hi-fi

Avantgarde Zero TA XD

news |
Avantgarde Zero TA XD

Klasyczna konfiguracja w designerskiej formie

Najnowsza wizja kompaktowych tub w wykonaniu Avantgarde Acoustic jest rozwinięciem wprowadzonych w 2013 roku konstrukcji, które przywodziły na myśl pamiętny monolit z filmowej adaptacji "Odysei kosmicznej", bardziej niż dotychczasowe, modułowe konstrukcje z wyraźnie wyeksponowanymi tubami. Wprowadzone wtedy wpełni aktywne Zero 1 wyewoluowały w wersję XD, umożliwiającą korekcję charakterystyki częstotliwościowej w całym paśmie za pomocą komputera z zainstalowanym oprogramowaniem.W przypadku najnowszych Zero TA XD firma Avantgarde powraca do tradycyjnej koncepcji półaktywnej, znanej z modeli Uno, Duo i Trio – informują o tym literki "TA" w nazwie, będące skrótem od Teil Aktiv (czyli w luźnym przekładzie: Trochę Aktywne). XD natomiast to informacja, moduł basowy i elektronika nim sterująca działają na takiej samej zasadzie, jak w pozostałych modelach: znajdziemy tu zaawansowane układy DSP, dzięki którym użytkownik może dokonać dokładnych ustawień głośników w zakresie od 20 do 500 Hz. Odbywa się to po zainstalowaniu firmowego oprogramowania i podłączeniu do komputera głośników za pomocą kabli USB typu B.

Avantgarde Zero TA XD

Dzięki temu można w praktyce dowolnie ukształtować przebieg częstotliwościowy modułu basowego, skorzystać z dużej liczby defaultowych filtracji, a także skorygować parametry takie, jak kompresja dynamiczna i opóźnienie, idealnie dopasowując brzmienie głośników do uciążliwych pomieszczeń o nietypowych rozmiarach, a także własnych upodobań brzmieniowych.

Avantgarde Zero TA XD

W odróżnieniu od całkowicie aktywnych, droższych Zero 1 XD, Teil Aktiv dają możliwość podłączenia do dowolnego wzmacniacza za pomocą klasycznych przewodów głośnikowych. Z zacisków sygnał trafia bezpośrednio do tuby wysokotonowej z minimalistyczną zwrotnicą w postaci kondensatora, średniotonowej bez elementów elektrycznych w torze (głośnik jest tu filtrowany tylko i wyłącznie w sposób akustyczny, za pomocą odpowiednio ukształtowanej komory powietrznej CDC), no i oczywiście modułu basowego.

Można więc powiedzieć, że najnowszym modelem Avantgarde powraca do klasyki, w której nie ma potrzeby martwić się o moc wzmacniacza – zamiast tego warto zadbać o jego jak najlepszą jakość. Resztą zajmą się tuby średnio- i wysokotonowa o efektywności 104 dB i impedancji 8 ohm oraz aktywny moduł basowy o mocy 500 W na kanał, dzięki czemu kolumny zagrają napędzane przysłowiowym 1 watem.

Avantgarde Zero TA XD

Zero TA XD jest obecnie najtańszym modelem w ofercie firmy Avantgarde, a jego cena w Polsce wynosi 45.900 zł.

INFO www.avantgarde-acoustic.pl