kino domowe

FullHD w telewizji naziemnej?

news |
niezdefiniowano - FullHD w telewizji naziemnej?

Od wiosny 2017 roku w ramach naziemnej telewizji cyfrowej dostępne będą darmowe kanały w 1080p

Obecnie w ramach telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej możemy odbierać sygnał 1080i, czyli rozdzielczość FullHD z przeplotem - zamiast pełnych klatek otrzymujemy dwa półobrazy. Natomiast sygnał 1080p to tzw. progresywne skanowanie. Dzięki temu można zyskać znacznie lepszą jakość obrazu. Szykuje się jednak pewien przełom w nadawaniu telewizyjnym, a rewolucja jak zwykle nadchodzi z krajów lepiej rozwiniętych niż Polska. Niemcy zapowiedzieli, że w tym roku w ramach testów na wybranych obszarach będzie dostępny sygnał 1080p.
Ten nowy sposób transmisji będzie możliwy dzięki standardowi DVB-T2 z HEVC (czyli bardzo skutecznym kodekiem). W ten sposób będą nadawane kanały z grupy ZDF, RTL oraz ProSiebenSat.1.

Niemcy przechodzą ze standardu DVB-T MPEG-2, którego nadawanie rozpoczęło się w 2002 roku. W Polsce obowiązuje nieco nowszy standard DVB-T MPEG-4, jednak w HD (1080i) dostępne są wyłącznie dwa kanały TVP1 i TVP2.
W Niemczech pilotażowe przejście na DVB-T2 rozpocznie się w drugiej połowie 2016 roku, a na początku 2017 roku sygnał FullHD dostępny będzie dostępny na 10 obszarach metropolitarnych.
Jeśli zaś chodzi o Polskę, to na razie nie ma żadnych oficjalnych planów na migrację do nowszych standardów, która też oznaczałaby konieczność wymiany sprzętu na nowszy kompatybilny z DVB-T2 i kodekiem HEVC. Na szczęście większość nowych telewizorów od co najmniej 2 lat jest przygotowanych do odbioru tego standardu.