hi-fi

Accuphase DP-430

news |
Accuphase DP-430

Podstawowe źródło od Accuphase zapewniające high-endowy dźwięk z płyt kompaktowych

Po czterech latach od premiery podstawowego odtwarzacza DP-410, Accuphase zastępuje go nowym modelem DP-430. Z wyglądu łatwo będzie go pomylić z poprzednikiem, gdyż inżynierowie skoncentrowali się w tym przypadku na najważniejszym: jak udoskonalić istniejącą konstrukcję i wycisnąć ze starych, dobrych 16 bitów jeszcze lepszą jakość.Zaczęli od podstaw, czyli od skuteczniejszej eliminacji nieporządanych zjawisk mogących negatywnie wpłynąć na odczyt danych z płyty. Poprawili właściwości pancernej obudowy transportu – nie tylko pod kątem izolacji mechanicznej i elektromagnetycznej z zewnątrz, ale także mikro-drgań generowanych przez strumień powietrza x wirującej płyty. W tym celu zastosowali ponownie "pływającą" prowadnicę lasera, odizolowaną mechanicznie od reszty za pomocą elastycznych podkładek, poprawiając jednocześnie mechanizm docisku płyty, umieszczony w masywnej pokrywie. Dużo uwagi poświęcili też na przesunięcie punktów rezonansowych stałych i obrotowych komponentów napędu poza nachodzące na siebie pasma.

odtwarzacz CD Accuphase DP-430

W sekcji cyfrowo-analogowej zastosowali natomiast konwerter innego typu: MDS (Multiple Delta Sigma). Wykorzystuje on cztery kości AK4490EQ produkcji Asahi Kasei, w konfiguracji równoległej. Uzupełnia go bezpośredni filtr symetryczny (DBF) czwartego rzędu, z osobnym torem dla sygnału zbalansowanego i RCA. Zapytacie zapewne: "Dlaczego nie MDS++"? W tym miejscu przechodzimy do kluczowego punktu programu, czyli najnowszego układu wyjściowego z filtrem ANCC (Accuphase Nosie&Distortion Cancelling Circuit). Wykorzystuje on niskoszumny wzmacniacz operacyjny, który w stosunku do poprzedniego rozwiązania poprawia skuteczność aż o 30%. Działa on na zasadzie odfiltrowania z wzmocnionego sygnału szumów bezpośrednio po przejściu przez konwerter, za pomocą układu realizującego algorytm odejmowania. Taki dobór modułów konwersji i filtracji sygnału powoduje, że DP-430 niebezpiecznie zbliża się do swoich braci z wyższej półki pod względem takich parametrów, jak np. spadek THD z 0.001 do 0.0008% i w porównaniu do DP-410 wzrost współczynnika sygnał/szum ze 114 na 117 dB, które wyraźnie przekładają się na poprawę dźwięku.

Jeśli chodzi o stronę użytkową, przetwornik jest w stanie przyjąć z zewnątrz pliki PCM do 32 bit / 384 kHz oraz 1-bitowe DSD 11.2896 MHz, na wejściu USB – a kreskowy wyświetlacz oprócz częstotliwości próbkowania pokaże także informację o liczbie bitów. DP-430 dysponuje także wejściem koaksjalnym i optycznym oraz gniazdami wyjściowymi z transportu – umożliwiają one wpięcie w tor sygnałowy np. korektora akustyki DG-58.

Cena podstawowego odtwarzacza Accuphase DP-430 wynosi 23.900 zł.

INFO www.accuphase.pl