kino domowe

APLIKACJA STREFA VOD UHD NA TELEWIZORACH SAMSUNG

news |

Wszystko wskazuje na to, że rozdzielczość Ultra High Definition

Wszystko wskazuje na to, że rozdzielczość Ultra High Definition nie będzie przelotnym zjawiskiem, jak 3D, a stanie się obowiązującym standardem. Rok 2014 przebiega pod znakiem licznych premier telewizorów, które wykorzystują rozdzielczość UHD, niestety gorzej jest z kontentem, czyli filmami, audycjami czy transmisjami w tej najwyższej rozdzielczości. Oczywiście telewizory Ultra High Definition potrafią upscalować obraz mniejszej rozdzielczości do UHD, ale przecież to nie jest to samo, co w przypadku materiałów źródłowych przygotowanych już pod kątem rozdzielczości 4K. Firma Samsung, która obecnie wiedzie prym w produkcji telewizorów UHD postanowiła przyczynić się do zwiększenia dostępności kontentu 4K. Polski oddział tego koreańskiego giganta w ścisłej współpracy z firmami INSYS, Strefą VOD oraz Kino Świat, zaprezentował ostatnio nowatorski produkt w skali europejskiej. Chodzi o aplikację Strefa VOD UHD, która dostępna jest wyłącznie na telewizory Samsung Smart TV UHD z roku 2014. Umożliwia ona wyświetlanie filmów na żądanie (VOD) w rozdzielczości Ultra High Definition (3840x2160) już przyłączu internetowym o prędkości 20Mb/s. Pojawienie się tej aplikacji jest wydarzeniem przełomowym w Europie. Polska jest pierwszym krajem na starym kontynencie, w którym dostępna będzie lokalna aplikacja oferująca filmy na żądanie w rozdzielczości 4K. Dotychczas były one w tej jakości dostępne za pośrednictwem globalnych aplikacji, które selektywnie wkraczały na nieliczne europejskie rynki, omijając Polskę. Strefa VOD UHD to pierwsza w Polsce i Europie oraz jedna z nielicznych tego typu aplikacji na świecie.

samsung

Każdy kto zakupi telewizor Samsung UHD, będzie mógł korzystać z tej aplikacji i oglądać bezpłatnie filmy w rozdzielczości 4K."Kolekcja filmów w aplikacji Strefa VOD UHD będzie dostępna do 31 maja 2015 roku. Jeśli zaś chodzi o pozycje filmowe udostępnione w ramach aplikacji, to na początek znalazło się tam 12 pozycji najwyższej rozdzielczości 4K. Są to głośne, ambitne tytuły - zarówno polskie, jak i zagraniczne. Wśród nich znalazły się takie filmy jak "Pod mocnym aniołem" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, "Biegnij chłopcze, biegnij" w reżyserii laureata Oscara Pepe Danquarta, głośny norweski kryminał "Łowcy głów" czy "Inkarnacja" - horror ze słynną Julianne Moore w roli głównej.

hi fi choice

Dnia 11 czerwca mieliśmy okazję uczestniczyć w premierze aplikacji Strefa VOD UHD, która odbyła się w samym centrum Warszawy na 22 piętrze jednego z wieżowców, gdzie znajduje się sala projekcyjna z wygodnymi fotelami olbrzymim projektorem pod sufitem i wielkim ekranem przy ścianie. Rzecz jasna w tym przypadku ani projektor, ani ekran nie były potrzebne, gdyż pierwszoplanową role grał najnowszy, flagowy model telewizora Samsung Smart TV HU8500 Z zakrzywionym ekranem. W oszklonej gablocie nieopodal telewizora zgromadzona była elektronika (amplituner, odtwarzacz BD itp.) a nieopodal stały solidne kolumny Monitor Audio standardowo odpowiedzialne za nagłośnienie sali kinowej - ale nie tym razem. Samsung zastosował bowiem firmowy Soundbar HW-F750 wspomagany subwooferem, który wchodzi w skład tego systemu 2.1. Było to trochę ryzykowne posunięcie, gdyż pomieszczenie, które należało nagłośnić było dość duże w porównaniu z typowymi gabarytami w naszych mieszkaniach. A mimo to system HW-F750 Samsunga wywiązał się z powierzonego mu zadania bardzo dobrze i dźwięk był dobrze słyszalny z każdego miejsca.

samsung uhd

Jeśli zaś chodzi o obraz to 65-calowy ekran telewizora również okazał się wystarczający. Jego delikatne zakrzywienie w żaden sposób nie utrudniało oglądania filmu, co więcej w praktyce okazało się, że pomysł z zastosowaniem wklęsłego ekranu i starannie dobrany kąt krzywizny ma swoje uzasadnienie. Obejrzeliśmy film "Pod mocnym aniołem" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego - faktycznie mocny film o pisarzu alkoholiku Jerzym (Robert Więckiewicz), który próbuje wyrwać się ze szponów nałogu. Mimo, że ten film nie epatował wspaniałymi epickimi scenami czy spektakularnymi efektami specjalnymi jak większość hollywoodzkich produkcji, to jednak rozdzielczość 4K bez wątpienia sprawiła, że obraz był bardziej szczegółowy, a ponadto wydawał się mieć większą głębię, czyli był bardziej przestrzenny niż w przypadku telewizorów o płaskich ekranach.

samsung vod

Tak więc pod względem technicznym sprzęt zaproponowany przez Samsunga został dobrany optymalnie, czas więc poświęcić kilka słów samej aplikacji. Otóż pomysł jej powstania należy uznać za znakomity, gdyż z pewnością przyczyni się to do popularyzacji standard obrazu UHD, a to jest krok w dobrym kierunku. Fakt, że jest to polska aplikacja jest wydarzeniem godnym odnotowania, gdyż jest to pierwsza tego typu apka w Europie. Oczywiście to z inicjatywy polskiego oddziału Samsunga do tego doszło, więc nie należy się dziwić, że to właśnie Samsung zamierza czerpać z tego profity w sensie marketingowym. Tym posunięciem Samsung zyskał bowiem pewną przewagę nad producentami telewizorów UHD innych marek, albowiem klienci, którzy wybiorą właśnie telewizor 4K Samsunga z linii 2014 będą mogli skorzystać z tej aplikacji. Uzyskają więc wartość dodaną w postaci możliwości obejrzenia bezpłatnie wartościowych filmów w możliwie najwyższym standardzie jakości obrazu.
Jedyna słabość tego rozwiązania, która również ujawniła się podczas projekcji inaugurującej wejście na rynek aplikacji Strefa VOD UHD, są duże wymagania odnośnie przepustowości internetu - wspomniane wcześniej 20Mb/s, to niezbędne minimum, aby cały film obejrzeć bez sporadycznych przerw na doładowanie.
Mimo to, taką inicjatywę wypada tylko pochwalić i czekać na kolejne równie ciekawe pomysły ze strony Samsunga, a być może także innych producentów TV.
Zdjęcia wykonano aparatem Samsung NX30.

INFO www.samsung.pl

samsung