hi-fi

Vivid Audio Giya G1 Spirit

news |
Vivid Audio Giya G1 Spirit

Firma Vivid Audio wprowadziła do oferty nowy, flagowy model kolumn o nazwie Giya G1 Spirit

Laurence Dickie postawił sobie za cel stworzenie kolumn jeszcze lepszych od modelu Giya G1. Zauważył, że zakres niskich częstotliwości w kolumnach G2 i G3, mimo że był odpowiednio proporcjonalny do ich rozmiarów jeśli chodzi o rozciągnięcie basu, to jednak zarazem był dobrze kontrolowany i posiadał subtelne krawędzie, co prawdopodobnie wynikało z nieproporcjonalnie dużych układów napędowych głośników basowych w stosunku do objętości obudowy. W tej sytuacji doszedł do wniosku, że podobna poprawa w dziedzinie niskich częstotliwości powinna być również możliwa w przypadku G1.

Nowy głośnik basowy C225-100 został zaprojektowany, by tego dowieść. Zwiększenie szerokości cewki z 76 mm do 100 mm, wydłużenie jej o 50% oraz zwiększenie długości szczeliny magnetycznej zaowocowało powstaniem głośnika lepszego pod każdym względem. Liniowe wychylenie powiększyło się o 30%, podczas gdy wytrzymałość termiczna się podwoiła. Chassis zostało skrojone na miarę magnesów, więc oczywiście C225-100 wyposażony jest w całkowicie nowy kosz.Powiększenie rozmiarów magnesu pociągnęło za sobą jednak pewne konsekwencje: głośniki ulokowane były wcześniej w takiej konfiguracji, aby ich reakcje wzajemnie się znosiły i z tego powodu nowe przetworniki basowe nie mogły zostać ot tak po prostu umieszczone w starej obudowie G1. G1S musiały być zaprojektowane całkowicie na nowo, aby obudowa była dopasowana do nowych przetworników. Przy okazji nowe kolumny dopasowano estetycznie do innych modeli z serii Giya.

Projektowanie kompletnie nowej obudowy stworzyło też okazję do przemyślenia na nowo innych aspektów konstrukcji – m. in. wprowadzono dłuższy i szerszy port poprawiający liniowość tonów niskich, a także zastosowano wyprodukowane za pomocą maszyny CNC lekkie kompozytowe wzmocnienia usztywniające całą obudowę.

Oprócz tego całkowicie zmieniono spektrum akustyczne głośnika średnioniskotonowego C125. Projekt rozpoczął się badaniami nad ponowną optymalizacją kształtu membrany z dodatkiem włókien węglowych. Podobnie jak zastosowanie peryferyjnego pierścienia z włókien węglowych w kopułce D50 podwoiło częstotliwość niekorzystnego rezonansu własnego głośnika, tak i nowy profil głośnika C125-75 z pierścieniem węglowym spowodował ogromną poprawę, przesuwając częstotliwość niekorzystnego rezonansu z 4,3 kHz do 10,5 kHz. Tak duża zmiana parametrów wymusiła kapitalną przebudowę przetwornika, zatem nowej membranie towarzyszy teraz 75 mm cewka. Zmieniono też nieznacznie topologię magnesu i oczywiście kształt kosza.

Aby umożliwić podłączenie G1S do alternatywnych systemów napędzania, opracowano zewnętrzną zwrotnicę pasywną, w którą można opcjonalnie wyposażyć kolumnę. Zwrotnicę podłącza się do kolumny w łatwy sposób za pomocą profesjonalnego złącza NL8.

Kolumny wyceniono na 303.000 zł, natomiast opcjonalna zewnętrzna zwrotnica podwyższy ich cenę o 12.900 zł.

INFO www.audiosystem.com.pl