gadżety

Denon DA-10, przenośny wzmacniacz słuchawkowy

news |
Denon DA-10, przenośny wzmacniacz słuchawkowy

Denon po raz pierwszy wypuścił przenośny, audiofilski wzmacniacz słuchawkowy z USB-DAC

Model DA-10 to nowość w ofercie Denona, a zarazem debiut świętującej niedawno 100-lecie istnienia firmy w kategorii wzmacniaczy słuchawkowych. Jest on przeznaczony dla audiofilów i wymagających miłośników muzyki, oferuje m. in. konwersje cyfrowo-analogową oraz obsługę plików audio wysokiej rozdzielczości, w tym 24bit/192kHz PCM oraz DSD.

Urządzenie jest zamknięte w eleganckiej, aluminiowej obudowie z odlewanym z aluminium pełnym pokrętłem a w komplecie otrzymujemy praktyczny pokrowiec do przechowywania zarówno DA-10 jak i przenośnego urządzenia audio lub smartfona.

Wprawdzie urządzenia przenośne z łatwością radzą sobie z obsługą zwykłych słuchawek dousznych, ale ich analogowe stopnie wyjściowe zwykle nie radzą sobie ze słuchawkami o wyższej impedancji, a jakość ich wewnętrznej konwersji C/A pozostawia wiele do życzenia. DA-10 Denona dysponujący zaawansowanymi technologiami audio zapewnia skokowy wzrost jakości odtwarzanego dźwięku. Jest to zauważalne nie tylko przy użyciu drogich słuchawek audiofilskich, ale także standardowych, a nawet zwyczajnych słuchawek dousznych.

Denon DA-10

DA-10 może być także używany jako zewnętrzny DAC współpracujący z analogowym systemem Hi-Fi - po prostu podłączyć go do systemu Hi-Fi i cieszyć się zasobami swojej cyfrowej muzyki w najlepszej jakości. Oferuje bowiem mistrzowskiej klasy konwersję C/A za sprawą układu - 32 bit/192kHz Burr-Brown PCM-1795, zwykle używanego w audiofilskich odtwarzaczach i wzmacniaczach cyfrowych. DAC potrafi dekodować pliki linearne PCM z częstotliwościami próbkowania od 32 kHz, aż do 192 kHz przy 24 bitach. Akceptuje także pliki DSD (format dysków SACD).

W DA-10 jest wiele rozwiązań stosowanych w urządzeniach audiofilskich ukierunkowanych na uzyskanie możliwie najlepszego brzmienia. W tym przypadku mamy oddzielne płytki dla głównego układu audio i bloku zasilania w celu eliminacji interferencji pomiędzy układami. Podwójne zegary główne (22,6 i 24,6 MHz) optymalizują funkcjonowanie układów z konkretnymi częstotliwościami próbkowania (44,1; 88,2; 176,4 MHz i 32; 48; 96; 192 kHz), a kryształy zegara są umiejscowione w bezpośrednim sąsiedztwie układu DAC na płytce audio dla maksymalnego zmniejszenia zniekształceń.

DA-10 posiada wiele wejść, w tym standardowe USB dla iPoda, iPhona, i iPada i port micro USB do bezpośredniego podłączenia do komputerowego wyjścia USB audio. Port ten pracuje w trybie asynchronicznym wspierając zarówno audio wysokiej rozdzielczości 192 kHz/24 bit, jak i DSD 2,8MHz i 5,6MHz dla nadzwyczajnej jakości. Do użytku z innymi przenośnymi odtwarzaczami, DA-10 posiada standardowy, analogowy kabel stereo 3,5mm-3,5mm z końcówkami "L" na obu końcach.

Urządzenie wyposażono w akumulator litowo-ionowy o wysokiej pojemności (3200 mAh), które zapewnia do 7 godzin pracy z iUrządzeniem i nawet do 24 godzin po podłączeniu przenośnego odtwarzacza przez analogowe wejście 3,5mm. O stanie naładowania informuje kontrolka z diodami LED w różnych kolorach uaktywniająca się przy włączeniu urządzenia.
DA-10 trafi do sprzedaży w listopadzie 2014 roku.

Najważniejsze cechy:
• Przetwarzanie Advanced AL32 Processing
• Konstrukcja DAC z zegarem głównym
• Konwerter C/A 192 kHz/32bit używany wysokiej klasy odtwarzaczach Denon SACD
• Podwójny zegar 44,1 kHz i 48kHz
• Układ Discrete Current Buffer dla wyjścia słuchawkowego
• Wejście USB-A (dla iPod/iPhone/iPad)
• Wejście Micro-B (dla komputera PC)
• Wejście Micro-B wspiera pliki 192 kHz/24bit i DSD (2,8MHz/5,6MHz)
• Wejście analogowe 3,5 mm
• Wyjście analogowe (fixed) do podłączenia do istniejącego systemu Hi-Fi jako zewnętrzny DAC
• Funkcjonalność i wzornictwo podporządkowane mobilności
• 7 godzin pracy na akumulatorze
• Pokrowiec w komplecie
• W zestawie: kabel Micro USB (Micro B), kabel Lightning USB, kabel 30pin USB, kabel stereo mini

INFO www.denon.pl