hi-fi

iFi Audio Pro iESL

news |
iFi Audio Pro iESL

Pierwszy energizer słuchawek elektrostatycznych w ofercie brytyjskiej firmy iFi Audio

Wraz z początkiem czerwca na polskim rynku zadebiutuje kolejny z komponentów serii Pro brytyjskiej marki iFi Audio. Nowe urządzenie to niesamodzielny transformator - energizer słuchawek elektrostatycznych, mający przede wszystkim stanowić rozszerzenie dla flagowego wzmacniacza słuchawkowego firmy - Pro iCan'a, oraz wzmacniaczy słuchawkowych innych producentów. Nowy produkt otrzymał oznaczenie iFi Audio Pro iESL.Adapter iESL został stworzony głównie z myślą o współpracy z flagowym wzmacniaczem marki iFi Audio - Pro iCan, która odbywa się poprzez wykorzystanie specjalnego, autorskiego złącza ESL-Link. W takim duecie iESL nie potrzebuje zewnętrznego zasilania - całość potrzebnej do działania energii urządzenie pobiera z podłączonego iCan'a Pro, która jest następnie "buforowane" w specjalnym układzie kondensatorów. Takie rozwiązanie przybliża działanie iESL do urządzeń bateryjnych, dzięki czemu praktycznie w całości wyeliminowano występowanie zakłóceń pochodzenia sieciowego. Stanowi to również całkowite odejście od najpopularniejszego dotychczas w energizerach elektrostatycznych rozwiązania, jakim były kaskady prostowników Villarda, które w łatwy i tani sposób podnosiły standardowe napięcie sieciowe 50/60V do pożądanego przez słuchawki elektrostatyczne poziomu 230 - 640V. Minusem tego rozwiązania była jego tendencja do znacznego zwiększenia poziomu szumów sieciowych, co wyraźnie pogarsza jakość odtwarzanej muzyki. Dzięki unikatowemu układowi zastosowanemu w iESL, przetwarzany sygnał jest praktycznie wolny od tych zakłóceń, których poziom schodzi do niemal niemierzalnego poziomu.

iFi Audio Pro iESL

iESL może również współpracować z wzmacniaczami słuchawkowymi innych producentów za pośrednictwem pojedynczego wejścia XLR 4-pin, jednakże w tym trybie wymagane jest podłączenie energizera iESL do sieci dołączonym do zestawu wysokiej klasy zasilaczem iPower. Ponadto wzmacniacz, z którym ma współpracować iELS musi spełniać minimalny parametr prądu wyjściowego, wynoszący 10V przy 64Ω, zaś zalecane przez producenta napięcie powinno wynosić około 28V / 64Ω.

Dzięki zastosowaniu szerokiej regulacji generowanego przez adapter napięcia wyjściowego, jego użytkownik w praktyce może zastosować niemalże każde z popularnych modeli słuchawek elektrostatycznych, jakie kiedykolwiek były produkowane. Posiadacz adaptera iESL może bez przeszkód słuchać nawet historycznych modeli słuchawek STAX'a, dla których specjalnie przewidziano oddzielne, 6-pinowe wyjście o napięciu 230V. Ponadto, aby zapewnić łatwość w dopasowaniu adaptera do wzmacniaczy słuchawkowych firm trzecich, na froncie iESL znalazł się również regulator impedancji wejściowej, która może być ustawiona w przedziale między 16, a 96Ω.

iFi Audio Pro iESL

Dodatkowym zadaniem, jakie może spełniać iESL jest możliwość podłączenia pary złączy głośnikowych biegnących z wzmacniacza kolumnowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, iESL może być zasilany wysokiej klasy sygnałem głośnikowym, zaś po jego wyłączeniu staje się on pasywną"przelotką" sygnału głośnikowego, który jest wysyłany dalej do podłączonych głośników za pośrednictwem dwóch par terminali wyjściowych.

Specyfikacja iFi Audio Pro iESL

  • Maksymalne napięcie wyjściowe: 640V RMS (16Ω/20V) / 320V RMS (64Ω/20V)
  • Pasmo przenoszenia: 5Hz – 50kHz (-3dB)
  • Napięcie wejściowe (Pro iESL): 5V – 9V/1A max
  • Napięcie wejściowe (iPower): AC 85 – 265V, 50/60Hz
  • Moc: < 1W
  • Wymiary: 213(dł.) x 206(szer.) x 63.3(wys.) mm
  • Waga: 2.5kg (5.5 lbs)

Cena detaliczna iFi Audio iESL nie została ustalona, jednakże jego cena nie powinna przekroczyć 7.000 PLN brutto.

Wyłącznym dystrybutorem marki iFi Audio na Polskę jest firma: Camax.

INFO www.camax.pl