kino domowe

CES 2016 wystartował!

news |
CES 2016 wystartował!

Największe na świecie targi elektroniki konsumenckiej CES 2016 rozpoczęte. Bezpośrednio z Las Vegas będziemy relacjonować najważniejsze wydarzenia

Dnia 6 stycznia 2016 r. w Las Vegas rozpoczęła się kolejna edycja najważniejszego wydarzenia branży nowych technologii – targi CES. Rekordowa liczba wystawców, ponad 3 600 firm z całego świata, prezentuje tam najnowsze produkty, usługi i technologie, które kreują trendy i są zapowiedzią nowych urządzeń na właśnie rozpoczęty rok 2016. Organizowane przez CTA (wcześniej CEA) targi CES 2016 są największym na świecie wydarzeniem skupiającym wszystkich kluczowych graczy działających na rynku elektroniki użytkowej.Rozpoczynamy publikację najważniejszych informacji docierających do nas z Las Vegas bezpośrednio z pierwszej ręki. W najbliższych dniach możecie spodziewać się wielu ciekawostek ze świata audio-video, więc zapraszamy do częstego odwiedzania naszej strony.

Paweł Okopień relacjonuje z Las Vegas:
Ultra HD Blu-ray to najważniejsza premiera targów CES 2016 w Las Vegas. Już pierwszego dnia nowy format był bohaterem konferencji większości producentów RTV. Po kasetach VHS, płytach DVD oraz wojnie formatów HD-DVD i Blu-ray także teraz na CES debiutuje najnowszy nośnik stworzony z myślą o filmach 4K.

Miłośnicy wysokiej rozdzielczości (UHD) czekali na niego już na ubiegłorocznych targach, później spoglądali na wrześniowe targi IFA 2015 w Berlinie, gdzie rzeczywiście UHD Blu-ray się pojawił, ale jedynie jako prototypy będące zapowiedzią debiutu w roku 2016. Teraz na CES 2016 w Las Vegas mamy prezentacje finalnych produktów, które jeszcze tej wiosny zagoszczą na sklepowych półkach. Zamówienia można składać już dziś.

Samsung UBD-K8500 to pierwszy odtwarzacz tego typu na rynku, który od 5 stycznia dostępny jest w przedsprzedaży w Stanach Zjednoczonych za 399 dolarów, finalna cena będzie wynosić 499 dolarów, a w Polsce najprawdopodobniej mniej niż 2 tysiące złotych. Odtwarzacz będzie najprawdopodobniej dostępny od marca w naszych sklepach.

Swoje urządzenia zaprezentowali też inni producenci. W maju na półkach sklepowych pojawi się Sony UHP-H1 wyceniany na 400 euro. Konkretnej daty premiery nie podaje też Panasonic, ale jego odtwarzacz Ultra HD Blu-Ray też zobaczymy w tym roku. Wkrótce zapewne pojawią się też sprzęty od LG, czy firm znanych z urządzeń do kina domowego jak Pioneer, Oppo, Yamaha, Onkyo.

Targi CES 2016

Dlaczego premiera odtwarzaczy Ultra HD Blu-ray jest tak ważna? Gdyż do tej pory treści 4K dostępne są jedynie poprzez streaming lub transmisje satelitarną. Wymaga to naprawdę szybkiego łącza, a i tak jakość nie jest najwyższa. Nowy nośnik będzie zawierał filmy w 4K z bardzo dobrym dźwiękiem jak Dolby Atmos, czy DTS:X , a także z poszerzoną paletą kolorów i HDR, czyli szerokim zakresem tonalnym. Dzięki temu na telewizorach wysokiej klasy będziemy mogli podziwiać obraz o nieprawdopodobnej jakości.

Oczywiście same odtwarzacze to nie wszystko, potrzebne są jeszcze specjalnie przygotowane filmy. W pierwszym półroczu na świecie pojawi się przynajmniej 100 tytułów od największych wytwórni filmowych. To całkiem przyzwoita baza jak na początek. Nie znamy jednak ceny płyt, a te mogą być bardzo drogie (przynajmniej na początku). Ale jednocześnie debiut UHD Blu-ray może przyczynić się do obniżki cen klasycznych już płyt Blu-ray.

Dziesięć lat temu Blu-ray miał rywala w postaci HD-DVD to wraz z cenami filmów spowodowało, że niebieski nośnik nie zdobył takiej popularności jak DVD. Teraz świat zakochał się w streamingu, ale UHD Blu-Ray może sporo namieszać na rynku oferując niespotykaną dotychczas jakość obrazu i dźwięku dla domowych instalacji kina domowego. To kolejny krok milowy w rozwoju domowej rozrywki.

Ale na CES 2016 pokazano nie tylko odtwarzacze Ultra HD Blu-ray, jednak o innych nowinkach napiszę w kolejnym odcinku relacji z Las Vegas.

INFO www.cesweb.org