelu C-2850. Zamienia on sygnał muzyczny na ważone przebiegi prądowe za pomocą 16 osobnych konwerterów V-I. W układzie zmodyfikowano konfigurację dwóch stopni końcowych: w każdym z nich pracują dwa równoległe moduły, a w stopniu najwyższym zastosowano dodatkowy bufor wzmacniający. Ten ostatni umożliwił podwojenie wartości prądu na wyjściu, a co za tym idzie, zmniejszenie rezystancji sprzężenia zwrotnego oraz korespondujących z nią szumów własnych.

Accuphase C-2450

Dla przypomnienia, AAVA działa w dziedzinie analogowej, całkowicie eliminując rezystancję z toru sygnału, który po prostu przez niego... nie przepływa. Potencjometr służy tutaj jako precyzyjny detektor kątowej pozycji pokrętła, w sposób aktywny zmieniający wysterowanie poziomu sygnału – stąd firmowe określenie VA, czyli Vari-Gain. W stosunku do standardowych rozwiązań daje to kolosalną poprawę współczynnika S/N (poziom szumów własnych w C-2450 to 2 µV, czyli o 10 procent mniej niż u poprzednika), prawie niemierzalny poziom zniekształceń harmonicznych, doskonałą liniowość pasma przy każdej głośności oraz brak przesłuchów między kanałami.

Od strony mechanicznej, zadbano o umieszczenie czujnika pozycji potencjometru w masywniejszym bloku litego aluminium, wykończonego z najwyższą precyzją za pomocą obrabiarek CNC. Jest on niezależny od reszty i "pływa" w chassis, zaizolowanym mechanicznie za pomocą elementów silikonowych. Pogrubiono także wałek łączący z pokrętłem, czego rezultatem jest niepowtarzalna kombinacja ciężkiej solidności z mikroskopijną wręcz precyzją działania. Praca potencjometru jest bezszelestna, a dzięki budowie wewnętrznej układ pozbawiono nawet szumów i mikrodrgań pochodzących z pracującego silniczka, jeśli regulujemy głośność z pilota.

Accuphase C-2450

Poszczególne funkcje urządzenia (bufor wejściowy, AAVA, wyjście zbalansowane i słuchawkowe) są zrealizowane za pomocą sześciu osobnych modułów, umieszczonych na głównej płytce sygnałowej, wykonanej z włókna szklanego pokrytego żywicą epoksydową. Kanał lewy i prawy są całkowicie rozdzielone i zamknięte w osobnych obudowach wewnętrznych. Konstrukcja taka, razem z transformatorami zasilającymi, uzupełnionymi czterema wykonanymi na zamówienie kondensatorami o pojemności 10.000µF każdy, kwalifikuje C-2450 jako wzorcowy układ dual-mono.

Od strony użytkowej mamy przełącznik fazy dla każdego z wejść, dodano także możliwość zapamiętania pełnych ustawień parametrów MM / MC dla obu wejść gramofonowych – oczywiście w przypadku urządzenia wyposażonego w opcjonalny przedwzmacniacz phono. Obok skali głośności pojawi się wtedy dostępna informacja o wielkości obciążenia w przypadku modułu przedwzmacniacza MC. Przedwzmacniacz dysponuje 10 wejściami i 5 wyjściami, z możliwością podpięcia dodatkowego przedwzmacniacza zewnętrznego.

Accuphase C-2450

Na koniec warto wspomnieć, że każdy z egzemplarzy C-2450 jest wykańczany indywidualnie, do momentu osiągnięcia absolutnej perfekcji jeśli chodzi o założone parametry oraz klasę wykonania.

Cena detaliczna przedwzmacniacza Accuphase C-2450 wynosi 53.900 zł.

INFO www.accuphase.pl