kino domowe

Panasonic 4K Pro - wyższa jakość obrazu 4K

news |
Panasonic 4K Pro - wyższa jakość obrazu 4K

Firma Panasonic ogłosiła wprowadzenie nowych telewizorów 4K Pro oferujących jeszcze wyższą jakości obrazu 4K

Panasonic zapowiedział na rok 2015 nowe modele telewizorów o rozdzielczości Ultra HD (3840 x 2160). Dzięki zastosowaniu nowych procesorów 4K Studio Master i paneli Wide Colour Phosphor obsługującym do 98% zakresu barwowego określonego w specyfikacji Digital Cinema Initiative (DCI), zapewniają jakość obrazu znacznie lepszą niż w poprzednich modelach.

Procesor 4K Studio Master został opracowany od podstaw przez firmę Panasonic, a inżynierowie czerpali z olbrzymiej wiedzy i doświadczeń zdobytych przez Panasonic Hollywood Laboratory i jej dział telewizorów plazmowych. Dzięki temu procesorowi udało się osiągnąć niespotykane odwzorowanie kolorów, doskonały kontrast, fenomenalną jasność i dynamikę.
Wraz ze sterownikiem dokładnego odwzorowania kolorów (Accurate Colour Drive) firma Panasonic wprowadziła do swoich nowych telewizorów zaawansowane technologie zarządzania kolorami, takie jak 3D Lookup Table, które wcześniej miały zastosowanie tylko w profesjonalnych monitorach graficznych. Przekłada to się na bardziej precyzyjne odwzorowanie kolorów - zmiana dowolnego koloru wejściowego powoduje modyfikacje wszystkich kolorów wyjściowych tablicy. W efekcie na różnych poziomach jasności uzyskujemy dokładniejsze renderowanie odcieni niż w standardowych telewizorach, w których zwykle stosuje się niezbyt skomplikowaną technologię tablicy przeglądowej lub nie stosuje się żadnej.

panasonic

Zwykle telewizory LCD osobno sterują ustawieniami podświetlenia i wzmocnienia, stosując przetwarzanie 8-bitowe w celu zapewnienia 256 stopni. Dzięki procesorowi 4K Studio Master firma Panasonic połączyła sterowanie podświetleniem i wzmocnieniem w ramach tych samych procesów przetwarzania, dzięki czemu zapewniają one dokładniejsze miejscowe poziomy doświetlenia. Co więcej, zastosowano przetwarzanie 10-bitowe w celu uzyskania 1024 stopni gradacji. Oznacza to, że widać więcej szczegółów cieni i subtelniejsze, bardziej precyzyjne różnice tonalne w ciemnych obszarach.

panasonic viera

Drugim kluczowym elementem 4K Pro w telewizorach Panasonic CR850 i CX800 jest zastosowanie paneli LED opracowanych na bazie nowej technologii Wide Colour Phosphor specjalnie pod kątem procesorów Panasonic 4K Studio Master. Dzięki tej technologii panele odtwarzają aż 98% przestrzeni barwowej ze specyfikacji Digital Cinema Initiative (DCI).

Połączenie nowych paneli z procesorem 4K Studio Master sprawia, że na ekranie telewizora można zobaczyć kolory z taką dokładnością jak podczas seansu filmowego w lokalnym kinie. Widoczne są ich subtelne odcienie, szczególnie w obszarach czerwieni i zieleni.

panasonic 4k pro

Technologia Wide Colour Phosphor nie tylko pozwala uzyskać zakres barw bardziej zbliżony do kinowego, lecz także zapewnia znaczne korzyści związane z ochroną środowiska. Technologia ta zużywa tylko połowę energii pochłanianej przez typowy panel Quantum Dot przy tej samej jasności, więc eksploatacja jest znacznie tańsza. W związku z tym Wide Colour Phosphor doskonale nadaje się do odtwarzania materiałów w formacie HDR (High Dynamic Range).

INFO www.panasonic.pl