kino domowe

LG OLED pracują ponad 100.000 godzin

news |
niezdefiniowano - LG OLED pracują ponad 100.000 godzin

Firmie LG Electronics udało się rozwiązać problem krótkiej żywotności telewizorów OLED

Według najnowszych informacji przekazanych przez LG producentowi udało się przedłużyć żywotność paneli OLED do 100 tysięcy godzin, oznacza to bezproblemowe działanie telewizora przez ponad 30 lat przy korzystaniu z niego przez 10 godzin dziennie.
W 2013 roku gdy telewizory OLED od LG wchodziły na rynek dużo mówiło się o problemach z ich żywotnością. Producent zakładał około 30 tysięcy godzin, co i tak jest dobrym wynikiem. Ale w sieci i w rozmowach ze sprzedawcami w sklepach można było usłyszeć, że jest znacznie gorzej. Nie dość, że kolory zmieniały swoją barwę, to często też pojawiały się martwe piksele.
Obecnie producent mówi o żywotoności na poziomie 100 tysięcy godzin, a tego trzeba pamiętać, że panele OLED podobnie jak diody LED nie wypalają się z dnia na dzień, a jedynie tracą na jasności, czy zmieniają barwę. Oznacza to, że najnowsze telewizory OLED naprawdę będą mogły długo świecić i żywotność panelu raczej nie będzie przyczyną wymiany takiego modelu na nowy.

Warto przypomnieć, że żywotność współczesnych telewizorów LCD LED szacuje się na 60-70 tysięcy godzin. Przekłada się to na blisko 8 lat ciągłego oglądania telewizji, co przy normalnym użytkowaniu (kilka godzin dziennie) powinno zapewnić żywotność przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Oczywiście zdarzają się egzemplarze bardziej awaryjne, uszkodzeniu ulegają też inne podzespoły, tego nigdy raczej nie unikniemy niezależnie od zastosowanej technologii.
Dla potwierdzenia długiej żywotności telewizorów OLED firma LG podkreśla, że stosuje bardzo rygorystyczne normy kontroli każdego egzemplarza, zanim telewizor wyjedzie z fabryki. LG w pierwszym kwartale tego roku na świecie sprzedał 113 tysięcy swoich telewizorów OLED co daje mu 96,4% udziału w rynku - pozostała część to telewizory Panasonic i chińskich firm, wszyscy jednak korzystają z paneli od LG Display.
Wciąż jeszcze telewizory OLED kosztują znacznie więcej niż topowe TV LCD LED. Trzeba jednak przyznać, że uporanie się z żywotnością ekranów OLED to krok w dobrym kierunku, który zapewne zaowocuje lepszym postrzeganiem TV OLED.
INFO flatpanelshd.com