hi-fi

LINN KLIMAX DS

news |

W roku 1972, kiedy Ivor Tiefenbrun stworzył pierwszy gramofon Sondek LP12, mało ludzi zdawało sobie sprawę, że oto szykuje się

W roku 1972, kiedy Ivor Tiefenbrun stworzył pierwszy gramofon Sondek LP12, mało ludzi zdawało sobie sprawę, że oto szykuje się rewolucja w postrzeganiu świata hi-fi. Korzystając z osiągnięć inżynierii precyzyjnej, pierwszy produkt Linn'a na zawsze zmienił wizerunek gramofonu. Wcześniej uważano gramofony za ostatnie ogniwo w łańcuchu audio, a za najważniejszy element ówczesnych systemów uchodziły głośniki. To właśnie ich jakość według ekspertów miała odpowiadać za całość systemu. Jednak Ivor wyłamał się z szeregu mówiąc, że to źródło jest najważniejsze. Twierdził, że jeśli informacja zapisana na płycie nie zostanie odczytana, przekazana i odtworzona to nie wprowadzi jej także żaden inny element systemu. Po prostu jej nie będzie. W tamtym czasie było to stwierdzenie bardzo kontrowersyjne. Jednak wystarczyło posłuchać LP12, aby przekonać się jak znacznie podnosił on jakość każdego systemu. Sondek LP12 z miejsca stał się legendą i jest nią po dziś dzień. Produkowany bez przerwy od ponad 35 lat stanowi wyznacznik jakości dla gramofonów analogowych.

Najnowszy produkt Linn'a - Klimax DS jest cyfrowym odtwarzaczem muzycznym. Jednak w przeciwieństwie do
konwencjonalnych odtwarzaczy płytowych odczytuje on dane nie z płyt lecz z sieci komputerowej. Wprowadzając pliki do sieciowych dysków twardych (w najwyższej jakości FLAC lub WAV), a następnie odtwarzając je w odtwarzaczu Klimax DS możemy uzyskać brzmienie nieporównywalne z żadnym innym odtwarzaczem CD. Dzięki zaawansowanej technice utwory zgrywane z płyt pozbawione są wielu błędów odczytu oraz co najważniejsze nie są one przechowywane w formatach stratnych.
Przetwornik D/A w Klimaxie DS odpowiada za natywne przetwarzanie każdego z popularnych standardów zapisu. Odczytuje on dane między innymi. w formatach 44,1 kHz / 16 bitów (CD), 88,2 kHz / 24 bity (Studio Master), a także 192 kHz / 24 bity. Oferuje on tym samym brzmienie przewyższające dotychczasowe możliwości CD, zrównuje, a nawet przewyższa możliwości dźwiękowe formatów wysokiej rozdzielczości (SACD oraz DVD-Audio). Podczas premierowych pokazów na targach audio w Ameryce oraz Japonii, Klimax DS był porównywany bezpośrednio z legendarnym Sondekiem CD12 i? wypadł zdecydowanie lepiej.
Jakość reprodukowanej muzyki jest nie tylko lepsza, przy zgraniu obecnych płyt do formatów bezstratnych, co już samo w sobie jest znaczącym osiągnięciem. Dzięki sprzedaży przez wiele wytwórni płytowych (w tym bliźniaczą Linn Records) plików w jakości HD osiągamy jakość niespotykaną dotąd na płytach. Unikając błędów związanych z procesem produkcyjnym kopiowania materiału z taśm matek, tłoczni itp. możemy po raz pierwszy od wielu lat ominąć wszystkie wady formatu CD i zbliżyć tym samym do szkockiego wzorca - Sondek'a LP12.
Nie powinna, więc dziwić wypowiedz szefa Linn'a, Ivora Tiefenbruna: "Winyl ostatecznie znalazł równego sobie."
Ponieważ w działaniach Linn'a jakość brzmienia zawsze była priorytetem Klimax DS będzie idealnym uzupełnieniem flagowego systemu Linn Klimax, na który składają się ponadto: przedwzmacniacz Klimax Kontrol i monobloki Klimax 500 Solo. Wierzymy, że Klimax DS stanie się, podobnie jak jego wielki poprzednik LP12, początkiem rewolucji w postrzeganiu możliwości reprodukcji dźwięku, niekoniecznie zapisanego na płytach CD oraz SACD.

http://www.linnpolska.pl